BIST 100 98.455 % 0,00
USD/TRY 5,3273 % 0,04
EUR/TRY 6,0645 % 0,20
Piyasalar
98.455
% 0,00
5,3270
% 0,04
6,0615
% 0,17
1,1373
% 0,08
18,19
0,00
1.283,00
% 0,07
62,45
% -0,40
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Orta Vadeli Program gerçekçi mi?

Orta Vadeli Program'ın yankıları devam ediyor

İktidar ve muhalefet temsilcileri OVP'yi nasıl okudu?
BUSİNESSHT 05 10 2016, 16:31

Dün Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı orta vadeli programa ilişkin tartışmalar devam ediyor. 

BloombergHT yayınına katılan iktidar ve muhalefet temsilcileri OVP'ye ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. 

Yeni OVP hedeflerini değerlendiren Zeybekci, "Ayakları yere sağlam basan, gelecekle ilgili minimum hedefler belirledik. Mesela bu yıl büyüme yüzde 3.2'den daha iyi olacak. Enflasyonla ilgili de iyi bir trend yakaladık. İnşallah yeni OVP'deki hedeflerin çok üzerinde rakamlara ulaştığımızı göreceğiz" dedi.

Zeybekci, Türkiye'nin OVP hedeflerine ulaşacağına ilişkin inancını belirtirken, muhalefet temsilcileri ise hedefleri gerçekçi bulmadıklarını ifade etti. 

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, programdaki hedeflerin IMF'nin tahminleri ile farklılık gösterdiğini ve mali disiplin açısından soru işaretleri olduğunu söyledi.

Öztrak şöyle konuştu:

"2016 yılında hedeflenen büyüme ile gerçekleşen büyüme arasında çok büyük bir fark var yüzde 4,5'tan yüzde 3,2'ye düşmüş. Buna karşılık enflasyon yerinde saymış, hedeflenen ile aynı.

Cari açık büyüme düşmesine rağmen artmış. Bütçe açığının GSYH'ye oranı yine büyüme düşerken yüzde 1,3'ten yüzde 1,9'a çıkmış. 

OVP'de daha sonraki yıllara baktığımız zaman birdenbiren 2017'de yüzde 4,4, ondan sonra da yüzde 5 ve yüzde 5'lik hedefler konmuş büyümede. Bu hangi tedbirlerle gerçekleşecek?

IMF'nin tahmini 2016 için yüzde 3,3 iken 2017-2019 ortalamasına, Türkiye 4,8 hedef koyarken onlar 3,2 diyor.

Bu ikisi arasında son yıllarda çok büyük bir açılma var. Bu büyüme hızlarını ben yeterli görmüyorum. Dünyayı yakalamak için daha fazla büyüme kaydedilmeli. Ama OVP'ye baktığım zaman Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu yaraya merhem olacak hiçbir şey görmüyorum" 

Öztrak, bütçe açıkların hesapsız kitapsız artırılmasının ise mali disiplinden çıkış anlamına geldiğini belirtti.

MHP/USTA: OVP'NİN GEÇ AÇIKLANMASI YANLIŞ

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, ilk olarak OVP'nin geç açıklandığı ve bütçe sürecini yönlendirmesi gereken programın bu işlevini yerine getiremediğini belirtti. 

Usta, OVP'nin düşük büyüme/yüksek cari açık sorununu kabullendiğini ifade etti. 

Usta, OVP ile ilgili şu eleştirilerde bulundu:

"Orta vadeli programa baktığımızda rutini devam ettiren bir program olduğu görülüyor. İddialı bir program değil. Bazı yönleri ile gerçekçi de değil. Büyüme tahminleri düşürülürken, cari açık beklentileri de artırıldı. Bu Türkiye'nin yapısal sorunlarının aynen devam ettiğini, hatta bir miktar arttığını gösterir.

Aslında Türkiye ekonomisinin problemi bu, Türkiye büyüyemiyor, aynı zamanda cari açığı artıyor.

Büyümenin kısıtlarını iyi okumamız lazım. Burada temel bir kurgu yanlışı var. Geçen haftalarda kredi kartlarında taksit uygulamasını artıran düzenlemeler yapıldı. Buradaki amaç tüketimin artırılmasıydı. Türkiye'nin temel derdi finansman. Tüketimin değil tasarrufun azlığı önemli bir sorun. Tasarrufun yetersiz olduğu bir ekonomide tüketimi artırıcı bir karar alıyorsunuz, bunu anlamak mümkün değil. Yüzde 15 tasarruf olan ülkede büyümeyi artıramazsınız. 

Yukarı

Business HT×