BIST 100 93.074 % -0,11
USD/TRY 5,4072 % -0,58
EUR/TRY 6,1706 % -0,62
Piyasalar
93.068
% -0,11
5,4064
% -0,58
6,1675
% -0,65
1,1401
% -0,10
17,99
0,00
1.291,21
% 0,13
60,87
% 0,38
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

HSBC/Kervancı: Satış haberleri tamamen asılsız

HSBC'nin yeni genel müdürü Selim Kervancı, bankanın geleceği ile ilgili değerlendirmelerde bulundu

HSBC/Kervancı: Satış haberleri tamamen asılsız
AA 03 10 2016, 11:18

HSBC Türkiye Genel Müdürü Selim Kervancı, bankanın Türkiye'de kalma ve iyi olduğu alanlara yoğunlaşma kararı aldığını belirterek, "Yurt dışındaki yatırım olanaklarını Türkiye'ye çekme konusunu bir görev olarak görüyoruz. Türkiye'nin yatırım elçisiyiz." dedi.

Kısa süre önce HSBC Türkiye Genel Müdürlüğü görevine getirilen Selim Kervancı, ilk değerlendirmesini Anadolu Ajansı'na yaptı.

HSBC'nin satılacağı yönündeki söylentilerin tamamen asılsız olduğunu belirten Kervancı, "Biz Türkiye'ye en erken giren yabancı bankalardan bir tanesiyiz. Yeni bir strateji ile Türkiye’de yolumuza devam etme kararı verdik.

Bu strateji, iyi olduğumuz alanlara odaklanmaktır. Biz kurumsal bankacılıkta ve yatırım bankacılığında çok iyiyiz. Bireysel bankacılıkta da orta üst ve üst gelir gruplarına yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz." diye konuştu.

Kervancı, HSBC'nin dünyanın her yerinde zaman zaman yeniden yapılanmaya gittiğini hatırlatarak, "HSBC 17-18 ülkeden çıktı. Bazı ülkelerde özel bankacılıktan çekildi.

Türkiye’de de bir yapı değişikliğine gittik ve artık önümüze bakıyoruz.

Bizim Türkiye’de herkes için her şey olmak gibi bir hedefimiz yok.

Bankayı satmak veya herhangi bir şekilde Türkiye’den çıkmak gibi bir niyetimiz kesinlikle yok." ifadelerini kullandı.

Kervancı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"HSBC olarak Türkiye'de müşterilerin, özellikle de kurumların farklı finansman enstrümanlarına ulaşımını kolaylaştırabileceğiz.

Çünkü Türkiye’nin en büyük problemlerinden bir tanesi iç tasarruf açığı. Türkiye'nin büyümesini sürdürülebilir hale getirmesi için de yurt dışından ciddi anlamda bir finansmana ihtiyacı var.

Bunu da bizden daha iyi yapacak bir banka yok. Dolayısıyla bu konuda ağırlıklı olarak faaliyet göstermek istiyoruz. Onun haricinde yurt dışından Türkiye’ye çok fazla yatırım olanakları var.

O olanaklar hala devam ediyor. Aslında biz orada öyle bir görev de görüyoruz şu anda. T

ürkiye'nin içinden geçtiği dönemde bunu farklı platformlarda; hem HSBC içerisinde hem müşterilerimize Türkiye ekonomisinde hala çarkların döndüğünü, Türkiye’deki kurumların hala aynı şekilde işlemeye devam ettiğini anlatıyor, Türkiye ekonomisine güven oluşturmaya, güven tesis etmeye devam ediyoruz.

Türkiye'deki şirketlerin yurt dışına açılmalarına aracılık ediyoruz. Bunun geçmişte çok güzel örneklerini verdik. Bugün Ülker’in İngiltere’de United Biscuits’i satın almasına o fikri getirmiş, danışmanlığını yapmış, finansmanını yapmış banka biziz. Dolayısıyla bütün bu alanlara odaklanmak istiyoruz. Kısacası biz Türkiye’nin yatırım elçisiyiz."

"YENİ YAPILANMADA ETKİLENECEK ARKADAŞLARIMIZ OLABİLİR"

Yeniden yapılanma sürecinde şube ağının da gözden geçirildiğini belirten Kervancı, çalışanların mağdur olmaması için gayret gösterdiklerini söyledi.

Kervancı, "Maalesef bu dönemde bundan etkilenebilecek çalışma arkadaşlarımız olabilir. Fakat biz bu arkadaşlarımıza da hakkaniyetli davranıyoruz. Bu konuya çok önem veriyoruz.

Adil davranmak bizim açımızdan çok önemli.

Onların bundan mümkün olduğu kadar az etkilenmesini hedefliyoruz. Onlara farklı alanlarda destek veriyoruz. Bir kere kendi içimizde ne tür opsiyonlar olabilir, ne tür fırsatlar olabilir onlara bakıyoruz. İyi performans gösteren arkadaşlarımızı grup bünyesinde nerelerde konumlandırabiliriz, onlara bakıyoruz veya bu arkadaşlarımızın iş bulmalarına nasıl yardımcı olabiliriz, o konularda çalışmalarımız var.

Bu arkadaşlarımızla alakalı her türlü referansı da vermeye hazırız." diye konuştu.

"İSLAMİ YÖNTEMLERLE FİNANSMAN SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Türkiye’de katılım bankacılığının sektörün yüzde 5’i düzeyinde bir büyüklüğe sahip olduğunu hatırlatan Kervancı, HSBC’nin uluslararası anlamda bu hizmeti de verdiğini söyledi.

Türkiye’ye 10 yıldan fazla bir süredir hem murabaha, hem de sukuk yöntemiyle yurt dışından ciddi anlamda fon getirdiklerini kaydeden Kervancı, "Burada aslında Türkiye’deki şirketlerin yurt dışındaki tanınılırlığını da artırıyoruz.

Burada yaptığımız işlemler tamamıyla o şirketlerin kendi bilançolarıyla yapmış olduğu finansmanlardı.

Son 4-5 senedir sukuk artı murabaha olarak baktığınız zaman yaklaşık 5-6 milyar dolarlık bu yöntemle bir fon girişi sağladık Türkiye’deki şirketlere ve ileriye yönelik olarak da bu tür faaliyetlerimize devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. 

Kervancı, Türkiye'de Katılım Bankacılığı lisansı alarak hizmet vermek gibi bir hedeflerinin bulunmadığını ancak yurt dışından fonlama olarak Türkiye’deki şirketlere, bankalara İslami yöntemlerle finansman sağlama konusundaki faaliyetlerine devam edeceklerini vurguladı. 

Yukarı

Business HT×