BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
0,00
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Gelişenler uçuyor, TL düşüyor

Enflasyon rakamının beklentilerin altında kalmasına rağmen Türk Lirası'nın dolar karşısındaki ilk tepkisi gerileme oldu

Gelişenler uçuyor, TL düşüyor
BUSINESSHT 03 10 2016, 07:38

Küresel piyasalarda Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed), faiz oranlarını dokuz aydır artıramamasının gerginliği ve ABD'den 14 milyar dolarlık ceza kesilen Deutsche Bank'a ne olacağı belirsizliği devam ediyor. 

Deutsche Bank'ın ABD'li yetkillerle önceden açıklanan tutarın oldukça altında bir ceza ödeyerek anlaşmaya varacağı haberi, bankanın mali durumuna ilişkin endişeleri azalttı. Agence France-Presse'in cuma günkü haberine göre Deutsche Bank, ABD Adalet Bakanlığı ile ilk açıklanan rakamın neredeyse yarısı kadar bir tutar olan 5,4 milyar dolar ödeyerek anlaşmaya varmaya yakın. Banka ayrıca, çalışan temsilcileri ile bin kişilik istihdam kısıntısına gitme konusunda anlaşmaya varmaya hazırlanıyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in ülkesinin Avrupa Birliği'nden çıkışının (Brexit), 2017 yılının ilk çeyreğinde başlayacağını duyurmasının ardından sterlin, önemli para birimlerinin tümü karşısında değer kaybetti.

TÜRK LİRASININ TANSİYONU YÜKSEK

İç piyasalarda ise Türkiye'nin notunu bir hafta önce not yatırım yapılabilir seviyenin altına çeken Moody's'in yankıları kura yansımayı sürdüyor. Geçtiğimiz haftayı 2,99-3,01 bandında geçiren dolar/TL, haftanın ilk işlem gününe 3 lira seviyesinde başladı. 

Enflasyon verisinin beklentilerin altında gelmesine rağmen TL'nin seyri ilk anda anlamlı bir değişim göstermezken öğleden sonra iyice yükselerek 3,02 seviyesinin üzerine çıktı. 17:45 itibariyle 3,0249 seviyesinde.

Bir bankacı kurdaki yükselişin yabancı çıkışı nedeniyle olduğunu söylerken, bir analist enflasyon verisinin ardından Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam edeceği beklentisinin fiyatlandığını belirtti.

Bankacı, "Aslinda gecen hafta Perşembe'den beri kurda yabancidan cikis goruyoruz. Bence bono alip karsisina fx hedge koyan bir kesim var" dedi.

TL'deki düşüşe rağmen, büyük gelişen ülke para birimlerinin karşısında yükseliyor. Güney Afrika yüzde 1 ile en çok yükselen olurken, Rus rublesi yüzde 0,87, Meksika pesosu ise yüzde 0,77 yukarıda.

BIST 100 endeksi ise günü yüzde 0,93 yükselişle 77 bin 225 puandan tamamladı.

PETROL

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) tarafından üretim seviyesinin kısılmasına dair varılan anlaşmayla beraber Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye yükselirken, analistler şu anki arz fazlasının uzun süreli bir ralliyi engelleyebileceğini belirtiyor.

Brent ham petrolünün varil fiyatı 40 sent artarak 50,59 dolara yükselirken, seans içerisinde en düşük 49.74 doları gördü. ABD türü ham petrolün varil fiyatı da 42 sentlik artışla 48,66 dolardan işlem gördü.

Bununla beraber Avrupa ve Asya'nın en büyük piyasaları olan Almanya ve Çin'de bugün tatil dolayısıyla işlem gerçekleştirilmiyor.

OPEC ülkeleri geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamada günlük üretimi 33,5 milyon varilden 32,5 ile 33 milyon varil arasına indireceklerini açıkladı. Anlaşmanın detayları Kasım ayındaki toplantıda belli olacak.

ALTIN

Deutsche Bank'ın mâli durumunu düzeltmek için çaba sarfetmesi ve buna bağlı olarak güvenli liman niteliğindeki alımların azalması ile birlikte altın, haftalık kaybını korudu.

Geçen hafta beş seansın dördünde değer kaybeden altın, yeni haftaya bin 314 dolar seviyesinde başladı. 

ASYA PİYASALARI

Asya hisse senetleri,Deutsche Bank'ın sağlığına ilişkin endişelerin zayıflaması ve zayıflayan yenin Japonya hisse senetlerine destek sağlamasının ardından değer kazandı. MSCI Asya Pasifik Endeksi, önceki seanstaki kayıplarınının büyük kısmını geri aldı. 

Tokyo'da Mizuho Securities Co. kıdemli teknik analisti Yutaka Miura, Bloomberg'e yaptığı açıklamada "Yatırımcılar, Deutsche Bank'a ilişkin belirsizlikler ve bu bankanın sorunlarının diğer Avrupa bankalarına da sıçrayabileceği endişelerden dolayı tedirgindi. ancak bu hava yerini bekle-gör yaklaşımına bıraktı" diye konuştu. 

Yukarı

Business HT×