BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
0,00
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Yuan yarın resmen rezerv para olacak

Çin yuanı yarın küresel rezerv para statüsü kazanıyor

Yuan yarın resmen rezerv para olacak
30 09 2016, 11:09

Çin parası yuan, yarın resmen küresel rezerv para birimi statüsü kazanarak ABD doları, euro, Japon yeni ve İngiliz sterlininin yanında yerini alacak.

Bir adı da "halkın parası" anlamına gelen renminbi olan yuan Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından para birimleri sepetine resmen dahil edilecek. Aynı gün, Komünist Partisi de 1949 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu kutlayacak.

Geçen yıldan bu yana bilindiği için bu adımın finansal piyasalarda önemi bir hareket yaratması beklenmiyor. Ancak artık merkez bankalarının resmi rezervlerine yuanın da dahil olmasıyla, Beijing'in çok zaman şeffaflıktan uzak ekonomi ve döviz politikaları dikkatleri daha fazla üzerine çekecek.

Çin geçen yıl piyasaları şaşırtan bir adımla para birimini devalüe etmiş ve o zamanda bu yana yuanın son altı yılın en düşük düzeyine yaklaşmasına izin vermişti. Bu durum ülkede giderek zayıflayan büyümenin getirdiği kaygıları da artırmıştı.

ABD Hazine Bakanı Jack Lew, Perşembe günü yaptığı açıklamada, IMF'nin hesap birimi olan özel çekme hakkına (SDR) atıfta bulunarak, yuanın henüz gerçek bir küresel rezerv para olmaktan "oldukça uzak" olduğunu söyledi.

Lew, "IMF'de SDR sepetinin parçası olmak, bir küresel rezerv para olmaktan oldukça uzaktır" dedi.

Çin, Şubat ayında aldığı lokal tahvil piyasasını orta ve uzun vadeli yatırımcılara açma kararı gibi, iç piyasalarında bazı serbestleştirme adımları atmayı sürdürüyor.

Ancak pek çok analist, geçen yıl büyüme hızının 25 yılın en düşük oranına inmesinden sonra hükümetin önceliği ekonomik istikrara verdiği, dolayısıyla ülkenin genel reform gündeminin hız kestiği görüşünde.

IMF'nin küresel para sepetindeki diğer para birimlerinin tersine yuan büyük ölçüde kontrol altında tutulan bir para birimi.

Günlük kur belirlenmesinde piyasalara daha çok etki alanı açması yolunda Batılı ülkelerden gelen taleplere rağmen Çin'in yuanın değerini yönetmesi de tartışılan bir konu.

Yuandaki spot işlemlerde kur hemen hemen hiç değişiklik göstermiyor.

İşlemciler, devlet bankalarının piyasalar çok sert hareketlendiğinde yuanı desteklemek için merkez bankası yerine müdahale etmeyi hâlâ sürdürdüklerini söylüyorlar.

Yukarı

Business HT×