BIST 100 96.817 % 1,47
USD/TRY 5,3592 % 0,37
EUR/TRY 6,1031 % 0,14
Piyasalar
96.817
% 1,47
5,3596
% 0,37
6,1031
% 0,14
1,1390
% -0,02
18,36
0,00
1.292,43
% 0,03
61,18
% -0,23
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Karamsar son çeyrek tahmini: Zor zamanlar geliyor, miğferlerinizi giyin!

ABD Başkanlık seçimlerini Donald Trump'ın kazanacağını düşündüğünü söyleyen Saxo Bank Baş Ekonomisti Steen Jakobsen'e göre 2016 son çeyreği düzen değişikliğine sahne olacak

Karamsar son çeyrek tahmini: Zor zamanlar geliyor, miğferlerinizi giyin!
BUSINESSHT 29 09 2016, 18:18

Saxo Bank’ın Baş Ekonomisti ve CIO’su Steen Jakobsen, 2016 yılı son çeyreğine ilişkin öngörülerini açıkladı.

Kasım'daki ABD Başkanlık seçimlerinden Trump’n zaferle ayrılmasının volatiliteyi alevlendirebileceğini belirten Jakobsen, “Tarihteki bütün makro değişimler, politik yanlışlardan kaynaklanır. Trump’ın başkan olması büyük bir yanlış olabilir, ama dünyanın ihtiyacı olan bozulmayı harekete geçirecek ve düzen değişikliğini beraberinde getirecektir” dedi.

Dördüncü çeyreğe aşırı düşük volatilite, faiz oranları, enflasyon ve büyüme sonucunda ortaya çıkan, endişe ve sosyal eşitsizlikle girildiğini söyleyen Jakobsen, şöyle konuştu:

"Dördüncü çeyrek, giderek daha gerginleşen ABD Başkanlık seçimleri ile ilgili gelişmelerle geçecek. Ancak son çeyrek aynı zamanda hükümetlerin tipik olarak bütçeden nasıl az para harcayacakları hususunda yan çizdikleri, risk için zayıf bir dönemi. Diğer bir deyişle ‘Gösteri zamanı!’"

"DOLAR DAHA FAZLA GÜÇLENMEMELİ"

Dünyanın daha güçlü bir dolar ile yoluna devam edemeyeceğini söyleyen Jakobsen,  ABD Merkez Bankası'nın (Fed), yıl sonuna kadar bir faiz artırımı yapabileceğini ifade etti:

“FED bir faiz artırımı yapabilir ama zaten piyasalar hükümetin müdahalesi olmadan serbestçe ticareti yapılan küçük miktarlardaki paralar için bir değil, iki artırım yaptı. ABD seçimlerinden sonra FED’in Aralık’ta 25 baz puanlık bir artışla bir hamle daha yapma olasılığı %60."

"PARASAL GENİŞLEME BALONLARI BESLİYOR"

Avrupa, İngiltere ve Japonya merkez bankalarının seçeneklerinin tükendiğini vurgulayan ünlü analist,  "Bu da piyasa için destek veya satma opsiyonunun zayıfladığı anlamına geliyor. Son zamanlarda politika yapıcıların bile dolaylı olarak sadece parasal genişleme ve QQE’nin (kantitatif kalitatif tahmin) işe yaramadığını, konut sektöründe ve piyasalarda balonları besleyebileceğini kabul ettiklerini gördük. Başka bir şeye ihtiyaç olduğu nihayet kafalarına dank ediyor" ifadelerini kullandı.

"2017 DE KAYBEDİLMİŞ BİR YIL OLABİLİR"

Jakobsen, "başka bir şeyin" ne olduğunu da şöyle açıkladı:

“Dünya bir kez daha dünyayı kurtarmak için bir finansal genişlemenin hayalini kurarken, yeni eskidir artık… Bu, 2009’da içinde bulunduğumuz en sıra dışı iş dönemi başladığında kullanılan çözümün ta kendisi, fakat bir uyarıda bulunmamız lâzım. Bütçe açıkları politikacılarla yerli yerinde duruyor. Ancak iş yatırım için harcamaya geldiğinde çoğu hükümet -özellikle Batı’daki başlıca ekonomilerde- diyette. ABD, Fransa ve Almanya seçime gidiyor. Tipik olarak, seçimler sırasında ve seçimleri izleyen 100 gün içinde hiçbir hareket olmaz. Bu nedenle 2016’nın geri kalanında bir gün daha fazla mali teşvik alma ve daha fazla altyapı yatırımını nasıl yapacağımız hakkında konuşulurken, politik takvim kısıtlama hareketine girişerek (mali) politikayı önümüzdeki yılın bu dönemine kadar erteleyecek! Şimdiden, 2017 büyüme için ‘kaybedilmiş bir yıl daha’ görünümü veriyor. Fakat 2017’nin yıllardır söylediğim şeyi, yani değişim ihtiyacını harekete geçirmek için yeterli karmaşa, gürültü ve marjinal değişiklikler yaratacağını hissediyorum. “

"TRUMP'IN KAZANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Cumhuriyetçi aday Donald Trump seçimleri kazansa da kazanmasa da, seçmenlerin verdiği yoğun desteğin göz ardı edilemeyeceğini belirten Jakobsen, sonuç ne olursa olsun sosyal kontratın bir kez bozulduğunu, bunun da çok sayıda sonucunun bulunduğunu söyledi. Ünlü ekonomist bu konuda da şu açıklamayı yaptı:

“Kayda geçmesi için, ben Trump’ın yeni ABD Başkanı olacağını düşünüyorum, temsil ettiği şey için değil, söyledikleri için hiç değil, ama çok düzen karşıtı olduğu için. Eğer Trump Beyaz Saray’ın yeni sahibi olursa, bunun sebebi kendisi değil, birçok Amerikalıyı fakirleştirmiş olan mevcut düzeni %100 temsil eden Demokrat rakibi Hillary Clinton’ın şiddetle beğenilmemesi olacaktır.”

"DÜNYANIN HER YERİNDE DÜZEN KARŞITI ADAYLAR KAZANACAK"

Sosyal kontratın yüzyıllar boyunca yönetenin ve yönetilenin ortaklaşa yararlanacağı bir güven üstüne kurulduğunu, mevcut ‘miş gibi yap ve büyü döngüsü’nün üzerine kurulmadığını vurgulayan Steen Jakobsen, yönetilenlerin işlerini, harcanabilir gelirlerini ve geleceğe inançlarını kaybettiklerini söyledi.

“Dünyanın her yerinde düzen karşıtı bir platformda adaylığını koyan birisinin kazanacağını iddia ediyorum. Bu da yine, erdem veya fikirler yüzünden değil, sadece dünya artık mevcut düzenle idare edemeyeceğindendir” diyen Jakobsen, mevcut düzeni de şöyle tanımladı: “Mevcut düzen, hiç olmadığı kadar yüksek eşitsizliğin, en düşük üretkenliğin, yönlendirilen faiz ve enflasyonun daimi düşük bir volatilite ve maksimum kayıtsızlıkla bir araya geldiği bir dünya demek."

Yukarı

Business HT×