BIST 100 93.173 % 0,00
USD/TRY 5,4408 % 0,02
EUR/TRY 6,2104 % 0,01
Piyasalar
93.173
% 0,00
5,4407
% 0,02
6,2103
% 0,01
1,1412
% -0,01
17,99
0,00
1.290,56
% 0,08
60,70
% 0,10
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Erdoğan: Bunların cebine üç beş kuruş koy, istediğin notu al

Muhtarlar Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, not indirimi yapan Moody's ile ilgili olarak "Bunların cebine üç beş kuruş para koy istediğin notu al. Talimatları nereden aldığınızı biliyoruz" dedi

Erdoğan: Bunların cebine üç beş kuruş koy, istediğin notu al
BUSINESSHT 29 09 2016, 12:24

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Haziran'dan bu yana ilk kez Beştepe'de muhtarlara hitap etti. 

Erdoğan, 24 Eylül'de Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşüren Moody's ile ilgili olarak şunları söyledi:

"27 çeyrektir biz hep büyüdük. Dünyada benim diyen ülkeler şu anda ekside biz artıdayız. 15 Temmuz ardından da kriz beklentisine girdiler. Zannettiler ki bunlar Merkez Bankası kasasını boşaltır. Eskiden beri siyasi saiklerle hareket ettiklerini bildiklerimiz kredi derecelendirme kuruluşları devreye girdi.

Ben kredi derecelendirme kuruluşlarını çok severim. Onlar da beni sever. Bunlar sipariş üzerine not verir dedim. Bizim notumuzu düşürüverdiler. Düşürdüler de ne oldu? Hazine ihalalerinde beklentinin çok daha üzerinde ilgi oldu. İstediğiniz kadar düşürün, Türkiye'nin gerçeği bu değil. Bunların cebine üç beş kuruş para koy istediğini al. Bunlar böyle çalışır.

OHAL'IN UZAMASI

MGK'nın tavsiyesi, hükümetin kararı ve Meclis'in onayıyla 3 ay süreyle OHAL ilan edilmiştir. OHAL konusunu sağa sola çekmeye gayret edenler var. KHK, OHAL vs. bu uygulamaların sadece terörle mücadele ile sınırlı kalacağı daha ilk günden açıkça ifade edilmiştir. Biz geldiğimizde OHAL vardı ama ülkemizin belli yerlerinde sokağa dahi çıkamıyordunuz. Şimdi böyle bir şey var mı? Günlük hayatın işlemesinde bir güvence var. Geçen iki ayı aşkın sürede OHAL tam da bu şekilde terörle mücadelenin etkinliğini artırma amacıyla uygulandı. FETÖ ile ilgili mücadelede, diğer terör örgütleri ile ilgili mücadelede bizim hızımızı artırıyor. 3 aylık sürenin yeterli olmayacağı görülüyor. 3 ay daha uzaması MGK'da tavsiye edildi. Hükümetimiz de gerekli değerlendirmeleri yapacaktır. 

Anamuhalefet partisinin, 'olağanüstü hal yetkileriyle hayata geçirilen hususların Meclis'in rutin çalışmalarıyla çözülebileceği' görüşüne kesinlikle katılmıyorum.

Fransa'da toplamda 1 yıllık OHAL ilan edildi. Dünyada kimse Fransa'ya bunu soruyor mu? Bizim görevimiz bu milletin can güvenliğini, mal güvenliğini korumaktır. O yüzden bize kimse takvim tayin etmesin. Yol haritasını bu hükümet belirler, bu ülkenin kurumları belirler. Türkiye Fransa ile mukayase edilemeyecek kadar ağır terör saldırılarına ve darbe girişimine maruz kaldı. OHAL'in uzamasını milletimizin anlayışla karşılayacağını ve destekleyeceğini biliyorum. 

Yukarı

Business HT×