BIST 100 100.141 % 0,47
USD/TRY 5,2957 % 0,25
EUR/TRY 6,0364 % 0,33
Piyasalar
100.141
% 0,47
5,2957
% 0,25
6,0364
% 0,33
1,1389
% 0,05
18,20
0,00
1.284,60
% 0,15
61,14
% -0,59
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Erdoğan Bloomberg'e konuştu: Bankalar TCMB'yi izlemeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bloomberg Genel Yayın Yönetmeni John Mickelthwait'e gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Erdoğan Bloomberg'e konuştu: Faiz indirimleri devam etmeli
BLOOMBERG NEWS 23 09 2016, 08:12

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bloomberg Genel Yayın Yönetmeni John Mickelthwait'e gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Faiz indirimlerinin devam etmesini söyleyen Erdoğan, faiz indiriminde bankaların TCMB'yi takip etmesi gerektiğini söyledi. 

Erdoğan daha düşük faizlerin, daha düşük enflasyon getireceğini de savundu. 

Bu hafta yapılan faiz indiriminin “dikkatli ve dengeli” olduğunu söyleyen Erdoğan, ABD, Japonya ve Avrupa'yı işaret ederek, düşük faizlerin enflasyonun 8 seviyesinin üzerine çıkmasını engellemeye yardımcı olacağını belirtti.

Erdoğan, “Derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyesinin altına indirmelerini hiç dikkate almıyorum” dedi ve bu kuruluşların siyasi gerekçelerle ve ekonomik etiğe karşı hareket ettiğini ifade etti.

Faizlerin olabildiğince aşağıya gelmesi gerektiğini belirten Erdoğan Merkez Bankası'nın FETÖ'cülerden de temizlenmesi gerektiğini de söyledi. 

Erdoğan, Bloomberg'e yaptığı değerlendirmede kredi kuruluşlarından not indirimi gelmesinden endişe duymadığını, derecelendirme kuruluşlarının hatalar yaptıklarını ve bu hataları kasıtlı olarak gerçekleştirdiklerini söyledi. 

"KURLAR İSTENİLEN NOKTADA DEĞİL"

 

Erdoğan Türk Lirası ve enflasyon ile şu değerlendirmeleri yaptı:

"Biz göreve geldiğimizde enflasyon çok çok yüksek konumdaydı, yüzde 30 civarındaydı. Faiz oranları yüzde 60 civarındaydı. Gezi olaylarında faiz 4,6'lara kadar düşmüştü. Reel faizde çok iyi konuma gelmesi enflasyona yansımıştı. Faizi ne kadar düşürürseniz, enflasyon da o kadar düşer. Bankalar yükselttiğinde enflasyonlar da düşmüştür.

Yatırımların olmadığı ülkede kalkınmayı konuşamayız. İstikrar ya da hız yok. Faiz düşük olmuş olsa, yatırımcı kredisini çekecek, yatırımını yapacak. Yüksek olunca yapma imkanı yok. Örnek ABD, Avrupa, Japonya. Buralara bakalım, mümkün olduğunca aşağı çekelim.

Bazılarının beklediği gibi kurlarda bir patlama olmadı. Bizim temennimiz daha düşük olsun. Şu anda istenilen noktada değil. Patlayacak diyenler de istediğini alamadı. TL değerini korumak suretiyle devam ederse Türkiye'deki ekonomide büyüme de devam eder. Benim diyen ülkelerde, bizdeki büyüme oranı yok. Türkiye'de eksi asla, hiç yok. Mali disiplin devamlı var, istikrar ve güvene dikkat ettik. İstikrar ve güveni koruduğumuz için büyüme oranında da istenilen seviyede olmasa da yüzde 3,8'lik büyüme oranını darbe sonrası yakaladık. Türkiye 29 çeyrektir büyüyor. "

"ABD, GÜLEN'İN YEŞİL KARTINI İPTAL ETMELİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, verdiği söyleşide gündeme ilişkin diğer önemli konulara da değindi. ABD'yi Fetullah Gülen ve Suriye konusunda eleştiren Erdoğan, ABD'nin Gülen'in yeşil kartını iptal etmesi gerektiğini söyledi. 

Erdoğan, ABD'nin Gülen'i iade etmemesi durumunda Türkiye'nin buna karşılık vereceğini belirtti. 

Cumhubaşkanı Erdoğan, Gülen'in iade edilmemesi durumunda Türkiye'nin B planı olup olmadığı şeklindeki soruyu şu şekilde yanıtladı: Hiçbir hükümet alternatifsiz olmaz. Biz siyasi ortağımıza bu noktada güveniyoruz. Siyasi ortağımızdan da bu güvenin karşılığını görmek istiyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Suriye Kürtlerini silahlandırmasının da yanlış olduğunu vurguladı. 

Erdoğan, Merkez Bankası içerisindeki Gülen yapılanmasıyla ilgili olarak "Merkez Bankası'nda kimin nasıl etkisi var. Bunu şu anda bilemiyorum. Merkez Bankası'nın içerisinde de Gülenciler tespit edildiyse görevden alınmıştır ve alınması lazım. İsabetli bir adımdır" dedi. 

"SİYASETÇİLER BEDEL ÖDÜYORSA GAZETECİLER DE ÖDEMELİ"

John Micklethwait'in "Yabancı yatırımcılar bilhassa Türkiye'de yapılan darbe girişimiyle ilgili endişeli. Basın özgürlüğü konusunda 120 gazeteci hapiste, bu konuyu nasıl yorumlarsınız? Terörist mi, yoksa basın özgürlüğü konusunda sorun mu var?" şeklindeki sorusunu şöyle yanıtladı:

Verdiğiniz rakamlar doğru rakamlar değil. ABD'de herhangi bir medya mensubu içeri alındığında ben kalkıp da ABD'nin yönetimini suçlayamam. ABD yönetiminin verdiği karar saygı duymamız lazım. Medya mensupları suç işlemez diye bir özerkliği yok. Onlar da suç işliyorlar. Medya mensubu, darbe girişimini eğer yazılarıyla destekliyorsa bizim hukuk sistemimiz içinde bu suçtur. Bu suç olduğuna göre bunun bedelini ödemesi gerekir. Siyasetçi bunun bedelini ödüyor da medya mensubu mu ödemeyecek. Silahlı örgütlere destek veren hatta silahlı yakalanan gazeteciler var. Şu anda yargı, Milli İstihbarat Teşkilatı'yla birlikte bu süreci yönetiyor.

YATIRIMCILARLA YUVARLAK MASA TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu genel görüşmeleri için geldiği New York'ta, Bloomberg CEO’su Michael Bloomberg tarafından düzenlenen üst düzey ABD’li yatırımcılarla yuvarlak masa toplantısına katılmıştı.

Basına kapalı gerçekleşen toplantıda, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın hazır bulundu.

Toplantıda, yatırımcı ve iş adamlarından EMEA Citi İcra Başkanı James C. Cowles, Coxton Associates ortağı Jeff Enslin, Lazard CEO'su Ken Jacobs, Blackstone Başkanı Hamilton E. Jones, Warburg Pincus CEO'su Chip Kaye, Kissinger Associates'i temsilen Henry Kissinger, BBVA İcra Kurulu Direktörü Jose Manuel Gonzalez-Paramo, WL Ross and Co. Başkanı Wilbur Ross, BM Personeli Emeklilik Fonu Başkanı Carol Boykin, büyük satranç ustası Magnus Carlsen ve temsilcisi Espen Agdestein ile Rotschild ailesi mensubu James Rotschild yer aldı.

Yukarı

Business HT×