BIST 100 98.714 % 0,78
USD/TRY 5,3554 % 0,61
EUR/TRY 6,0844 % 0,47
Piyasalar
98.714
% 0,78
5,3554
% 0,61
6,0844
% 0,47
1,1355
% -0,13
18,10
0,06
1.283,34
% 0,22
62,16
% -0,92
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Piyasalarda enflasyon ve ceza dalgası

Yurt içi ve yurt dışı piyasalardaki gelişmeler ve öne çıkan haberler

Piyasalarda enflasyon, ceza ve FED dalgası
16 09 2016, 07:56

İngiltere, İsviçre ve Rusya Merkez Bankalarının faizleri tarihi düşük seviyelerde tutma kararının ardından Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) 20-21 Eylül’deki  toplantısına odaklanan küresel piyasalar gün boyunca ABD'den gelen haberlerin etkisindeydi.

Sabah saatlerinde ABD Adalet Bakanlığı'nın 2008 yılında ortaya çıkan mortgage krizinde müşterilerine hatalı mortgage kredileri sattığı için Deutsche Bank’ın 14 milyar dolar tazminat ödemesini talep etmesinin ardından Avrupa hisse senetleri haftayı kayıpla geçirmeye yöneldi.  

Deutsche Bank hisselerinin kaybı yüzde 8'i aşarken mortgage'a dayalı menkul kıymet satışlarıyla ilgili soruşturulan diğer Avrupa bankalarının hisse senetleri de düştü. UBS Group AG yüzde 2.2 ve Credit Suisse Group AG yüzde 4.1 düşerken, Royal Bank of Scotland Group Plc yüzde 4 geriledi. HSBC Holdings Plc yüzde 0.4, Barclays Plc yüzde 2 değer kaybetti.

Deutsche Bank'ın tahvilleri de değer kaybederken, Amsterdam'da ABN Amro Bank NV kredi stratejisti Tomas Kinmonth, "Tahviller kaya gibi düşüyor. Ceza düşürülse bile Deutsche Bank tarafından ayrılan tüm karşılık miktarlarını aşabilir" dedi.

Fed'in 2016'da ilave bir faiz artışı yapacağına dair tahminler yüzde 50'nin altına gerilerken piyasalardaki belirsizlik gelişmekte olan ülke para birimlerini de olumsuz etkiledi. 

Perakende satışlardan işsizlik başvurularına kadar birçok verinin istenilen seviyede olmaması ve Fed Guvernörü Lael Brainard'ın hafta başında faiz artırımında acele edilmemesi gerektiğini söylemesinin ardından pazartesi günü 2,99 seviyesine kadar çıkan dolar/TL, ABD enflasyonunun beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından haftanın son işlem gününde 2,98 üzerinde işlem görüyor. 

BIST 100 endeksi günü yüzde 1,3 düşüşle 76 bin 20 puandan tamamladı.

PETROL

Petrolde arz-talep dengesini sağlamak giderek zorlaşırken Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) aylık Petrol Piyasası Raporu’na göre, Suudi Arabistan, petrol üretiminde ABD’yi geride bırakarak bu alanda dünyanın en büyüğü oldu. Ağustos ayında Suudi Arabistan’ın toplam ham petrol ve petrol ürünleri üretimi günlük ortalama 12,6 milyon varile ulaştı. ABD ise günlük 12,2 milyon varilde kaldı. Buna ek olarak, Nijerya ve Libya’daki petrol alanları tekrar üretime geçti. 

Ekim vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında varil başına 44 dolar altına geriledi. Kasım vadeli Brent petrolü ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 45 dolar seviyesinde. 

ALTIN

Fed tedirginliği  ve ABD enflasyonu altını da vurdu. Dolar alımlarındaki artış nedeniyle iki haftanın en düşük seviyesini gören altında gerileme sürüyor. 

Spot altının ons fiyatı bin 309 dolardan işlem görüyor. 

Dört yıldan bu yana ilk yıllık kazancını kaydetme yolunda olan altın, Fed'in faiz artırımı konusunda tereddüt etmesi ve beklenmedik ölçüde parasal teşvik açıklayan Avrupa Birliği (AB) dahil dünyanın diğer yerlerindeki zayıf büyümeden destek bulmayı sürdürüyor. 

ASYA PİYASALARI

Asya hisse senetleri, Apple'ın ABD hisse sentlerinde bir sıçramaya neden olması ve traderların Fed'in bu yıl faiz artırırımına gitme olasılığını yüzde 50'nin altına düşürmesinin etkisi ile altı haftanın en düşük seviyesinden yükseldi.

Bölgenin en büyük 10 ekonomisinin yarısında piyasalar tatil nedeniyle kapalıyken MSCI Asya Pasifik Endeksi son yedi günde ilk kez yükseldi. 

Japonya'da yen kuvvetlenirken, Topix Endeksi yüzde 0,3 yükseldi. Japonya piyasası gelecek hafta Pazartesi ve Perşembe günleri tatil nedeniyle kapalı. Japon Merkez Bankası da çarşamba günü faiz kararını açıklayacak.

 

Yukarı

Business HT×