BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
0,00
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Çöp şirket tahvillerine hücum eden yatırımcılar için tehlike çanları

Riskli şirket tahviilerine yatırım yapanlar için uyarılar artıyor

Çöp şirket tahvillerine hücum eden yatırımcılar için tehlike çanları
BLOOMBERG NEWS 09 09 2016, 16:40

Küresel piyasalarda kapı kapı getiri arayan yatırımcıların bu yıl en sevdiği varlıklardan biri de riskli gelişen ülke şirket tahvilleri oldu. 

Yatırım yapılabilir seviyenin sekiz kademe altındaki şirket tahvillerine yatırım bu yıl yüzde 12,9 kazandırdı. Fed'in faiz artırımını ertelemesinin etkisiyle riskli varlıklara artan talep sayesinde çöp tahvillerin faizi yüzde 7,3 ile iki yılın en düşük seviyesine kadar geldi. Dünyanın büyük kısmının negatif faizlerle yaşadığı bir dünyada pek çok yatırımcının ağzını sulandıracak bir oran. 

Ancak son günlerde bu yatırımın sanıldığından daha riskli olabileceğine ilişkin analistlerden gelen uyarılar artıyor. 

Societe General ve Bank of America, çöp seviyesindeki bu tahvillerde yakında bir düzeltme görülebileceğini söylerken, Hermes Investment bugün yayımladığı notunda, "temkinli olma ve kaliteyi artırma" zamanını geldiğini söyledi. BlackRock da bu hafta benzer bir açıklama yapmış, yatırımcılara temkinli olmalarını tavsiye etmişti.

Aberdeen Asset Management fon yöneticisi Siddharth Dahiya, "Böyle rallilerden sonra insanların rehavete kapılma tehlikesi var. Getiriler düşükken daha dikkatli olmalısınız. İşler bozulmaya başladığında yapacak çok daha az şeyiniz olur" diyor.

BORÇLAR ŞİŞİYOR

Gelişmekte olan ülke şirketleri için yapılan uyarıların başında artan borç seviyeleri geliyor. Bloomberg verilerine göre, önümüzdeki üç sene içinde yeniden yapılandırılması gereken borçlarının tutarı yüzde 40 artışla 340 milyar dolara ulaşmış durumda.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) de geçen ay yayımlanan raporunda, başta Çin, Türkiye ve Brezilya olmak üzere artan özel sektör borçlarının, yatırımcıların gelişen piyasalardan paralarını çekmesi riskine karşı kırılganlığı artırdığını söylemişti. Raporda, 2015 itibariyle finans dışı şirketler tarafından ihraç edilen tahvillerin GSYH'nin yüzde 110'nuna çıktığına da dikkat çekildi. 2006'da bu oran yüzde 60 seviyesindeydi.

NOT GÖRÜNÜMLERİ BOZULUYOR

Bir başka krizi alameti ise kredi görünümleriyle ilgili. Uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P'nin gelişen piyasalarda notlandırdığı şirketlerin yüzde 33'ününün kredi görünümü negatif. Geçmişe baktığımızda bu oran ortalama olarak yüzde 19 seviyelerinde. 

TEMERRÜT ORANI ARTIYOR

Şirketlerin temerrüt riskinde de çarpıcı bir artış görülüyor. Bank of America Merrill Lynch verilerine göre, Haziran'da yüksek getirili gelişen piyasa şirket tahvillerinin temerrüt oranı 2010'dan bu yana ilk kez yüzde 4'ün üzerine çıktı. 

Societe General gelişen piyasalar kredi araştırmaları direktörü Guy Stear, "Hem değerlemeler bu kadar sıkışık hem temel göstergeler bu kadar endişe vericiyken bu varlıklara bu kadar para yatırılmalı mı? Bence hayır. Getiri arayışında olunca insanlar pek çok sorunu görmezden gelebiliyor" dedi.

Yukarı

Business HT×