BIST 100 93.881 % 0,76
USD/TRY 5,4046 % -0,60
EUR/TRY 6,1559 % -0,84
Piyasalar
93.890
% 0,77
5,4043
% -0,61
6,1556
% -0,84
1,1382
% -0,26
18,22
0,23
1.289,01
% -0,04
60,36
% -0,45
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İstihdam verisi analistleri ikiye böldü: Eylül ihtimali masadan kalktı mı?

Fed'in faiz kararı açısından çok kritik kabul edilen tarımdışı istihdam verisi açıklandı

İstihdam verisi analistleri ikiye böldü: Eylül ihtimali masadan kalktı mı?
BUSINESSHT 02 09 2016, 15:18

Hafta boyunca piyasaların dört gözle beklediği ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalması ilk etapta Fed'den Eylül'de bir faiz artırım beklentilerini ötelerken, dolardaki değer kaybına paralel dolar/TL de geriledi.

Ağustos ayında ABD tarımdışı istihdamındaki artış 151 bin kişi oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi verinin 180 bin seviyesinde gerçekleşmesiydi. Bir önceki ay ise artış 255 bin olmuştu.

İşsizlik oranı ise yüzde 4,8'lik beklentilerin üstünde gelerek yüzde 4,9 oldu.

Ortalama saatlik kazançlar aylık bazda yüzde 0,1 artması beklenirken yüzde 0,1 arttı. Yıllık bazda da yüzde 2,4 ile 2,5 seviyesindeki beklentinin altında kaldı.

Fed'in faiz artırımı ihtimalini azaltan verinin ardından dolar hızla değer kaybederken, altın yükseldi.

ANALİSTLER İKİYE BÖLÜNDÜ

Saxo Bank döviz stratejisi başkanı John Hardy, "İstihdam beklentilerin altında kaldığından ABD dolarının ilk tepkisi dip yapmak oldu. Bu durum Eylül faiz artırımı beklentisini desteklemiyor" dedi. 

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan da Eylül'de artırım ihtimalinin masadan tamamen kalktığını, "ancak veri kötü olduğundan değil, FED sadece tek veriyi öne çıkardığından" dedi.

HSBC Portföy Yönetim Stratesti İbrahim Aksoy ise, "Veri Fed faiz artışı beklentilerini önemli ölçüde ileri atacak nitelikte zayıf değil. UsdTry’nin 2,90-2,93 bandına gerilemesi durumunda yurtiçi yerleşiklerin 15 Temmuz sonrasında sattığı 10.3 milyar dövizin bir kısmını daha geri aldığını görebiliriz" dedi.  

Janus Capital'den Bill Gros da Eylül ayında faiz artırımının hala masada olduğunu söyledi.

Gross, Bloomberg Television ve Radio'ya yaptığı değerlendirmede, Fed'in Ağustos ayı istihdam raporunu baz alarak, Eylül ayında muhhtemelen faizi artıracağını söyledi.

Gross, "Eylül ayının masada olduğunu düşünüyorum," dedi ve "Eğer bu benzeri istihdam verileri bunu sağlayamazsa, başka ne sağlayabilir? Eylül ayının hala masada olduğunu düşünüyorum" dedi. 

Ak Yatırım'dan Okan Ertem ise, "TDİ verisinin aşağı yönlü sürpriz yapması sonrasında Fed’in Eylül ayı faiz artırım olasılığı oldukça azalmış durumda olsa da, bu noktadan itibaren Fed Başkan ve üyelerinin yapacakları konuşmalar kritik olacak" dedi.

Veri öncesi 2,96 seviyesinde olan kur veriden sonra 2,95'in altına kadar indi.

Yıl sonuna yaklaştıkça yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez Aralık 2015'te faiz artıran ve sekiz aydır hiçbir değişikliğe gitmeyen Fed'den faiz artırma beklentileri giderek güçleniyordu.

Analistler Ağustos ayına ilişkin istihdam verisinin 180 bin veya üzerinde gelmesi, ücret artışının istikralı bir şekilde devam etmesi ve işsizlik yüzde 4,9'u aşmadan işgücüne katılım oranının değişmemesi ya da artması durumunda Fed'in 25 baz puan artırıma gitmesinin beklenebileceğini belirtiyordu. İstihdam artışının 120 binin altında gelmesi, ücret artışının yerinde sayması ya da düşmesi durumlarında ise Fed'in faiz artırımından kaçınabileceği düşünülüyordu.

Geçen hafta merkez bankacıları bir araya getiren Jackson Hole toplantısında konuşan Fed Başkanı Janet Yellen, "İstihdam piyasasında devam eden güçlü hareket ve ekonomik aktiviteyle enflasyon görünümü doğrultusunda son aylarda faiz artış ihtimalinin arttığına inanıyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Yukarı

Business HT×