BIST 100 97.955 % -0,51
USD/TRY 5,3266 % 0,05
EUR/TRY 6,0596 % 0,16
Piyasalar
97.955
% -0,51
5,3269
% 0,07
6,0602
% 0,18
1,1372
% 0,06
18,04
-0,15
1.280,59
% -0,12
62,67
% -0,05
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Telekom sektöründeki istifaların devamı gelecek mi?

Önceki gün Türk Telekom CEO’su Rami Aslan’ın istifasıyla beraber telekom sektöründe neredeyse 1 ay ayda 5 üst düzey yönetici görevlerinden istifa etti. Sektöre yakın kaynaklar istifaların devam edeceğini söylüyor

Telekom sektöründeki istifaların devamı gelecek mi?
AHMET CAN/ HÜRRİYET 02 09 2016, 10:18

Telekom sektöründe istifa depremleri durmuyor. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında operatörlerin iletişimde herhangi bir fire vermemesine rağmen bu olumlu hava, son bir ayda tüm operatörlerinin üst düzeydeki 5 isminin istifasının gölgesinde kaldı.

Sektördeki deprem, darbe girişimi sonrası yapılan operasyonlarda Türk Telekom İş Birimi CEO’su Erkan Akdemir ve Türk Telekom Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin’in gözaltına alınmasıyla başladı. 18 gün gözaltında kalan iki yönetici daha sonra serbest bırakıldı. Ancak Akdemir ve Şahin istifa kararı aldı.

Bu sürecin ardından Hürriyet'e konuşan  Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, “Erkan Bey ve Coşkun Bey, serbest kalmalarının ardından şirketten ayrılmak istediklerini ifade ettiler. Biz de bu isteklerini saygı duymak zorunda kaldık. Karşılıklı anlaşarak, istifalarını kabul ettik” dedi.

SÜRPRİZ AYRILIKLAR

İkinci ayrılık haberi Turkcell’den geldi. Yaklaşık 10 yıl Turkcell’de görev yapan İlker Kuruöz, Doğuş Teknoloji’ye transfer oldu.

Bir sonraki ayrılık ise Vodafone’da yaşandı. Üç yıldır Vodafone Türkiye’de CEO’luk görevi yapan Gökhan Öğüt, "sürpriz" olarak yorumlanan bir kararla görevinden ayrıldı. Konu hakkında açıklama yapan Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, “Gökhan Bey, kendi kararıyla yeni fırsatları değerlendirmek üzere istifa etti. Bunu saygıyla karşılıyoruz. Mayıs-Haziran aylarından beri konuşulan bir konuydu” açıklamasını yaptı.

Sektördeki beşinci ayrılık ise önceki gün geldi ve Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan görevinden ayrıldığını açıkladı.

Geçen hafta Hürriyet'ekonuşan Aslan, yüksek düzeyde alarma geçip acil durum takımı oluşturduklarını dile getirerek, “Darbecilerin olduğu bölgeleri iletişime kapattık” demişti.

DEVAMI GELİR Mİ?

Telekom sektöründeki ayrılıkların bu kadar olmadığı öne sürülüyor. Sektöre yakın kaynaklar, önümüzdeki dönemde operatörlerin icra ve yönetim kurullarında önemli değişikliklerin yapılacağını ifade ediyor. Bu yüzden de şirketler arasında sürpriz yönetici transferlerinin yapılacağı da paylaşılan bilgiler arasında.

GİDEN İSİMLER KİMDİ?

Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan

10 Aralık 2013’te göreve başladı ve bin gün boyunca görevde kaldı. Şirketin entegrasyon sürecini tamamladı. Avea ve TTNET markalarını Türk Telekom altında topladı. 31 Ağustos'ta görevden ayrıldı.

Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt

Şirketin ticari ve operasyonel alanlardan sorumlu icra kurulu başkan vekili olarak görev yapıyordu. 3 Ekim 2013’te Vodafone Türkiye CEO’su oldu ve şirketin abone sayısı ve gelirlerini yükseltmeyi başardı. 23 Ağustos’ta istifa etti.

Türk Telekom İş Birimi CEO’su Erkan Akdemir

Cisco Türkiye Genel Müdürlüğü görevini yürüttükten sonra 11 Haziran 2009’da Avea CEO’su oldu. 3G ve 4.5 teknolojilerine geçişte şirketin başındaydı. FETÖ operasyonları kapsamında gözaltına alındıktan sonra görevden ayrıldı.

Turkcell Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz

Şirkette servis ve ürün geliştirme bölüm başkanı olarak 2006’da göreve başladı. Turkcell’in eski genel müdürü Süreyya Ciliv’in ayrılmasından sonra genel müdür vekili görevini yürüttü. 16 Eylül’de Doğuş Teknoloji’nin yeni genel müdürlüğü pozisyonunda göreve başlayacak.

Türk Telekom Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin

2009 yılında Avea’ya ilk adımını attı. İki yıl önce Türk Telekom, Avea ve TTNET’İn Teknoloji, Network ve Operasyon organizasyonlarının liderliğini yaptı. FETÖ operasyonları kapsamında gözaltına alındıktan sonra görevden ayrıldı.

Yukarı

Business HT×