BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
0,00
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Migros hisseleri için neden iyimser olabiliriz?

Analistler, Migros hisselerini önümüzdeki dönemde etkileyebilecek unsurları değerlendirdi

Migros hisseleri için neden iyimser olabiliriz?
BUSINESSHT 31 08 2016, 15:40

 

Son 10 gün içinde Migros'un ikinci yarıda beklenenden daha iyi bir performans gösterebileceğine ilişkin üç ayrı kurumdan üç rapor geldi.

Raporlarda öne çıkan en önemli nokta şirketin Haziran ayında açıkladığı Kipa anlaşmasının hisselerde yaratması beklenen olumlu etki oldu. Mağaza büyüklüğü dağılımı stratejisinin de başarılı olduğunu belirten analistler, kur etkisinin sınırlı kaldığını ancak TL'de değer kaybnını artması durumunda şirketin olumsuz etkilenebileceğini belirtti.

İşte üç ayrı kurumdan Migros hisseleri üzerine detaylı değerlendirmeler:

TEB YATIRIM

 • Küçük ve orta ölçekli marketlerin oranının daha yüksek olması değişen tüketici ihtiyaçlarına cevap verdiğinden ve uzun vadeli organik büyümeyi desteklediğinden doğru strateji gibi gözüküyor.
 • Satış dağılımı alanında devam eden değişimin (hipermarketlerden küçük-orta ölçekli mağazalara) Migros’un trafiğini ve ortalama sepet büyüklüğü büyümesini destekleyeceğini düşünüyoruz.
 • Migros personel maliyetleri baskısıyla tedarik zinciri verimliliğini ve ürün çeşitliliğini artırarak baş etmeyi başardı.
 • Kipa mağazaları satışının faydalı olacağını ve Migros faaliyetlerine sinerji getireceğini düşünüyoruz.
 • Migros’un son dört çeyrektir devam eden performansına bakarak, daha önceki temkinli beklentilerimizi değiştiriyor ve 2016-2018 gelirlerini yüzde 4 ila 13 arasında artırıyoruz. Ancak daha yüksek finansal maliyet beklentisiyle hisse başına gelir tahminlerimizi indiriyoruz.
 • Faaliyet performansında gözle görülür iyileşmenin devam etmesi beklentimize istinaden şirket için tavsiyemizi “tut”tan “al”a yükseltiyoruz.

ŞEKER YATIRIM

 • Çok formatlı mağazacılık ile gıda perakendeciliği sektörünün önemli bir oyuncusu olan şirket, müşteriye yakınlık avantajı ve yüksek büyüme potansiyeli sunan indirim mağazacılığı segmentinde Migros-Jet markasıyla büyürken makro mağazalarının ithal ürün portföyü ve bu portföye uygun konumlandırılan mağazaları sayesinde yüksek kârlılıkta satış yapabiliyor.
 • Şirket, süpermarket mağazalarında kârlılığı yüksek taze ürün satışı noktaları ve gıda-dışı ürün portföyünü yeniden yapılandırarak daha kârlılık odaklı bir yapıya geçiş stratejisini benimsedi.
 • Şirket’in 2016 yılında net satış gelirleri ve FAVÖK marjının sırasıyla 10,7 milyar lira ve yüzde 5,5 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Şirket’in 2016 yıl sonunda kur farkı giderlerinin azalacağı beklentisiyle 9 milyon lira net kâr elde edeceğini tahmin ediyoruz.
 • Euro/TL kurundaki aşağı yönlü hareketlerin şirketin kur farkı geliri kaydetmesini sağlayacağı için bunun hisse üzerindeki pozitif etkisi olabileceğini düşünüyoruz.
 • Anadolu Endüstri Holding (AEH), MH Perakendecilik’in yüzde 80,5’ini alarak Migros’un tamamı için yüzde 40,25 ile özel sermaye şirketi BC Partners ile eşit paya sahip olmuştu. AEH’nin 1 Mayıs-31 Ekim 2017 tarihleri arasında kullanabileceği ek “satın alma opsiyonu” bulunuyor. Buna göre, Anadolu Endüstri Holding MH Perakendecilik’deki yüzde 19,5’lik hisseyi de alabilir. BC Partners’ın ortalama yatırım süresinin 4,5 yıl olduğunu ve yerli yatırımcı olarak AEH’nin Migros’un yönetimini kısa vadeli kâr ve çıkış stratejisiyle hareket eden bir özel sermaye fonuyla paylaşmak yerine, Migros’un uzun vadeli hedeflerine yatırım yapmak isteyeceğini ve bunun için kontrolü almak isteyeceğini düşünüyoruz.
 • Ayrıca, şirket 10 Haziran’da Kipa hisselerinin yüzde 95,50’sini 302,2 milyon lira bedel ile alım sözleşmesi imzaladığını açıkladı. Alımın kredi ile finanse edileceğini ve SPK’ya Pay Alım Teklifi (çağrı) muafiyeti için başvurulacağı belirtildi. Bu alımın da kısa vadede hisse üzerinde baskı oluştursa da orta ve uzun vadede olumlu olacağını düşünüyoruz.
 • Bu beklentiler ile Şirket için “AL” tavsiyemizi ve 24,50 TL olan hedef fiyatımızı koruyoruz.

OYAK YATIRIM

 • Migros’un yakın zamanda açıkladığı Kipa anlaşmasının hissedarlar için değer yaratma potansiyeli taşıdığına inanıyoruz.
 • Migros, Kipa’nın yüzde 95,5 hissesi için 302 milyon TL ödeyecek olup, işlemde ciro çarpanı yaklaşık 0.23x seviyesinde gerçekleşmiştir. Özellikle Kipa’nın sahip olduğu ve yaklaşık 300 bin metrekare kiralanabilir alan sunan gayrimenkul portföyu göz önüne alındığında, işlem fiyatının Migros için uygun seviyede olduğunu düşünüyoruz.
 • Migros kendi mağaza ağı ile Kipa’yı entegre ederek, Kipa’nın mağaza alanlarını optimize ederek ve maliyetleri düzenleyerek, Kipa’nın karlılığını Migros ile benzer seviyelere taşımayı hedeflemektedir.
 • Ayrıca Kipa’nın gayrimenkul portföyünün incelenmesi sonrası elden çıkartılabilecek varlıklar ile Migros’un nakit yaratma ve borçluluğunu azaltma potansiyeli de doğacaktır.
 • Potansiyel katalistler olarak çeyreksel sonuçlar, Kipa satın alması öncesi/sonrası planların netleşmesi ve olası varlık satışına yönelik haberler görüyoruz.
 • Migros’un ağırlığı Euro cinsinden olmak üzere yaklaşık 1,7 milyar TL net borcu bulunmaktadır. TL’deki değer kaynı hisse için bu nedenle risk yaratabilir.
 • Değerleme Migros hisseleri için hedef fiyatımız 23.00 TL seviyesinde.
Yukarı

Business HT×