BIST 100 95.411 % 2,40
USD/TRY 5,3497 % 0,23
EUR/TRY 6,1120 % 0,43
Piyasalar
95.411
% 2,40
5,3497
% 0,23
6,1120
% 0,43
1,1399
% 0,05
18,22
0,00
1.294,70
% 0,08
61,12
% -0,33
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

3 Fed başkanından karışık sinyaller

Fed yetkilileri Fed tutanakları sonrasında açıklamalarına devam ediyor

3 Fed başkanından karışık sinyaller
19 08 2016, 08:17

Fed yetkilileri farklı platformlarda yaptıkları değerlendirmelerde Fed'in para politikasına ilişkin karışık sinyaller verdi. 

San Francisco Fed Başkanı John Williams, faiz artışı konusunda aceleci olmadığını, Fed'in politikasını ekonomik durum ile bağdaşmayacak şekilde yıldan yıla değiştirmemesi gerektiğini belirtti.

Williams, "Her toplantımızda faiz artışının oyun planının bir parçası olması gerektiğini düşünüyorum. Eylül ayında da kesinlikle olmalı. Bu noktada ekonominin nerede bulunduğu bir anlam ifade etmeli "dedi.

Daha önce Eylül'de faiz artışının masada olduğunu söyleyen William Dudley yeni açıklamasında, güçlü istihdam ile ortalama ücretlerin; istihdam piyasasında bir sıkılaşma ve ABD ekonomisinin yolunda olduğuna işaret ettiğini söyledi.

Dudley, son iki ayın istihdam verilerinin bu yılın başlarında oluşan endişeleri hafiflettiğini ve iş gücü piyasasındaki koşulların iyileşmeyi sürdürdüğü şeklindeki görüşünü güçlendirdiğini ifade etti.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan'a göre ise para politikasının normalleşmesi düşük nötr faiz nedeniyle gecikiyor.

Kaplan, "Fed'in manevra alanı var ancak bu insanların düşündüğü kadar büyük değil, çünkü nötr faiz oranı insanların düşündüğünden bir miktar düşük. Zor bir dönemdeyiz" dedi.

Nötr faiz, istikrarlı enflasyon ve tam istihdam durumundaki borçlanma maliyetlerinin seviyesini yansıtıyor.

FED TUTANAKLARI DA KARIŞIK SİNYAL VERMİŞTİ

Çarşamba günü açıklanan Fed tutanaklarında da karışık sinyaller söz konusuydu. 

Tutanaklara göre, Fed yetkilileri faizlerin kısa vadede artırılıp artırılmayacağı konusunda ayrıştı. Bazı yetkililer kısa vadede faiz artırımının gerekli olduğunu söylerken, bazı yetkililer Temmuz ayında faiz artırımına destek çıktı.

Fed tutanakları raporunda, "Üyeler genel olarak faizlerleri değiştirmeden önce, istihdam piyasasındaki ivmeyi ve ekonomik aktiviteyi ölçmek adına, daha fazla verinin toplanmasının akıllıca olacağı konusunda hemfikirdi." diye belirtilirken, "Bazı yetkililer enflasyonun sürdürülebilir bazda yüzde 2 seviyesine yükseleceğine dair daha fazla kanıt beklemeyi tercih etti." denildi.

 

Yukarı

Business HT×