BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
0,00
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Fed'i güvercinleştiren sebep ne?

Aralık ayında faiz artırdıktan sonra 2016'da kademeli faiz artışı öngörüsüyle piyasaları heyecanlandıran ABD Merkez Bankası'nın yedi aydır hiçbir hareketliliğin olmadığı güvercin tutumu faiz artışı inancını zayıflatıyor

Fed'i güvercinleştiren sebep ne?
GAVYN DAVIES- FINANCIAL TIMES 15 08 2016, 15:44

Yaklaşık 10 yıl sonra ilk defa Aralık 2015'te faizleri artıran ve 2016'da kademeli olarak 4 faiz artışı öngören Amerikan Merkez Bankası (Fed), yedi ayda herhangi bir değişikliğe gitmedi. Birçok uzman, Fed'in geçen yıl sonundaki yüzde 0,25'lik artışla yetindiğini ve Amerikan faizlerinin geleceği ile ilgili tutumunu değiştirdiğini düşünüyor.  

Eski Fed Başkanı Ben Bernanke, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) güvercinleşen tutumu hakkında geçen hafta blogunda bir yazı kaleme aldı. Ülkenin yerel ekonomik temellerinde önemli değişiklikler yaşandığını söyleyen eski Fed Başkanı, ABD faiz oranları dengesinin belirlenmesinde yabancı ekonomilerdeki gelişmelerin daha önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Kendisi de güvercin görüşlere sahip Bernanke, bu tutumu üç nedene bağlıyor: FOMC'nin uzun dönem büyüme oranı  tahminindeki düşüş, işsizlik oranları tahminlerindeki gerileme ve faizlerde "normal" seviyenin beklenenden düşük gerçekleşmesi .

2011'den bu yana piyasa oyuncularının faizlerin ultra düşük seviyelerde devam edeceğine yönelik güveni tamdı. Faizlerin artacağına yönelik görüşler, 2015 ortalarından itibaren güçlendi. Ancak faizlerin düşük seviyede kalacağı yönündeki inanışın özellikle 2016'nın ilk yarısında geri dönmeye başlaması FOMC' nin büyüme tahminleri ve çekirdek enflasyon verileriyle doğrudan alakalı.

Bazı uzmanlara göre FOMC,  çoktan kendini göstermiş üretim yavaşlığına ve düşen işsizliğe gecikmeyle reaksiyon gösterdi. Bazılarına göreyse doların değeri gibi uluslararası faktörler,  FOMC'ın  faiz tahminlerini sonradan değiştirmesindeki etken oldu.

FOMC' nin "normalleşme" seviyesi olarak değerlendirdiği faiz oranları hedefinden sapmasının zamanlamasına bakıldığında hisse senetlerinin çöktüğü, doların zirve yaptığı Şubat-Mart ayları öne çıkıyor. Bu durum Fed'in gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) büyümesi veya enflasyon tahminlerinde bir değişikliğe neden olmadı ancak döviz kuru ve yerel faiz oranları bileşimindeki beklentileri etkiledi. Güçlü dolar, Fed yetkililerinin düşük faiz oranlarını kabul etmesine yol açtı.

FOMC' nin aralıktaki faiz artışından önce uluslararası faktörlere dikkat çekmiş olan Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard'a göre küresel deflasyon riski (Özellikle Çin'deki) ABD dışındaki ülkeleri  para politikalarını gevşetmeye yöneltecek. Bu da doları, faiz artışlarına önceki zamanlardan daha hassas hâle getirecek. "Fed bunu göz ardı etmemeli" diyen Brainard, ABD'deki faiz dengesinin denizaşırı ülkelerdeki gelişmeler nedeniyle eridiğini savunuyor. 

Yukarı

Business HT×