BIST 100 99.677 % 1,76
USD/TRY 5,3409 % 0,34
EUR/TRY 6,0708 % 0,26
Piyasalar
99.677
% 1,76
5,3409
% 0,34
6,0708
% 0,26
1,1360
% -0,08
18,09
0,05
1.283,50
% 0,24
60,90
% -2,93
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Sabancı'nın ikinci çeyrek hayal kırıklığı

Sabancı Holding'in 2. çeyrek ana ortaklık net karı yüzde 25 artışla 712,13 milyon lira oldu

Sabancı'nın ikinci çeyrek hayal kırıklığı
BUSINESSHT 11 08 2016, 10:57

Sabancı Holding, net kârını yüzde 25 artırmasına rağmen özellikle perakende ve sanayi şirketlerindeki zayıflık nedeniyle ikinci çeyrek performansı analist ve piyasa beklentilerinin altında kaldı. 

Şirketin tesellisi ise yatırımcıların en çok endişelerinden şirketlerinden biri olan Enerjisa için beklentilerin yükselmesi oldu.

BEKLENTİLER NEDEN SAPTI?

Holding'in ikinci çeyrekte net kârı 712,13 milyon lira ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 arttı. 

Artışta bankacılıktan olumlu katkı gelirken, perakende ve sanayi şirketleri zayıf kaldı.

Akbank'ın Holding'in net kârını domine etmeye devam ettiğine dikkat çeken Deutsche Bank analistleri, ikinci çeyrek konsolide kârın yüzde 76'sının bankadan geldiğini söyledi.

İş Yatırım analistleri ise bugün yayımladıkları notta şirketin 765 milyon lira kâr açıklamasını beklediğini belirterek, "Bankacılık segmentinin beklenenin üzerinde net kâr katkısına rağmen perakende ve sanayi segmentlerinin beklentimizin altında kalan performansları nedeni ile net kâr beklentimizden saptı" dedi.

Ziraat Yatırım analistleri de tahminlerindeki sapmada perakende grubunda kaydedilen yüksek zarar ile sigortacılık segmentinin ana etken olduğunu belirtti.

CarrefourSA'nın zayıf faaliyet performansının da etkisiyle perakende segmenti 56 milyon lira zarar yazarken,  zayıflıktan olumlu etkilenen ihracat odaklı sanayi segmenti 105 milyon lira kâr etse de piyasa beklentilerini karşılayamadı.

Şirketin KAP'a yaptığı açıklamada faaliyet raporuna göre, şirketin ikinci çeyrek hasılatı 3,3 milyar lira oldu, finans sektörü hasılatı ise 5,6 milyar TL oldu.

Holding'in 6 aylık ana ortaklığa düşen net dönem karı ise 1,35 milyar lira ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artış gösterdi. Şirketin toplam gelirleri 17,17 milyar lira ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 arttı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Zafer Kurtul ise 2016 yılının ilk altı ayında başarılı bir dönem geçirdiklerini belirterek, hedeflerinin faaliyet gösterdikleri her alanda hızlı büyümeyle sektörlerdeki liderliklerini korumak olduğunu dile getirdi.

FAVÖK HAYAL KIRIKLIĞI

İş Yatırım analistlerine göre FAVÖK açısından bakıldığında Enerjisa'nın beklentilerin çok altında kalan büyümesi dikkat çekici.

Şirketin en önemli halka açık olmayan iştiraki Enerjisa'nın FAVÖK'ünün yıllık bazda yüzde 20 yükselerek ikinci çeyrekte 580 milyon liraya yükseldiğine dikkat çeken İş Yatırım analistleri, "Enerjisa'nın 6 aylık FAVÖK'ü yıllık bazda yüzde 8 artarak 1,56 milyon liraya yükseldi. Ancak FAVÖK büyümesi yönetimin yüzde 40-50 olan büyüme öngörüsünün ve bizim yüzde 40 büyüme öngörümüzün oldukça altında kaldı" değerlendirmesinde bulundu.

ENERJİSA'DA UMUT İKİNCİ YARIDA

Ancak bilançodan sonra yapılan beklenti açıklamasında Enerjisa beklentilerinde yapılan iyileşme Holding'in Enerjisa'da daha iyi bir ikinci yarı beklendiğine işaret etti.

Sabancı Holding'in KAP'a yaptığı açıklamaya göre, yıl sonu kombine ve banka dışı faiz, amortisman, vergi öncesi kâr (FAVÖK) büyüme beklentisi değişmedi; ancak enerji grubu satış büyüme beklentisini düşürürken, kârlılık beklentisini yükseltti. Yıl sonu kombine satış hasılatı büyüme beklentisi yüzde 10-15 aralığında, Holding'in banka dışı FAVÖK büyüme beklentisi de yüzde 20-30 aralığında tutuldu. 

Sonuçların ardından Holding yönetimi Enerjisa'nın zayıf sonuçlarına rağmen yılın ikinci yarısındaki güçlü büyüme beklentileri nedeni ile yıl sonu operasyonel kâr büyüme öngörüsünü yükseltti.

Bir önceki yıl sonu beklentilerini 29 Şubat'ta açıklayan Holding, enerji grubu satış büyüme beklentisini, kârlılığı yüksek müşterilere odaklanma stratejisi doğrultusunda yüzde 10-15 aralığından yüzde 5-10 aralığına düşürdü. Enerji Grubu FAVÖK büyüme beklentisi ise yüzde 40-50 aralığından yüzde 45-55 aralığına revize edildi.

İş Yatırım analistlerine göre, yönetimin beklentisini yukarı yönlü revize etmesi yılın ikinci yarısının oldukça güçlü olacağını gösteriyor.

Deutsche Bank da yatırımcı algısında olumsuz etki yarattığını söylediği Enerjisa için yapılan iyimser tahminlerin şirketin varlık ve değerlemelerine ilişkin bu algının değişmesine yardımcı olabileceğini vurguladı.

Yukarı

Business HT×