BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
-0,17
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Devlet memurluğunda yapılacak 5 kritik değişiklik

Devlet memurluğu yasası sil baştan değişiyor. Ömür boyu iş güvencesinin bitirilmesi, yeni maaş düzenlemesi ve eş durumundan tayinin zorlaşması planlamalar arasında

Devlet memurluğunda yapılacak 5 kritik değişiklik
VOLKAN YANARDAĞ / GAZETE HABERTÜRK 11 08 2016, 10:31

Hükümet, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası mini Anayasa paketi için muhalefet partileriyle oluşturulan komisyona, kamu personel rejimini değiştiren düzenlemeyi de getirecek. Buna bağlı olarak, 51 yıldır yürürlükteki 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun yerine yenisini getirilecek.

1. 'DEVLET MEMURU' DEĞİL 'KAMU ÇALIŞANI'

AK Parti'nin muhalefetle anlaşması durumunda getirilecek yeni düzenleme kapsamında “devlet memuru” yerine “kamu çalışanı” kavramı kullanılacak. Memurlar, işçiler, sözleşmeliler, kadro karşılığı sözleşmeliler “kamu çalışanı” adı altında tek bir statüde toplanacak.

Hemşire, imam gibi çeşitli hizmet sınıflarında çalışanlar, meslek çalışanı olacak. Halen memur olanlar, büro çalışanı olarak adlandırılacak.

2. ÖMÜR BOYU İŞ GÜVENCESİ KALKIYOR

Yeni düzenleme ile devlette çalışmaya başlayan memurların ömür boyu iş güvencesi ortadan kalkacak. Memurlar gerektiğinde işten kolaylıkla çıkarılabilecek.

4 Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde oda ve borsa başkanları ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kalkıp ‘Devletin malı deniz yemeyen domuz, girdin mi içeri ölene kadar kal orada’... Böyle bir şey olmaz. Şimdi devleti bunlardan arındırma zamanıdır, tüm sektörleri arındırma zamanıdır. Bu yasal düzenleme Anayasa değişikliği gerektiriyor ve ben bu konuda muhalefet liderleriyle yaptığım görüşmede kendilerine söyledim" diye konuşmuştu. ,

3. MAAŞLAR PERFORMANSA GÖRE

 Memur maaşları verimlilik esasına göre belirlenecek.  Özel sektörde olduğu gibi rekabetin ve performansın öne çıktığı bir sistem kurulacak.

Terör örgütlerine destek veren memurlar, kolaylıkla disiplin cezasıyla işten atılacak. Disiplin cezaları yeniden tanımlanacak.

4. EŞ DURUMUNDAN ATAMALARA DÜZENLEME

Eş durumu gibi nedenlerle memurların büyük kentlerde birikmesi önlenecek. Görevden alınanların mahkeme kararıyla dönmesi zorlaştırılacak.

5. İŞE ALIRKEN SÖZLÜ SINAV YAPILACAK

Kamu kurumları,  FETÖ mensuplarının sızmasını önlemek için personel alımlarında sözlü sınav yapacak. Her bir kamu kurumu KPSS’nin yanı sıra ayrıca kendi sınavını da yapabilecek. Darbe girişimi sonrası kamuda açığa alınanların sayısı 70 bine ulaşırken, kamu kurumları yeni personel alımına çıkmaya başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) açığa aldığı 22 bin öğretmenin yerine 15 bin sözleşmeli öğretmen alacak. Sağlık Bakanlığı, 6 bine yakın sağlık çalışanını FETÖ/ PDY soruşturması kapsamında açığa alırken, 22 bine yakın yeni alım yapmayı planlıyor. Adalet Bakanlığı, cezaevlerinde çalışmak üzere 3 bin 721 sözleşmeli personel ile mühendis, mimar, psikolog, pedagog, sosyal çalışmacı, koruma ve güvenlik görevlisi, hizmetli unvanları için 200 kişilik ilana çıktı. Bakanlık ayrıca, daha önce bin 200 kişi olarak açıkladığı yeni alınacak hâkim ve savcı adayı sayısını 3 bine çıkardı. Emniyet Genel Müdürlüğü ise 2 bin komiser yardımcısı alımı ilanı yayımladı.

Kurumlar, personel alırken KPSS’den hangi puanla eleman alacağını, personel alımı sırasında ilan ediyor. Kamuya personel alımlarında son iki  yılda yapılan KPSS sonuçları dikkate alınıyor. Bu yılki personel alımlarında da 2015 ve 2016 KPSS puanlarına bakılacak.

Yukarı

Business HT×