BIST 100 115.794 % -2,46
USD/TRY 6,8626 % 0,01
EUR/TRY 7,7476 % -0,03
Piyasalar
115.794
% -2,46
6,8626
% 0,01
7,7476
% -0,03
1,1287
% 0,01
9,96
0,00
1.802,71
% -0,05
42,35
% -2,17
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Aylardır beklenen enerji kredi düzenlemesi bankalara nasıl yansıyacak?

BDDK geçen hafta enerji kredilerinde yeni bir düzenlmeye gitmişti

Aylardır beklenen enerji kredi düzenlemesi bankalara nasıl yansıyacak?
09 08 2016, 12:16

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, (BDDK) geçen hafta uzun süredir gündemde olan enerji kredileriyle ilgili çnemli değişiklikler açıklamıştı.

Düşen petrol fiyatları nedeniyle gelirlerinde büyük kayıplar yaşayan enerji şirketlerinden bir süredir hem borçların ödenmesinde yaşanabilecek sıkıntılara hem de finansman sorunları nedeniyle zora giren yatırımlara yönelik uyarılar geliyordu.

Enerji şirketleri de artan kredi yüklerinin kolaylaştırılması konusunda uzun süredir yetkililere çağrıda bulunuyordu. 

Sonunda geçen hafta Cuma günü Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BBDK) bankaların kullandırdıkları enerji kredileri ve karşılıklara ilişkin mevzuatta değişikliğe gittiğini duyurdu.

Yeni düzenlemeye göre, bu krediler ve diğer alacaklar yıl sonuna kadar en fazla iki defa yeni sözleşme koşullarına bağlanabilecek. Yeni sözleşme koşullarına bağlanan krediler ve diğer alacaklar, toplam alacak tutarının yüzde 10'unun geri ödenmiş olması koşuluyla birinci grup krediler ve diğer alacaklar içinde yeniden sınıflandırılabilecek.

BANKALARA ETKİSİ NE OLACAK?

Peki bu değişiklikler banka bilançolarına nasıl yansıyacak?

Şeker Yatırım bankacılık analisti Övünç Gürsoy'a göre, bu değişikliklerin özel karışılık oranlarını ve kârlılığı olumlu yönde etkilemesi bekleniyor.

Gürsoy, "Tabi ki burada amaç enerji sektöründeki şirketleri desteklemek. Hem kur yukarı gittiği zaman bu şirketler finansman tarafında zarar yazıyorlar hem de banka kredilerini ödeyemiyorlar. Bu da banka tarafından takipteki kredi artışı olarak yanıyor ve kârlılığı zarar veriyordu. Ayrıca bu şirketlerin makina alımları ve yatırımları da erteleniyordu" dedi.

Enerji kredilerinin toplam kredilere oranının yüzde 56 olduğunu ve bunların yarısının kısa yarıdının uzun vadeli oladuğunu belirterek, "Bu düzenlemeyle amaç riski minizimize etmek. Sektör için bir miktar rahatlama getirecektir" değerlendirmesinde bulundu.

İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Tuncay Turşucu da düzenlmenin kredilerin daha sağlıklı hale gelmesi için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Yukarı

Business HT×