BIST 100 115.794 % -2,46
USD/TRY 6,8649 % 0,09
EUR/TRY 7,7590 % -0,21
Piyasalar
115.794
% -2,46
6,8649
% 0,09
7,7590
% -0,21
1,1295
% -0,31
9,96
0,00
1.805,03
% -0,21
42,24
% -2,43
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Rus halkının cevap veremediği soru: Merkez bankası nedir?

Rus Merkez Bankası, "Merkez bankası nedir?" diye sordu. Katılımcıların beşte biri bu kavramı ilk defa duyduklarını söyledi

Rus halkının cevap veremediği soru: Merkez bankası nedir?
BLOOMBERG NEWS 04 08 2016, 16:07

Altı hafta içerisinde kritik parlamento seçimlerine gidecek Rusya'nın, suç oranları, dini çatışmalar, sağlık sorunları ve hatta rekor seviyeyi gören enflasyondan önce halletmesi gereken bir konu var: Halka merkez bankasının ne demek olduğunu anlatmak.

Elvira Nabiullina başkanlığındaki Rus Merkez Bankası, ocak ayında düzenlediği bir ankette merkez bankasının ne olduğunu sordu. Katılımcıların beşte biri "merkez bankası" diye bir şeyi ilk defa duyduklarını söylerken üçten birinden fazlası "Öyle bir şeyler duydum" cevabını verdi. "Evet, ne olduğunu biliyorum" diyenlerin oranı ise yüzde 45. Bilenler arasında da Merkez Bankası'na güvendiğini söyleyenlerin oranı yalnızca yüzde 42. Bu oran, 2015'te yüzde 46'ydı.

ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞE RAĞMEN GÜVEN YOK

Yaklaşık 30 yıldır yüksek enflasyonla mücadele eden Rusya'da bir jenerasyonun hep yüksek fiyatlarla büyüdüğünü söylemek yanlış olmayacak.

Uzun süredir resesyonun pençesindeki ülkede 2015'te yüzde 12'yi geçen enflasyon oranı, altı ayda yüzde 7,5 seviyesine gerilemiş durumda.  2017'deki yüzde 4'lük enflasyon hedefine odaklanarak geçen yıl sadece bir kez faiz indirimine giden Merkez Bankası'nın "ılımlı derecede sıkı" para politikasını ise devam ediyor.

1990'ların başında hiper enflasyonun yüzde 2 bin 500'ü geçtiği Rusya'nın modern tarihinde yalnızca bir kez (2012) yüzde 4 seviyesine yaklaşması ise halktaki güvensizliği artırıyor.

RUS MERKEZ BANKASI'NIN SOSYAL MEDYADAKİ VARLIĞI

Bu şüpheyi kırmak niyetindeki Merkez Bankası ise sosyal medya aracılığıyla halkla daha çok bağlantı kurma çabasında. Üç yıl önce göreve gelen başkan Nabiullina, resmi internet sitesinden ve YouTube'dan canlı yayınlarla insanlarla daha çok iletişim kurmaya çalışırken, Banka bir yıl içerisinde YouTube'da açacağı bir kanalla ekonomi ve finans hakkında bilgilendirici yayınlar yapmayı planlıyor. Ancak Rus Merkez Bankası, ülkenin en büyük iki sosyal platformu VKontakte ve  Odnoklassniki'den şimdilik uzak duruyor.

Rus para otoritesi, aktif iletişimi güçlendirerek enflasyon beklentilerini düşürmeye çalışsa da, Levada Center'ın haziranda düzenlediği ankete göre katılımcıların çoğunluğu satın aldıkları mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki yükselmenin resmi rakamlardan daha fazla olduğuna inanıyor. Ankete katılanların üçte biri enflasyonun kendilerine yansımasının yüzde 50 daha fazla olduğunu düşünüyor.

BİR MERKEZ BANKASIYLA TETRİS OYNAMAK

Dünyadaki merkez bankaları ise halkla iletişimi güçlendirmek için yenilikçi yollara başvuruyor.

Avrupa Merkez Bankası, yeni 50 Euro'luk banknotlarını 5 Temmuz - 29 Ağustos arası internet sitesinde yayınladığı bir tetris oyunuyla tanıtıyor. Oyunu kazanan hem yeni 50 Euro'yu görüyor hem de sürpriz bir ödül kazanıyor.

Çek Cumhuriyeti Merkez Bankası ise piyasaya sürdüğü uygulamayla fiyat artışını canlandırmak için ortodoks olmayan yolları tanıtıyor. Geçtiğimiz yıl göreve gelen İrlanda Merkez Bankası Başkanı Philip Lane ise görevinin ilk gününde katıldığı YouTube yayınında bloglar ve video mesajlarla gelişmeleri güncel tutacakları sözü verdi.

Yukarı

Business HT×