BIST 100 117.741 % -0,56
USD/TRY 6,8654 % 0,00
EUR/TRY 7,8288 % 0,04
Piyasalar
117.741
% -0,56
6,8654
% 0,00
7,8288
% 0,04
1,1401
% 0,00
10,22
0,00
1.807,98
% -0,08
43,09
% 0,44
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Darbe girişimi sonrası hangi hisselere dikkat etmeli?

Darbe girişimi Türk hisselerinde sert hareketlere yol açtı

Darbe girişimi sonrası hangi hisselere dikkat etmeli?
BUSINESSHT 18 07 2016, 09:34

TEB Yatırım son yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmesinde, darbe girişiminden en olumsuz etkilenecek sektörün özellikle uluslararası talebin gerilemesi ile havayolu ver turizm sektörü olduğunu belirtti. 

Kurum, Türk Hava Yolları hissesinin Pegasus ve TAV ile birlikte en kırılgan hisse olduğunu öngördü. Kurumun yayınladığı notta kötüleşen koşulların havacılık şirketlerine yönelik mevcut beklentilere aşağı yönlü riskler oluşturduğu ifade edildi.

Kurum notunda bankacılık sektöründeki hisselerinin durumunu da değerlendirdi. Hafta sonu ATM'lerden para çıkışı olmasına rağmen, bu paraların kısa zamanda sisteme gireceğini öngören kurum bankaların özellikle kısa vadeli kırılganlıklar yaşayacağını belirtti. Merkez Bankası'nın önlemlerinin pozitif olduğunu belirten kurum, havacılık ve havayolu şirketlerinin performansının kötüleşmesinin orta vadede takipteki krediler açısından sorun yaratacağına da dikkat çekti.

Hükümetin bu konudaki tahribatı sınırlamaya yönelik çalışmalarına da vurgu yapan kurum tüketici güveninin de zayıflayabileceğini ve zaten düşük olan kredi büyümesinin de gerileyebileceğini ifade etti.

Kurum, Tofaş, Ford Otosan ve Doğuş Otomotiv gibi otomotiv hisselerinin, Arçelik gibi dayanıklı tüketim şirketlerinin ve Torunlar GYO ve Emlak GYO gibi şirketlerin düşen tüketici güveni dolayısıyla kısa vadede kırılgan olduğunu belirtti. Bununla birlikte Arçelik, Tofaş ve Ford Otosan gibi ihracatçı şirketlerin daha sakin kalabileceği de hatırlatıldı. 

Kurum notunda BİM, Bizim Toptan, Migros, Tat Gıda ve Ülker ile birlikte Tüpraş, Aygaz, Ereğli Demir Çelik ve Kardemir'in de olumsuz etkilenebileceğini belirtti.

BORSA SERT DÜŞTÜ

Dün de darbe girişiminin ardından Borsa İstanbul'da kayıplar yüzde 8,5'i, aşarken hisse bazında sert hareketler görüldü.

TAV hisseleri yüzde 20 düşüşle rekor kayıp yaşadı. 

Siyasi risklerin arttığı algısına bağlı olarak ülkeye gelen ziyaretçi sayısının düşeceği beklentisiyle Türk Hava Yolları hisseleri yüzde 15'e yakın düşerken, saat 16:22 itibariyle Borsa İstanbul Turizm Endeksi yüzde 12,4 aşağıda.

Pegasus hisseleri yüzde 11,3 ve Çelebi yüzde 17,8 düşüşle işlem gördü.

Açılışta yüzde 14 yükselen Doğan Holding hisseleri ise yatay seyrediyor. Hisseler açılışta 17 Aralık 2015'ten bu yana en hızlı yükselişini kaydetmişti. 

Cuma günü yaşanan darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Doğan Grubu yayın organlarından CNNTürk'e bağlanarak halkı meydanlara inmeye davet etmişti. Sabaha karşı helikopterle silahlı bir grup asker hurriyet.com.tr, Hürriyet, CNNTürk ve Kanal D'yi basmıştı. Askerler daha sonra binaya operasyon düzenleyen polisler tarafından etkisiz hale getirilmişti.

Yukarı

Business HT×