BIST 100 115.748 % -0,99
USD/TRY 6,8623 % 0,15
EUR/TRY 7,7160 % 0,17
Piyasalar
115.748
% -0,99
6,8623
% 0,15
7,7160
% 0,17
1,1246
% 0,04
9,63
0,25
1.772,05
% -0,19
42,80
% -0,79
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Derecelendirme kuruşları: Türkiye'deki durumu izliyoruz

Standard & Poor's'tan yapılan açıklamada darbe girişiminin ardından Türkiye'deki durumun etkilerinin değerlendirileceği belirtildi

Derecelendirme kuruşları: Türkiye'deki durumu izliyoruz
BUSINESSHT 18 07 2016, 08:42

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), cuma günü gerçekleşen darbe girişimi sonrası Türkiye'nin içinde bulunduğu durumun etkilerini değerlendireceklerini açıkladı.

S&P'den yapılan açıklamada orta ve uzun vadede yerel siyasi durum, bu duruma yabancı yatırımcıların nasıl yanıt vereceği, Türkiye'nin derecelendirmesiyle alakalı potansiyel makroekonomik etkiler, bankacılık sektörü ve gelecek birkaç günkü finansal transferlerin değerlendirileceği ifadesi yer aldı. 

Açıklamada ayrıca Aralık 2015'te yayınlanan S&P raporunda Türkiye'nin, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri (EMEA) arasında kısmi yüksek riske sahip olduğunun belirtildiği hatırlatıldı. 

Moody's de ülkedeki gelişmeleri izlediğini söylerken, daha önceki notunda belirttiği gibi dış kırılganlıkların Türkiye'nin karşı karşıya olduğu en büyük risklerden biir olduğunu söyledi.

Moody's tarafından yapılan açıklamada, "Daha önce yayımladığımız değerlendirmelerde belirttiğimiz gibi Türkiye kredi notu açısından belirgin dış kırılganlıklar, dinamik iç siyasi durum göz önüne alındığında uygulanan politikaların yönü hakkında belirsizlik ve tarihsel olarak dış kırılganlıkları artıran iç ve jeopolitik türbülans gibi zorluklarla karşı karşıya" denildi.

Fitch ise, "Darbe girişimi ve otoritelerin reaksiyonu Türkiye'nin ülke kredi profilene yönelik siyasi riskleri ön plana çıkardı. Otoritelerin reaksiyonu dış finansman gerilimi oluşturacak risklerin artmasına ve siyasi uyumun baltalanmasına yol açabilir" açıklamasını yaptı.

"Cuma günkü darbe girişimi, Türkiye'nin politik atmosferinin türbülanslı olduğunun altını çiziyor" ifadesinin yer aldığı basın açıklamasında girişimin ve hükümetin tepkisinin Türkiye'nin kredi profili üzerindeki risklerin devam ettiğini gösterdiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca "6 bin kişinin gözaltına alınması kurumsal bütünlüğü engelliyor" denildi.

Kuruluş darbe girişiminin nota baskı oluşturmasının Türk hükümetinin reaksiyonuna bağlı olduğunu ekledi. 

 

 

Yukarı

Business HT×