BIST 100 115.794 % -2,46
USD/TRY 6,8660 % 0,10
EUR/TRY 7,7511 % -0,31
Piyasalar
115.794
% -2,46
6,8660
% 0,10
7,7511
% -0,31
1,1282
% -0,43
9,96
0,00
1.803,26
% -0,31
42,27
% -2,36
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Maliye bakanından 4 önemli mesaj

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçe rakamlarını açıklarken önemli mesajlar verdi

Maliye bakanından 4 önemli mesaj
15 07 2016, 11:24

Bütçe açığı rakamlarını açıklayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Ekonomimiz gelişen piyasalardan pozitif ayrışıyor" dedi.

Cari açık, sanayi üretimi ve işsizlik rakamlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ağbal, AB'ye tam üyelik çabalarının süreceğini aktardı.

İşte Ağbal'ın verdiği 4 önemli mesaj:

1) DIŞ POLİTİKADAKİ GELİŞMELER BÜYÜMEYE OLUMLU ETKİ EDECEK

"Küresel ekonomiye yönelik aşağı yönlü riskler sürüyor. Türkiye ekonomisi herkesin kabul ettiği üzere istikrarlı büyümesini sürdürmekte ve gelişmekte olan ülkelerden pozitif yönde ayrışmaktadır. Türkiye ekonomisi aynı gruptaki diğer ülkelere göre yaklaşık ortalama büyüme oranını iki kat gerçekleştirmiştir. Türkiye ekonomisi makro parametrelere bakıldığında olumlu, istikrarlı, sürdürülebilir büyüme çerçevesini korumayı başarmıştır.

Sanayi üretiminde gelen yeni veri 2.çeyreğe ilişkin beklentileri olumlu yönde etkilemiştir. Yüzde 4'ün üzerinde bir büyüme genel olarak ifade edilmektedir. Makro ekonomik veriler 2016 yıl sonu büyüme hedefimiz açısından son derece olumlu gelişmeler.

Önümüzdeki dönemde dış politikada yaşanan iyileşme, yatırımlar için önemli fırsatlar sunacak ve büyümeyi olumlu yönde etkileyecek. Ekonomik büyümemiz kapsayıcı ve hızla istihdam yaratıyor. Bu sabah açıklanan istihdam verileri de Türkiye için olumlu bir trendi teyit etmiştir." 

2) KAYITDIŞINDA TEDBİR ALMALIYIZ

Ağbal, "İşsizlik oranı aşağıya geliyor. İşgücüne katılım oranının da yükselmesi son derece önemli bir gelişme. Kayıtdışı istihdamda bir miktar artış var, bu tedbir almamız gereken bir alan olarak gözüküyor.

Enflasyonda aşağı yönlü trend hala kendi ivmesini koruyor, özellikle çekirdek enflasyonun gerilemeye devam etmesi son derece önemli, bu da yıl sonu hedefe ulaşmamız konusunda cesaretlendirici bir gelişme.

Cari açığın hızla daralmış olması da önemli. Cari açığın finansmanı da iyileşmektedir. Hedefimiz gelişmiş ülkeler arasında yer almak.

3) AB ÖNCELİĞİMİZ OLACAK

Bunun için reform niteliğindeki düzenlemeleri hayata geçiriyoruz ve geçirmeye devam edeceğiz. Bizim için çıpa olan AB ile entegrasyonu geliştiriyoruz, önümüzdeki dönemde de geliştireceğiz. AB'ye tam üyelik yolunda çabalarımızı her zaman olduğu gibi devam ettireceğiz. Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusu başta olmak üzere, AB ile ekonomik ilişkilerin daha da artırılması önemli bir önceliğimiz olacak. Yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik yeni ekonomik paketimizi hayata geçiriyoruz" ifadelerini kullandı.

4) BÜTÇEDE OLAĞANÜSTÜ BİR HARCAMA YOK 

Ağbal, Haziran'da bütçe açığının 7,9 milyar TL, faiz dışı açığın ise 5,7 milyar TL olduğunu açıkladı.

Bakan, "Bazı ödemelerin bu aya gelmesi bütçe giderlerini yukarı çekti. Haziran'da sermaye giderlerinde de önemli bir artış oldu. Bütçe harcamalarının genel trendine etki edecek yeni bir olağanüstü harcama olmadığını açık olarak ifade etmek isterim" dedi.

Haziranda bütçe gelirleri 44,1 milyar TL. Vergi gelirleri yüzde 9,7 artışla 33,2 milyar TL olarak gerçekleşti. Ocak-Haziran döneminde bütçe 1,1 milyar TL fazla verdi. İlk 6 aylık bütçe gerçekleşmeleri yıl sonu bütçe hedefini teyit ediyor. İlk 6 ayda bütçe giderleri 273,9 milyar TL, bütçe ödeneklerinin harcama oranı yüzde 48. Ocak-Haziran döneminde bütçe gelirleri yüzde 15,8 artışla 275 milyar TL.

Ağbal ayrıca, "Bundan sonraki aylarda da mali disipline dikkat ederek yıl sonu hedeflerine ulaşmaya çalışacağız. Yılın ikinci yarısında başta yatırım harcamaları olmak üzere ekonomimiz büyümesini teşvik eden, işsizliği aşağı çeken politikalara devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

 

Yukarı

Business HT×