BIST 100 115.748 % -0,99
USD/TRY 6,8623 % 0,15
EUR/TRY 7,7160 % 0,17
Piyasalar
115.748
% -0,99
6,8623
% 0,15
7,7160
% 0,17
1,1246
% 0,04
9,63
0,25
1.772,05
% -0,19
42,80
% -0,79
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Model portföyde dört banka hissesi yer değiştirdi

TEB Yatırım model portföyünden Vakıfbank ve Yapı Kredi'yi çıkarırken, Garanti ve İş Bankası'nı ekledi

Model portföyde dört banka hissesi yer değiştirdi
BUSINESSHT 15 07 2016, 11:22

TEB Yatırım model portföyünde değişikliği gitti. Kurum, model portföyünden Vakıfbank ve Yapı Kredi'yi çıkarırken, Garanti ve İş Bankası'nı ekledi

Kurumun model portföyü ile ilişkili değerlendirme raporunda, banka ‘’Ağırlık Artır’’ duruşu korunurken, banka dışı hisselerde ve ağırlıklarında değişiklik yaşanmadı.

Kurum, küresel ‘düşük faiz – bol likidite’ ortamının yarattığı carry trade akımları ile piyasaya ilişkin pozitif duruşuna devam ettiğini de açıkladı.

Kurumun değerlendirmelerine göre gelişmekte olan ülkeler sabit getiri piyasasına para girişleri, tahvil faizlerini aşağıya çekerek hisse senetleri değerlemelerini de destekliyor.

10 yıllık gösterge faizin şu anda yüzde 9,05 seviyelerine gerilemesinin, 95 bin olan BIST 100 hedef fiyatının üzerinde potansiyele işaret ettiğini belirten kurum Fed Açık Piyasa Komitesi’nin faiz artırım opsiyon fiyatlamasının gerilemesi, carry trade akımları ve ABD işgücü piyasasındaki toparlanma ile küresel büyüme destekleyici ortam pozitif görüşün devamını destekleyen unsurlar olarak tanımlandı.

BANKALARA İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER

Kurum model portföyde değişiklik yaptığı hisselerle ilgili değerlendirmelerde de bulundu.

TEB Yatırım'ın sırasıyla değerlendirmeleri şunlar

GARANTİ BANKASI: Hisse üzerinde önemli bir olumsuzluğa neden olan denizcilik sektörü ile ilgili takipteki kredi portföyünün 8 Temmuz’da açıklanacak olan ikinci çeyrek finansallarında büyük ölçüde temizlenmiş olmasını beklediğimiz, diğer taraftan marj gelişimi de beklentilerden iyi giden Garanti Bankası hisselerini model portföye ekliyoruz.

İŞ BANKASI: Özsermaye karlılığı yüzde 11 ile sektör ortalamalarında olan ama 2017 tahminlerimize göre haketmediği kadar düşük 5,1 Fiyat/Kazanç ve 0,5 defter değeri çarpanlarıyla işlem gören İş Bankası hisselerini model portföye ekliyoruz. Bankanın operasyonel performansını beğenirken, hükümetin dış politikada yaptığı pragmatik hareketlerin iç politikaya da yansıyacağı beklentimizin, İş Bankası'na pozitif yansımasını olası görüyoruz.

VAKIFBANK: Yıl başından bu yana BIST Bankacılık endeksi’ne karşı yüzde 14 daha iyi performans göstererek Akbank'tan sonra en iyi getiriyi sağlayan Vakıfbank hisselerini model portföyden çıkarıyoruz.

YAPI KREDİ: Yapı Kredi ile ilgili olumlu görüşümüz devam etse de, hissenin yılbaşından beri BIST Bankacılık Endeksi karşısında yüzde 10’luk pozitif performansı ile en iyi getiri sağlayan bankacılık hisselerinden biri olması, hem de hakim ortak Unicredit’in sermaye yeterliliği ile ilgili olumsuz haberlerin hisse performansını kısa vadede olumsuz etkileme ihtimali ile, Yapı Kredi hissesini Model portföyden çıkarıyoruz. 

Yukarı

Business HT×