BIST 100 117.741 % -0,56
USD/TRY 6,8668 % 0,09
EUR/TRY 7,8212 % 0,43
Piyasalar
117.741
% -0,56
6,8668
% 0,09
7,8212
% 0,43
1,1390
% 0,40
10,22
0,00
1.808,19
% 0,30
42,80
% 0,19
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Dijitale öncelik veriliyor ama net strateji oluşturmayan çok

Üst düzey yöneticiler arasında yapılan anket dijital dönüşüme öncelik verildiğini ancak net bir strateji belirlemeyenlerin sayısının oldukça fazla olduğunu gösterdi

Dijitale öncelik veriliyor ama net strateji oluşturmayan çok fazla
BUSINESSHT 14 07 2016, 13:36

Global kurumsal uygulamalar şirketi IFS; endüstriyel üretim, inşaat, perakende, petrol ve gaz, otomotiv, enerji, kamu ve diğer sektörlerden yaklaşık 500 üst düzey yöneticinin katılımıyla yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı.

Ankete katılanların yüzde 86’sı dijital dönüşümün pazarlarında kilit rol oynayacağını düşünüyor ancak yüzde 40’ı henüz bu yönde bir strateji belirlemiş değil. 

IFS Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergin Öztürk, bu anketin büyük sanayilerdeki kıdemli liderlerin ve yöneticilerin dijital dönüşümün sunduğu potansiyelin farkında olduğunu ancak birçoğunun bunu karşılayacak stratejiyi henüz oluşturmadığını gösterdiğini söyledi. 

IFS’in Dijital Dönüşüm Anketi 20’den fazla ülkedeki üst yönetimin dijital dönüşümün gerekliliği, hangi teknolojilerin dönüşümün itici gücü olacağı ve şirket içerisinde bu süreci kimin sahipleneceği konusundaki görüşlerini gözler önüne serdi.

Şirket içerisinde dijital dönüşüm işlerinden kimin sorumlu olacağı sorulduğunda, katılımcıların yüzde 40'ı CIO'ları (Chief Information Officer) adres gösterdi. Yine katılımcıların yüzde 39'u CEO'ların sorumlu olacağını söylerken, yüzde 35'i sorumluluğu CFO'lara verdi. CTO (yüzde 20) ve CMO'lar (yüzde 6) ise bu alanda söz sahibi olarak kabul edilmedi.

Üst yöneticiler aynı sorunun cevabı olarak ise kendilerini gösterdi ve CEO’ların yüzde 53’ü kendilerini sorumlu addetti. CFO ve CIO’lar için ise bu oran sırasıyla yüzde 69 ve yüzde 63 oldu.

YÜKSEK ÖNCELİKLİ AMA NET BİR STRATEJİ BELİRLENMİŞ DEĞİL

Ankete katılanların yüzde 86’sı dijital dönüşümün gelecek beş yıl içerisinde pazarlarında kilit rol oynayacağını söylüyor. Yüzde 76’sının yanıtı ise dijital dönüşüm hakkında daha fazla bilgiye sahip olmaları gerektiği yönünde. 

Bununla birlikte, birçok şirket bir strateji belirlemek için henüz adım atmamış. Ankete katılanların yüzde 40’ının verdiği yanıta göre henüz net bir dijital dönüşüm stratejisine sahip değiller.  

IFS Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergin Öztürk

DİJİTAL DÖNÜŞÜME KAPI AÇAN SEKTÖRLER

Dijital Dönüşüme kapı açan teknolojiler 

Kendinden önceki teknolojilerin yerini hızlıca alan birkaç teknolojinin, kendi sektörlerinde dijital dönüşüme kapı açmada ne derece önemli olduğunu puanlamaları istendiğinde, katılımcılar aşağıdaki yanıtları verdi:

Nesnelerin interneti: 59

Bulut bilgi işlem: 59

Bilişsel bilgi işlem: 55

Bilgisayarla öğrenme: 53

Giyilebilir teknoloji: 48

3 boyutlu baskı: 42

İnsansız teknoloji: 39

NET STRATEJİLER GEREKLİ

IFS Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergin Öztürk konuyla ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi: 

"Bu anket büyük sanayilerdeki kıdemli liderlerin ve yöneticilerin dijital dönüşümün sunduğu potansiyelin farkında olduğunu ancak birçoğunun bunu karşılayacak stratejiyi henüz oluşturmadığını gösteriyor. Ayrıca, şirketler içerisinde dijital dönüşüm gündemini kimin takip edeceği de belirsizliğini koruyan bir unsur. Şirketlerin hedeflerini netleştirmesi ve dijital dünüşümün tüm nimetlerinden faydalanabilmek için net stratejiler belirlemesi gerekiyor."

Yukarı

Business HT×