BIST 100 1.205,37 % 1,06
USD/TRY 7,8846 % 0,01
EUR/TRY 9,2863 % 0,07
Piyasalar
1.205,37
% 1,06
7,8846
% 0,01
9,2863
% 0,07
1,1773
% 0,02
13,80
0,15
1.902,45
% -0,09
42,36
% -0,61
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İtalyan bankalarını kurtaracak anlaşmada düğüm

İtalyan bankalarının sermayesini yeniden düzenlemek için yapılan görüşmelerin tıkandığı belirtiliyor

İtalyan bankalarını kurtaracak anlaşmada düğüm
BLOOMBERG NEWS 07 07 2016, 11:34

İtalya ve Avrupa Birliği arasında bankaların sermaye yapılarının yeniden düzenlenmesine ilişkin görüşmelerin yatırımcıların ne kadar sorumluluk alması gerektiği noktasında tıkandığı belirtiliyor.

360 milyar euroluk sorunlu kredileri bulunan İtalyan bankaları, Brexit sonrası oluşan belirsizliğin de etkisiyle şu anda Avrupa’nın geleceğine ve finansal sistemin istikrarına dair en büyük risklerden biri olarak görülüyor. Özellikle Brexit sonrası Avrupa bankalarında yaşanan satış dalgası durumu daha da hassas hale getirmiş durumda.

Societe Generale yönetim Kurulu Başkanı Lorenzo Bini Smaghi de dün yaptığı açıklamada İtalyan bankalarında yaşanacak bir krizin Avrupa’nın geri kalanına yayılabileceği uyarısında bulunmuştu. Smaghi, bankalara hükümet yardımını sınırlayan kuralların daha büyük bir çöküşü önlemek adına yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söylemişti.

DEVLET GARANTİSİ PLANI

Bloomberg’e konuşan kaynaklara göre, Banca Monte dei Paschi di Siena da dahil olmak üzere İtalyan bankalarına ilişkin yapılacak düzenleme kapsamında vergi fonlarının kullanılması halinde kreditörlerin kayıplarla karşılaşıp karşılaşmaması gerektiği konusunda anlaşmaya varılamıyor.

Kaynaklar, İtalya tarafından sunulan planın AB bankacılık kuralları dahilinde önlem amaçlı yeniden yapılanmayı içerdiğini söyledi. Buna göre, stres testlerinde açık çıktığında hükümet bankalara sermaye finansmanı sağlayabiliyor.

Plana göre, İtalyan bankaları hisse veya dönüştürülebilir tahviller gibi satılmadığı takdirde hükümetin alacağına söz verdiği menkul kıymetler satacak. Böylece devlet ödeme garantisi sağlamış olacak.

İtalya’ya göre bu senaryoda, tahvil sahiplerine sıfır veya sıfıra çok yakın bir maliyet çıkması gerekiyor; çünkü kurallar kayıplar sadece farazi olduğunda yükün paylaşılması gerektiğini söylemiyor.

Kurallara yaklaşımdaki bu farklılıklar yüzünden İtalya ve AB’nin anlaşmaktan hala çok uzak olduğu belirtiliyor. Ancak anlaşmanın kabul edilmesi halinde plan diğer bankalar için de emsal olacak.

 

Yukarı

Business HT×