BIST 100 115.794 % -2,46
USD/TRY 6,8623 % 0,01
EUR/TRY 7,7477 % -0,03
Piyasalar
115.794
% -2,46
6,8623
% 0,01
7,7477
% -0,03
1,1288
% 0,02
9,96
0,00
1.802,61
% -0,05
42,35
% -2,17
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

ABD tahvillerindeki rekor düşüşten çıkan 3 mesaj

El-Erian ABD tahvillerindeki rekor düşüşün ne anlama geldiğini masaya yatırdı

ABD tahvillerindeki rekor düşüşten çıkan 3 mesaj
BLOOMBERG 06 07 2016, 09:56

Amerikan devlet tahvillerine yönelik talep, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmaya (Brexit) karar vermesiyle artarken, tahvil getirileri rekor düşük seviyeleri gördü.

ABD 10 yıllık devlet tahvili faizi dün yüzde 5,7 düşüşle yüzde 1,37’ye gerileyerek tarihin en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti. Risksiz varlıkların başında gösterilen ABD 10 yıllık devlet tahvilinin bundan önceki en düşük faiz oranı, yüzde 1,38 düzeyindeydi.

Japonya 'nın 20 yıllık tahvilleri ise tarihinde ilk kez sıfırın altına indi.

Ünlü ekonomist Muhammed El-Erian Bloomberg'e yazdığı son yazısında bu geişmeleri açıklamak için geleneksel sebeplerin yetersiz kaldığını söyleyerek çıkarılması gereken 3 sonuç olduğunu belirtti.

1) Hazine tahvillerindeki düşüş geleneksel bir yol izlemiyor ve ABD'den daha çok Japonya ve Avrupa ekonomileriyle ilgili.

Normalde düşük faizler ve yataylaşan eğri ABD'de yaklaşan bir resesyonun güçlü sinyalleri olarak kabul edilir. 

Ancak El-Erian'a göre bu argüman bu duruma uymuyor: Çünkü düşüş ABD'deki şartlardan ziyade, büyük oranda Avrupa ve bir miktar Japonya'daki gelişmelerden kaynaklanıyor. Özellikle yeni ekonomik yavaşlama endişeleri ve ekstra merkez bankası teşvikleri etkili oluyor.

ABD'nin olası bir yavaşlama durumunda bundan çok falza etkilenmesi beklenmiyor. Yine de tahviller hakkında yapacak pek bir şey yok. Avrupa'daki negatif faizler ABD tahvillerinin cazibesini artırdıkça, faizlerdeki düşüşün ve eğrideki yataylaşmanın tahminlerin ötesinde devam etmesi bekleniyor.

2) Düşük faizlerin ekonomideki olumlu etkisi sınırlı olabilir, hatta olumsuzlar ağır basabilir.

Faizlerdeki düşüşün ekonomik faaliyetlerde çok kaydadeğer bir canlanma yaratması beklenmiyor.

Ekonomist, özellikle Brexit'in yarattığı belirsizlik ve Avrupa Birliği'nin geleceğine yönelik endişelerle iyice büyüyen yapısal sorunların çözümü için yetersiz kalacağını söylüyor.

Olumlu etki yaratmadığı gibi düşük faizler bankacılık sistemi üzerinde de baskıyı artırıyor. Özellikle Avrupa bankalarını daha zor günler bekliyor.

Banka dışı finansal kurumların aşırı risk alma eğilimine ilişkin endişeler de artacaktır.

3) Fed'in zorlu görevi daha da zor hale geliyor. 

"Bu gelişmelerin hiç biri Fed için iyi haber değil" diyen el-Erian, hem faiz kararının daha karmaşık hale geldiğini, hem de makroihtiyati tedbirlerin ve düzenlemelerin finansal istikrarı sağlamada be kadar başarılı olduğuna ilişkin endişeleri de tetikleyeceğini söyledi.

 

Yukarı

Business HT×