BIST 100 115.794 % -2,46
USD/TRY 6,8654 % 0,09
EUR/TRY 7,7509 % -0,32
Piyasalar
115.794
% -2,46
6,8654
% 0,09
7,7509
% -0,32
1,1283
% -0,42
9,96
0,00
1.803,60
% -0,29
42,37
% -2,13
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

CIA, IŞİD'i işaret etti

CIA Direktörü John Brennan, Amerikan Yahoo News haber sitesine İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu

CIA, IŞİD'i işaret etti
AA 29 06 2016, 21:22

CIA Direktörü John Brennan, Amerikan Yahoo News haber sitesine İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Saldırı, IŞİD'in gaddar izlerini taşıyor" diyen Brennan, terör örgütünün Suriye ve Irak dışında son aylarda bombalı saldırılarla bir çıkış aradığını ve benzer saldırıları ABD'de de yapmak istediğini kaydetti.

IŞİD'in olabildiğince çok sayıda insanı öldürme "motivasyonu"na sahip bulunduğunu ve hedeflerinden birinin de ABD olduğunu belirten Brennan, "IŞİD'in bu tür bir saldırıyı ABD'de de yapmak istemesine şaşırmazdım." dedi. Brennan şu görüşleri dile getirdi: "Türk havalimanında olanlara bakın, bunlar suikast yelekleri. Bu suikast yeleklerini üretmek zor bir şey değil. Eğer kararlı, kaçmaya niyeti olmayan ve öleceğinin farkında olan bir düşmanla karşı karşıyaysanız o zaman bu tür saldırıları önleme anlamındaki stratejiniz daha karmaşık hale geliyor."

Saldırının IŞİD tarafından yapıldığına ilişkin henüz resmi açıklama olmadığını ancak yöntemine bakarak bu tür bir saldırıyı IŞİD'in yapmış olabileceğini vurgulayan CIA Direktörü, "IŞİD, Suriye sınırı boyunca kendi militanlarını hedef alan Türkiye'de terörü yaymak istiyor." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin özellikle son dönemde IŞİD ile mücadele kapsamında önemli adımlar attığına işaret eden Brennan, söz konusu terör örgütünün Türkiye'de bu tür saldırıları yapmak istemesi için kendince motivasyona sahip olduğunu dile getirdi.

IŞİD'in henüz ABD'de doğrudan bir terör saldırısı gerçekleştiremediğini vurgulayan Brennan, San Bernardino ve Orlando saldırılarını örnek göstererek, IŞİD'ten ilham alan Amerikan vatandaşlarının ülke içinde terör eylemlerine başvurduğuna dikkati çekti. Brennan, Suriye ve Irak'ta gerileyen IŞİD'in bu kayıplarını dengelemek için yurt dışında bu tür "taktik" terör eylemlerine ağırlık vermeye başladığını savundu.

- İçişleri Bakanı Ala: Bulgular IŞİD'i işaret ediyor

Efkan Ala, "Şu anda elimizdeki bütün bilgiler ve bulgular bunun IŞİD terör örgütü tarafından yapıldığına işaret ediyor ama kesinleşmiş bir durum söz konusu değil. Bizim elde ettiğimiz bilgiler ve şahıslar var. Bu çerçevede bütün bağlantılar dikkatle değerlendiriliyor ve bu bağlantıların çözülmesi sonucunda durum ve örgüt daha da berraklaşacaktır. Bu konudaki soruşturma son derece ciddi ve çok kapsamlı devam ediyor." dedi.

- Obama'dan taziye telefonu

ABD Başkanı Barack Obama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde İstanbul'daki terör saldırısını şiddetle kınayarak, taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden, Erdoğan ile Obama arasında gerçekleşen telefon görüşmesine ilişkin açıklama yapıldı.

ABD Başkanı Obama'nın İstanbul'daki terör saldırısını şiddetle kınadığı ve Türkiye ile yakın dayanışma içinde olduklarını vurguladığı belirtilen açıklamada, Obama'nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve tüm Türkiye halkına taziye dileklerini ilettiği bildirildi.

Barack Obama'nın, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleştirilmesi ve Rusya ile ilişkilerin yeniden canlandırması için atılan cesur adımlardan dolayı da Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik ettiği görüşmede, bu gelişmelerin terörle mücadeleyi güçlendireceğine de değinildiği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da duyarlılığından dolayı Obama'ya teşekkürlerini ilettiği kaydedildi.

Yukarı

Business HT×