BIST 100 89.962 % -0,63
USD/TRY 5,3919 % 0,44
EUR/TRY 6,1160 % 0,48
Piyasalar
89.962
% -0,63
5,3908
% 0,44
6,1165
% 0,48
1,1340
% 0,32
21,23
-0,12
1.241,60
% 0,21
60,00
% -0,46
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Hükümet, daha çok fon çekebilmek için 3 güvence verecek

Hükümet, güvenilir liman arayan sermayeyi çekmek için düğmeye bastı.

Hükümet, daha çok fon çekebilmek için 3 güvence verecek
SABAH 23 06 2016, 08:48

Hükümet, Körfez ülkeleri başta olmak üzere dünyada kendine güvenli liman arayan milyarlarca doları Türkiye'ye çekecek tarihi bir adım atıyor. Ekonominin dümenine oturan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli yurtdışından gelecek para, altın, dövize üç başlıkta "güvence" vereceklerini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Canikli, "Giriş-çıkış, transfer kolaylığı sağlanacak. Dövize çevirip çıkmada zorluk yaşanmayacak. Ek maliyet olmayacak. Ekonomik güvence sağlanacak" dedi. Sabah gazetesine konuşan Canikli şu mesajları verdi:

PİYASALAR DERİNLEŞİYOR

Finans piyasalarını derinleştirecek düzenlemeler yapıyoruz. İslam ülkelerindeki sermayenin ülkemize getirilmesini sağlamak amacıyla faizsiz finans ürünlerinin yaygınlaşmasının önündeki mevzuat engelleri kaldırılıyor.

Bu kapsamda, Kurumlar Vergisi Kanunu, KDV Kanunu ve Damga Vergisi ile Harçlar Kanunu'nda düzenlemeler yapılıyor.

Kira sertifikası ihracına ilişkin Kurumlar Vergisi Kanunu'nda yer alan istisna yeniden düzenleniyor ve her türlü varlık ve haklar istisna kapsamına alınıyor.

Kira sertifikası ihraç türlerini kapsayacak şekilde damga vergisi ve harç istisnasının kapsamı da genişletiliyor.

600 MİLYONLUK DESTEK

Yabancı yatırımcı dahil; yatırımcıların, üretim yapanların, yatırım ortamının iyileştirilmesine ve yatırımcının önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik talep ettiği düzenlemelerin büyük bir bölümünü bu pakette yürürlüğe koyuyoruz.

Bu düzenlemelerle; yatırımcıya, üreticiye ve işletmelere yıllık 600 milyon liralık kaynak aktarımı sağlamış olacağız.

5 YILLIK EMLAK MUAFİYETİ

Yatırım teşvik belgesi kapsamındaki binalara 5 yıl süreyle, arazilere ise yatırım teşvik belgesi süresince emlak vergisi muafiyeti getiriliyor. İnşa edilen binalardan bina inşaat ve imarla ilgili harçların alınmaması öngörülüyor.

Nispi vergiye tabi kâğıtlardan sadece bir nüsha için damga vergisi ve noter harcı alınması, sözleşmelerdeki bedel artırılmasında sadece artan bedelden vergi alınması, sözleşmelerdeki cezai şartlardan damga vergisi alınmaması sağlanacak. Sermaye piyasası araçları, faizsiz finansman enstrümanlarını genişletilmesini teşvik ediyor.

Yeni çıkacak faizsiz finansman araçlarında KDV, damga vergisi ve harçları açısından vergisel avantajlar sağlıyor.

EV ALAN YABANCIYA ÖZEL KANUN GELİYOR

Türkiye'ye gelerek belli bir rakamın üzerinde konut alanlar, yatırım yapanlar oturum ve vatandaşlık alabilecek. Yabancılara vatandaşlık vererek nitelikli eleman çekilmesini öngören düzenleme ayrı bir kod kanunda düzenlenecek.

Oturum izni ve vatandaşlığa geçişte yapılacak yatırımın miktarı konusunda Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Farklı ülkelerdeki uygulamalar inceleniyor.

Piyasadaki gelişmelere göre revize edilebilir. Vatandaşlık için çevre ülkelerden büyük talep var. Sadece Körfez değil, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Balkanlar, yakın coğrafyamız.

Hem Türkiye'de yatırım yapmak hem yaşamak istiyorlar. Varlıklarını transfer de kaçınılmaz olarak beraberinde geliyor.

 

 

Yukarı

Business HT×