BIST 100 97.955 % -0,51
USD/TRY 5,3384 % 0,29
EUR/TRY 6,0693 % 0,33
Piyasalar
97.955
% -0,51
5,3384
% 0,29
6,0693
% 0,33
1,1363
% -0,01
18,04
-0,15
1.279,85
% -0,18
63,03
% 0,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

George Soros geri döndü

Dünyanın en zenginlerinden ünlü finans spekülatörü George Soros, uzun süre sonra kişisel yatırım yaptı. The Wall Street Journal'ın haberine göre Soros, hisse satıp, altın aldı

George Soros geri döndü
THE WALL STREET JOURNAL 09 06 2016, 12:03

Finans dünyasının en büyük spekülatörü milyarder George Soros, yaptığı bazı ayı yatırımlarla piyasalara geri döndü. Son yıllarda sıklıkla hayır işlerine katkıda bulunan Soros bir süredir kişisel yatırımlara yönelmiyordu.

The Wall Street Journal'ın ulaştığı kaynaklara göre 30 milyar dolar değerindeki Soros Fon Yönetimi firmasının sahibi George Soros ve ailesi, küresel ekonomiye yönelik endişeler nedeniyle bazı hisseleri sattı ve altın satın aldı.

Soros'un şirketi yılın ilk çeyreğinde maden firması Barrick Gold Corp.'tan 19 milyondan fazla hisse almış ve bu pozisyon 90 milyon dolardan fazla kazanç sağlamıştı. Soros Fon Yönetimi, yılın ilk üç ayında Silver Wheaton Corp.'tan da hisse aldı. Bu varlık da yüzde 28 oranında yükseldi.

SOROS'UN DERDİ ÇİN

Bir süredir dünya ekonomisinin genel görünümüyle ilgili kötümser yorumlarda bulunan ABD'li milyarderin endişeleri özellikle son altı aydır Çin ve Avrupa etrafında toplanıyor. Soros, nisan ayında New York'ta verdiği bir konferansta ekonomik büyümesi yavaşlayan Çin'de yaşananların, 2008'deki küresel krizle benzerlikler taşıdığını söylemiş, bu durumun ABD üzerinde deflasyonist baskı yaratabileceğini belirtmişti.

Soros'a göre diğer Asya ülkelerinin döviz rezervleri artarken, Çin'de sermaye çıkışları devam ediyor. Bu durum da döviz rezervlerini tüketiyor. ABD'li yatırımcı, Çin'in siyasi görünümünde de iç karışıklıklar olduğunu söyleyerek ileriki yıllarda bu durumun finansal krizlerle başetme yeteneğini körelteceğini ifade ediyor.

Soros'un bu çıkışı Çin'in tepkisini çekti ve yönetimdeki Komünist Parti'ye yakın People's Daily gazetesi, Soros'u para birimi yuana savaş açmakla suçladı.

Dünyanın artık kontrol edemeyeceği bir noktaya doğru ilerlediğini söyleyerek kara bulutları daha da fazla toplayan Soros, giderek büyüyen mülteci sorununun, Yunanistan krizinin ve İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkma ihtimalinin AB'yi çökertebileceğini söylemişti.

BAZEN SOROS BİLE TUTTURAMAYABİLİR

Kötümser tutumunu sürdürmeye kararlı görünen “Para sihirbazı” Soros’un son üç yıldır yaptığı tahminlerde dart tahtasını şaşıranlar da oldu.

Örneğin, Wall Street, Soros’un S&P 500 endeksindeki bazı hisselerini elden çıkardığı 2013’te rekor seviyelere ulaşmıştı. S&P 500 endeksi 16 yılın, Dow Jones endeksi 18 yılın en yüksek seviyesinde 2013’ü kapatmıştı.

2014’te Soros’un S&P 500’in değer kaybedeceğini söyleyerek Essent Group Ltd. , JP Morgan Chase & Co. , Leucadia National Corp. , Citigroup Inc.  ve Barrick Gold Corp.’a yatırımlar yapmıştı. Petrolün düşüşle kapattığı 2014’te S&P yüzde 11,4 değer kazandı. JP Morgan Chase & Co. Hakkındaki “manipülasyon” suçlamaları nedeniyle 1 milyar dolar ceza ödeyerek 2014’ün son çeyreğini yüzde 6,6 düşüşle kapatmıştı.

2016 başından bu yana ABD hisselerine, emtiaya ve Asya para birimlerine “ayı” tutumunu devam ettiren ünlü spekülatör, ocak ayında ABD tahvili satın aldı. Ancak emtia, geçtiğimiz günlerde yüzde 21 artışla boğa piyasasına girerken S&P 500 endeksi,  borçlanma maliyetlerinin ılımlı büyümeyle bir süre daha düşük kalacağı beklentilerinin ardından Çarşamba günü tüm zamanların zirvesine yaklaştı.

SOROS ADINI TARİHE KAZIYAN "KARA ÇARŞAMBA" 

85 yaşındaki yatırımcının adını finans dünyasına kazıyan ilk “shortlaması” 1992’de İngiliz sterlininin düşeceği yönünde aldığı pozisyonla gerçekleşti. 

1990-92 yılları arasında İngiltere, sterlini Alman markına karşı sabitlemiş ancak döviz rezervlerinin tükenmesiyle sterlin sert bir kayıp yaşamıştı. Bu kaybın yaşandığı gün İngiltere için Kara Çarşamba olarak tarihe geçti.

Soros, Kara Çarşamba öncesi yaklaşık 10 milyar dolar değerinde sterlin borç aldı ve sonra bu sterlinleri Alman markı almak için kullandı. Kara Çarşamba sonrasında ise Alman markının sterline kıyasla daha değerli hale gelmesiyle Soros yaklaşık olarak 1 milyar dolar kazandı.

Yukarı

Business HT×