BIST 100 93.867 % 0,75
USD/TRY 5,4037 % -0,62
EUR/TRY 6,1543 % -0,85
Piyasalar
93.878
% 0,76
5,4041
% -0,61
6,1565
% -0,82
1,1383
% -0,25
18,22
0,23
1.289,02
% -0,04
60,36
% -0,43
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Bej Kitap'tan ılımlı büyüme vurgusu çıktı

Fed'in bej kitabına göre, ABD ekonomisi ülkenin çoğu bölgesinde ılımlı genişledi ve istihdam piyasası daralırken ücretler arttı

Bej Kitap'tan ılımlı büyüme vurgusu çıktı
BLOOMBERG NEWS 02 06 2016, 06:32

Fed'in bej kitabına göre, ABD ekonomisi ülkenin çoğu bölgesinde Nisan ortasından beri ılımlı hızda genişlemesiyle, iş sahiplerinin iş vermeye ve ücretleri artırmaya devam etmesi isithdam piyasasında daralmalara sebep oldu.

Fed'in son Bej Kitap raporunda, "İstihdam son rapordan beri ılımlı hızda büyüdü fakat istihdam piyasasında büyük daralma oldu. Ücretler ılımlı yükseldi ve fiyat baskıları çoğu bölgede hafifçe yükseldi" ifadelerine yer verildi.

Fed yetkilileri, ABD ekonomisi büyümeye devam ederse, gelecek aylarda faiz oranlarını yükseltmenin olası olduğunu belirtmişlerdi. Aralık ayında faiz oranlarını yükselttikten sonra, komite küresel büyüme ve finans piyasalarındaki türbülans endişeleriyle ikinci faiz artırımına gitmekte tereddüt etmişti.

Fed fon vadelileri kontratlarındaki fiyatlar yatırımcıların Fed'in Haziran ayında faiz artırımını yüzde 24 olarak fiyatladığını, Temmuz için ise yüzde 53 olarak fiyatladığını gösteriyor.

Bugün açıklanan Bej Kitap, Fed yetkililerinin ABD ekonomik görünümüne dair fikirlerini biraz değiştirebilir. Rapor, ekonominin yavaşça mesafe katettiğini belirtirken, "ılımlı" ya da "makul" kelimesini altı sayfalık özette 23 kere kullandı.

Bu terimler genel büyüme, tüketici harcamaları, istihdam, kredi talebi ve finansal hizmetler için kullanıldı. İmalat sonuçları karışık olarak raporlanırken, enerji endüstrisi hala düşen petrol fiyatlarından dolayı zayıf kalmaya devam ediyor.

Fed'in 12 bölgesinden, Chicago ve Kansas City yavaş büyüme raporlarken, Dallas ekonomik büyümenin "çok az" olduğunu söyledi. New York faaliyetin genel olarak sabit olduğunu belirtti. Diğer bölgeler de ılımlı ya da makul büyüme raporladı.
Bazı bölgeler istihdama talebin özellikle de yüksek vasıflı çalışana talebin arttığını rapor etti. Atlanta ve Richmond düşük vasıflı pozisyonları doldurmakta zorlanıldığını belirtti.

Ticaret bakanlığı Nisan ayı tüketici harcamalarının yaklaşık yedi yılın en büyük yükselişini gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Ekonomik veriler, kötü geçen ilk çeyrek sonrası ABD'de istikrarlı gelişme oldğunu göstermişti. 

13 Nisan'da açıklanan bir önce Bej Kitap, ekonomik durumların genel olarak pozitif oldğunu ve ücret ve fiyatlarda ılımlı yükseliş olduğunu rapor etmişti.

Yukarı

Business HT×