BIST 100 98.792 % 0,85
USD/TRY 5,3523 % 0,55
EUR/TRY 6,0812 % 0,41
Piyasalar
98.807
% 0,87
5,3516
% 0,55
6,0830
% 0,47
1,1360
% -0,08
18,10
0,06
1.284,22
% 0,29
62,20
% -0,86
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

BES fonlarına performansa dayalı ücret uygulaması planlanıyor

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, "BES fonlarının, yatırım fonlarında olduğu gibi merkezi bir dağıtım platformunda işlem görmesini ve böylece katılımcıların talep ettiği tüm fonlara ulaşabilmesini sağlayacak bir projemiz bulunuyor" dedi

BES fonlarına performansa dayalı ücret uygulaması geliyor
AA 30 05 2016, 11:38

Hem şeffaflığı ve rekabeti artırmak hem de erişimi kolaylaştırmak için Türkiye'deki tüm yatırım fonlarını tek bir elektronik platforma toplayan Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu'nun (TEFAS) bir benzerinin BES fonları için de kurulması planlanıyor.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, BES fonlarının, yatırım fonlarında olduğu gibi merkezi bir fon dağıtım platformunda işlem görmesini ve böylece katılımcıların talep ettiği tüm fonlara ulaşabilmesini sağlayacak bir projeleri olduğunu söyledi.

Ertaş, devlet katkısı uygulaması ve emeklilik yatırım fonlarına ilişkin SPK'nın düzenlemelerinin yürürlüğe girmesinin ardından emeklilik sisteminin çok büyük bir gelişme gösterdiğini, 6 milyonun üzerinde katılımcının 50 milyar liradan fazla birikiminin bu fonlarda değerlendirildiğini anımsattı.

Sistemin genel uygulamasının son derece başarılı olduğunu belirten Ertaş, "Geniş bir teknolojik altyapı var. 24 saat yatırımcıların varlıklarını bilgisayarda izleyebilecekleri bir altyapı var. Yatırımcıların beğenmedikleri fonlardan çıkmaları, hatta emeklilik şirketlerini bile değiştirme hakları var." dedi.

Ertaş, ancak zaman zaman fonlarla ilgili şikâyetlerin de olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Şikâyetler, fon getirilerinin beklentilerin altında, maliyetlerin ise yüksek olması üzerine yoğunlaşmakta. Geçen yıl faizlerdeki yükseliş ve borsa endeksindeki düşüş nedeniyle tahvil bono fonları ve hisse senedi ağırlıklı fonların getirisi sınırlı kalırken, özellikle dövizli fonların getirisi piyasa getirisinin epey üzerinde idi. Bu yılbaşından itibaren ilk beş aylık verilere baktığımızda hisse ve tahvil bono getirileri piyasa getirilerinin üzerinde seyretti.

Emeklilik fonları uzun vadeli fonlar olduğu için getirileri kısa dönemli kıyaslamak doğru olmamakta. En az üç yıl hatta beş yıllık periyotlarla getirileri değerlendirmek daha sağlıklı karar alınmasına yardımcı olacaktır. Ortalama getirinin altında kalan BES fonlarının yönetiminin, başka bir şirkete devredilmesini talep etme yetkisi de Kurulumuza tanınmış durumda, ancak piyasa aktörlerinin kendi dinamikleri içinde bu aşamaya gelmeden getirilerini arttırmasını hedefliyoruz. Gerekirse yetkimizi de kullanırız."

FONLARDA PERFORMANSA DAYALI ÜCRET UYGULAMASINA GEÇİLMESİ PLANLANIYOR 

Ertaş, son dönemde yaptıkları düzenlemelerle fon türlerini yeniden belirlediklerini, faizsiz emeklilik fon türü olan katılım fonlarını sisteme dahil ettiklerini aktardı.

Yatırımcıların daha kolay tercihte bulunmalarını sağlamak için her emeklilik şirketi tarafından kurulabilecek fon sayısına da sınırlama getirdiklerini anımsatan Ertaş, böylece gerek katılımcıların yatırım kararı verme sürecinde oluşabilecek karışıklıkların önlenmesi gerekse portföy yönetim şirketlerinin operasyonel yükünün hafifletilmesi ve kaynakların daha verimli kullanılmasını hedeflediklerini dile getirdi.

Ertaş, fonların giderek artan oranda başta türev araçlar olmak üzere daha çeşitli varlık ve işlemlere yatırım yapma talepleri karşısında risk yönetim sistemine ve türev araçlara yatırıma ilişkin olarak daha ayrıntılı esaslar belirlediklerine işaret ederek, "Türev araç kullanımının yaygınlaşacağı ve bu durumun uzun dönemde fon getirilerine olumlu katkılar sağlayacağını düşünüyoruz." diye konuştu.

Fonlarda toplam giderlerin azaltılmasına yönelik çalışmaların yanı sıra performansa dayalı ücret uygulamasına geçilmesinin de planlandığı bilgisini veren Ertaş, şunları kaydetti:

"Bu konuda Hazine Müsteşarlığı ile iş birliği içinde çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca fonların, yatırım fonlarında olduğu gibi merkezi bir fon dağıtım platformunda işlem görmesini ve böylece katılımcıların talep ettiği tüm fonlara ulaşabilmesini sağlayacak bir projemiz de bulunmakta. Böylece sektörde rekabetin artmasını, maliyetlerin düşürülmesini ve getirilerin olumlu etkilenmesini hedefliyoruz. Sonuç olarak ülkemizin gönüllü BES tecrübesinden yararlanarak hayata geçireceği zorunlu BES düzenlemesi tasarruf oranımızın artmasına, sermaye piyasalarımızın gelişmesine, vatandaşlarımıza ikinci emeklilik sunması nedeniyle gelir ve refahın artmasına büyük katkı sağlayacaktır."

Yukarı

Business HT×