BIST 100 99.677 % 1,76
USD/TRY 5,3409 % 0,34
EUR/TRY 6,0708 % 0,26
Piyasalar
99.677
% 1,76
5,3409
% 0,34
6,0708
% 0,26
1,1360
% -0,08
18,09
0,05
1.284,39
% -0,06
61,61
% 0,18
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Başkanı artık Şimşek değil

EKK Başkanlığını Binali Yıldırım yürütecek, Başbakan'ın bulunmadığı toplantılarda Kurul'a Şimşek başkanlık edecek

Şimşek, Ekonomik Koordinasyon Kurulu başkanlığından da alındı
BUSINESSHT 27 05 2016, 09:27

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) Başkanlığını, Başbakan Binali Yıldırım yürütecek. Başbakan'ın bulunmadığı toplantılarda Kurul'a Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlık edecek.

Bununla birlikte Nurettin Canikli de kurula girdi. 64. hükümet döneminde kurulda Mehmet Şimşek tek başbakan yardımcısı olarak bulunuyordu.

Bu kararla kurulda iki başbakan yardımcısı yer alacak. 

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan konuya ilişkin Başkanlık genelgesine göre, Ekonomi Koordinasyon Kurulu üyeleri ise Başbakan yardımcıları Nurettin Canikli ve Mehmet Şimşek, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Ekonomi Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Gümrük ve Ticaret Bakanı, Kalkınma Bakanı ile Maliye Bakanı'ndan oluşuyor.

Sekretaryası Hazine Müsteşarlığı tarafından yürütülmekte olan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) 28 Şubat 2009 tarihinde 5838 sayılı Kanun ile kuruldu. 

DİĞER KURULLARDA GÖREV DAĞILIMI

Yüksek Planlama, Özelleştirme Yüksek, Savunma Sanayii, Ekonomi Koordinasyon, Para-Kredi Koordinasyon ile Reformların Koordinasyonu ve Yatırımların İzlemesi Kurulu'nda görev alacak bakanlar belirlendi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Başbakanlık Genelgesi'ne göre, Yüksek Planlama Kurulu Başkanlığını Başbakan Binali Yıldırım, üyeliklerini ise Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli ve Mehmet Şimşek, Kalkınma, Enerji, Maliye, Orman ve Su ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanları yürütecek.  

Diğer kurullar ise şöyle oluştu:

Özelleştirme Yüksek Kurulu: Başkan Başbakan Yıldırım; üyeler Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Maliye, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanları.

Savunma Sanayii Yüksek Koordinasyon Kurulu: Başkan Başbakan Yıldırım; üyeler Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Dışişleri, Maliye ve Milli Savunma Bakanı.

Para-Kredi Koordinasyon Kurulu: Başkan Başbakan Yardımcısı Şimşek; üyeler Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ekonomi, Gümrük ve Ticaret, Kalkınma ile Maliye Bakanı.

Reformların Koordinasyonu ve Yatırımların İzlenmesi Kurulu: Başkan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli; üyeler Adalet, Avrupa Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Ekonomi, İçişleri, Kalkınma ve Maliye Bakanları.

PİYASALAR YAKINDAN TAKİP EDİYOR

BusinessHT'ye değerlendirmelerde bulunan analistler piyasaların Mehmet Şimşek'in görev alanında yapılan değişiklikleri yakından takip ettiğini belirtti. 

Berenberg Türkiye Ekonomisti Wolf-Fabian Hungerland de Şimşek'in kabinede yer almasının genel olarak pozitif olduğunu ancak sorumluluklarının kısıtlanmış olmasının bankaların ve sermaye piyasalarının nasıl regüle edileceğine dair soru işaretleri yarattığını söyledi.

Nomura CEEMEA Stratejisti Timothy Ash ise Şimşek'in kabine olmasının hala artı olduğuna vurgu yaparak yeni görevleri hakkında tamamen negatif olunması gerektiği konusunda emin olmadığını belirtti. 

Yukarı

Business HT×