BIST 100 95.021 % 1,98
USD/TRY 5,3696 % -1,27
EUR/TRY 6,1232 % -1,36
Piyasalar
94.990
% 1,95
5,3674
% -1,29
6,1234
% -1,35
1,1400
% -0,10
18,22
0,23
1.291,16
% 0,13
60,61
% -0,05
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

DEİK'ten bir taşla iki kuş vuracak öneri

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan Suriyeli sığınmacıların ürettiği ürünleri gümrüksüz Amerika'ya satma konusunda bir fikirleri olduğunu kaydetti

DEİK'ten bir taşla iki kuş vuracak öneri
BUSINESSHT 18 05 2016, 11:30

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan'dan birbirinden çok farklı alanda iki sorunu aynı anda çözebilecek bir öneri geldi. 

Vardan, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara başta tekstil olmak üzere emek yoğun sektörlerde iş verip, onların ürettiği ürünleri gümrüksüz Amerika'ya satma konusunda bir fikirleri olduğunu söyledi.

Ancak bu fikrin henüz ham olduğunun altını çizen Vardan, "Suriyelilerin özellikle tekstil alanında istihdam edilmeleri, ham maddenin de Amerika'dan getirilmesi şartıyla burada üretilen ürünlerin Amerika'ya gümrüksüz sokulmasının mümkün olup olmadığına bakıyoruz" dedi.

BusinessHT'ye konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Gökçe Uysal'a göre bu tarz alanlarda istihdam koşullarının iyileştirilmesi "kuşkusuz" olumlu olur.

"Hem Dünya Bankası'ndaki hem de Merkez Bankası'ndaki araştırmacıların yapmış olduğu çalışmalar, Türkiye'deki özellikle düşük eğitimli Suriyelilerin düşük vasıf gerektiren ve genellikle kayıt dışı piyasada istihdam edildiğine işaret ediyor" diyen Uysal, "Firma boyutlarının daha küçük olduğu emek yoğun sektörlerde bu tip istihdam biçimlerine daha sık rastlıyoruz. Bu tarz istihdam koşullarının iyileştirilmesi kuşkusuz olumlu olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

KAPSAMLI REFORM İHTİYACI

Vardan gazetecilere yaptığı açıklamada, bu konuyu Türkiye-ABD Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi (ETSİÇ) bünyesindeki iş adamları ile görüşeceklerini, eğer bu fikir onlar tarafından da kabul görürse, ardından bunu hükümetlere tavsiye kararı niteliğinde sunacaklarını ifade etti.

Burada problemlerinin iki yönlü olduğuna işaret eden Vardan, sözlerine şöyle devam etti:

"Birisi buradaki Suriyelilerin istihdamını sağlayacak bir mekanizma bulmak, ikincisi ABD'ye tekstil ihracatının önünü açabilmek. Bunu sağlayabilecek bir organizasyon yapabilir miyiz? Çünkü ABD'ye girişte gümrük vergisi var, tekstilde kotamız var... Eskisi gibi mal satamıyoruz. Rakamlar düşmüş vaziyette. Bunu en azından eski seviyesine getirebilir miyiz diye bakıyoruz. Bu mevcut durumda olmuyorsa, alternatif geliştiririz. 'Gelin Suriyelileri çalıştıralım, hem sosyal olarak onlara iş vermiş oluruz, hem bunu yaparken sizin pamuğunuzu kullanalım; böylece siz de kazanın, Suriyeliler de kazansın, biz de kazanalım'... Böyle bir mekanizmayı oluşturma gayreti içindeyiz."

Suriyelilerin istihdamına yönelik spesifik modeller geliştirilmeye devam ederken, Uysal işgücü piyasası koşullarının daha genel olarak ve daha kapsamlı bir şekilde iyileştirilmesi gerektiğini haturlattı.

Uysal, "Hem Suriyelilerin işgücü piyasasına entegrasyonu hem de genel işgücü piyasası koşullarının iyileştirilebilmesi için çok daha kapsamlı yapısal reformlar elzemdir" dedi. 

Yukarı

Business HT×