BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Bu hafta piyasaları bekleyen en önemli 4 soru

Bu hafta piyasaları bekleyen en önemli soru işaretlerinin başında dolar ve gelişmekte olan piyasaların durumu geliyor

Bu hafta piyasaları bekleyen en önemli 4 soru
FT 08 05 2016, 15:54

ABD'de faiz artışı beklentilerinin yönü ne olacak?

ABD'de hayal kırıklığı yaratan istihdam verilerinin ardından piyasalar yaz aylarında olası bir faiz indirimi ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

Güçlü ücret artışlarının yokluğunda ve yaklaşan ABD seçimleri de dikkate alındığında Fed kendisini 2016 para politikasına gömülmüş bulabilir.

Yavaşlayan ABD ekonomisi küresel büyüme görünümü ve varlık fiyatları açısından olumlu bir duruma işaret etmeyebilir.

Dolar için sırada ne var?

Birçok analist dolardaki boğa rallisinin sona erdiğini ifade ediyor. Bununla birlikte dolarda böylesi bir zayıflık mevcut seviyelerden daha aşağı yönlü bir seyrin kısıtlandığını gösteriyor.

Bununla birlikte faiz oranları seviyesi hala diğer majör rakiplerine karşı dolar için olumlu bir ortam yaratıyor.

ABD hazine tahvilleri, negatif faizlerin olduğu Avrupa ve Japonya'ya göre daha yüksek getiri sunan yatırım araçları arasında.

Önümüzdeki haftalarda ABD büyümesine ilişkin daha zayıf veriler küresel ekonomideki büyüme endişelerine ilişkim endişeleri gündeme getirebilir ve bu durum doların bir güvenli liman olarak algılanmasını destekleyebilir.

Temettülerde ivme var mı?

Aralarında ExxonMobil, McDonald's ve Johnson&Johnson gibi şirketlerin olduğu 50 şirketin temettü endeksi bu yıl yüzde 7,5 artış göstererek, S&P 500'ün bu yıl sağladığı yüzde 1,1'lik getiriyi geride bıraktı.

Temettüler 10 yıllık ABD tahvillerinin yüzde 1,74'lük getirisini de geride bıraktı. Düşen getirilerin olduğu noktada yatırımcılar daha yüksek kaliteli temettüyü yercih edecektir?

Gelişmekte olan ülkelerde risk geri dönüyor mu?

Geçen hafta Türkiye'de siyaset tarafında yaşanan gelişmeler gelişmekte olan ülkeler açısından zor bir haftaya işaret etti.

Daha yüksek emtia fiyatları, kolay küresel para politikaları ve Çin'deki ekonomi ile ilgili olarak algının sakinleşmesi, Brezilya, Rusya ve Güney Afrika açısından son aylarda toparlanma yarattı.

Bununla birlikte cari açığı, dolar cinsinden borcu ve politik ortamı hareketli olan ülkeler için yatırımcılar hala gergin görülüyor.

Türk Lirası, Güney Afrika randı ve Meksika pesosu geçen hafta dolar karşısında en çok değer kaybı yaşayan para birimleri oldu. Brezilya, Malezya ve Rusya para birimleri de kötü bir hafta geçirdi.

Fakat odadaki fil Çin olarak görülüyor.

Türkiye'deki siyasi gelişmelerin ötesinde Çin'e ilişkin endişeler gelişmekte olan ülkelere ilişkin stresin tetikçisi olabilir.

Yukarı

Business HT×