BIST 100 1.112,85 % -1,25
USD/TRY 6,9685 % 0,25
EUR/TRY 8,2298 % 0,45
Piyasalar
1.113,25
% -1,21
6,9685
% 0,25
8,2298
% 0,45
1,1766
% 0,02
12,04
0,96
1.973,18
% -0,19
43,40
% -1,70
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Politik belirsizlikler Türk varlıklarını nasıl etkileyecek?

Analistlere göre Türkiye'de politik belirsizlikler fiyatlandı

Politik belirsizlikler Türk varlıklarını nasıl etkileyecek?
AA 08 05 2016, 11:58

Analistler, AK Parti'nin kongre sürecinin sorunsuz atlatılması ve sonrasında yeni hükümetin hızlıca kurulmasının, piyasalara yeniden pozitif havanın hakim olmasını sağlayacağını, TL varlıklardaki kısa süreli hızlı düşüşün, belirsizliğin ortadan kalkmasıyla alım fırsatı yaratabileceğini ifade ediyor.

Azimut Portföy Genel Müdürü Murat Salar, mart ve nisan aylarının Türk finansal piyasaları açısından oldukça pozitif bir atmosferde geçildiğini, TL varlıklara uluslararası yatırımcılar tarafından ciddi ilgi gösterildiğini ve son yılların en hızlı yabancı giriş sürecinin yaşandığını belirtti.

Sadece hisse senetlerinde yabancı yatırımcıların alımlarının 2 milyar doları aştığını dile getiren Salar, bu ilginin ana tetikleyicisinin ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz politikalarında, 2016 yılının daha yumuşak geçeceğine dair yeni beklenti olduğunu kaydetti.

Salar, makroekonomik verilerindeki pozitif gelişmelerin ise Türkiye'nin benzer gelişen ülkeler grubundan da pozitif ayrışmasına yol açtığına dikkati çekerek, geçen yılın son çeyrek büyüme rakamının beklentilerden yüksek gelmesi, enflasyonun son 3 ayda yaşanan pozitif gelişmelerle yıllık yüzde 7’nin altına düşmesi ve cari açığın enerji fiyatlarının da katkısıyla yıllık bazda 30 milyar dolar seviyelerine gerilemesinin, Türkiye'nin düzelen makro verileri olarak öne çıktığını söyledi.

Bu hafta Başbakan Ahmet Davutoğu’nun görevden ayrılacağını açıklamasının piyasalar açısından önemli bir sürpriz olduğunu vurgulayan Salar, beklentiler dahilinde bulunmayan bu gelişmenin piyasalarda negatif fiyatlamaya yol açtığını anlattı.

Salar, "Yeni başbakanın kim olacağı, ekonomi yönetiminin kimlerden oluşacağının henüz belli olmamasının, şu an için belirsizlik olarak görülüyor. Ancak sürecin hızlı ilerlemesi ve piyasaların olumlu bulacağı bir başbakan ve ekonomi yönetimi, Türk varlıklarındaki fiyatlamaları tekrar pozitife çevirebilecektir." diye konuştu.

"BELİRSİZLİKLER FİYATLANDI"

Turkish Yatırım Araştırma Bölüm Başkanı Baki Atılal, piyasalara borsa hariç bakıldığında, kur, tahvil faizleri ve risk primlerindeki (CDS) artışların küresel piyasalarla paralel olduğuna dikkati çekti.

Borsaların belirsizlikleri daha hızlı ve daha marjlı fiyatlandırdığını belirten Atılal, bu hafta yüzde 8,2 düşen BIST 100 endeksinde, artık fiyatların içerisine belirsizliklerin eklendiğini ve beklemeye geçildiğini aktardı.

Atılal, mayıs ayına, global büyüme beklentilerinin gerilemesi, deflasyon riskleri ve ABD birinci çeyrek büyüme verisinin zayıflığı yüzünden satışlarla giren piyasalarda, yurt içinde AK Parti olağanüstü kongre süreci ile yılbaşından bu yana Türkiye'nin gelişen ülkelere karşı pozitif ayrışmasının ortadan kalktığını ve onlarla birlikte hareket eder duruma geldiğini ifade etti.

AK Parti'de kongrenin tek aday ile geçilmesi ve en kısa sürede devamlılığın sağlanmasının amaçlandığını hatırlatan Atılal, ekonomide beklenen reformlar ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faizler konusundaki duruşunun ülke risk primi açısından son derece önemli olduğunu, bu konuda atılacak adımların piyasalarda yeniden risk iştahının artmasını sağlayabileceğini vurguladı.

Atılal, dolar/TL’de 2,87 – 2,97 bandında dalgalı bir seyir görülebileceğini öngörerek, BIST 100 endekinin ise 76,200 – 82,500 bandını izlediklerini ve uzun vadeli hedef değerlerinde değişiklik yapmadıklarını dile getirdi.

Kongre sonrası oluşacak kabinenin, bir süre için de olsa siyasi gelişmelerin piyasaların odak noktasından çıkmasını sağlayabileceğini söyleyen Atılal, yatırımcıların bir süre tedirgin davranabileceklerini ancak bu arada gelecek ekonomik verilerin bu tedirginliği azaltabileceğini anlattı.

Yukarı

Business HT×