BIST 100 117.741 % -0,56
USD/TRY 6,8650 % 0,00
EUR/TRY 7,8572 % 0,41
Piyasalar
117.741
% -0,56
6,8649
% 0,00
7,8569
% 0,40
1,1442
% 0,36
10,22
0,00
1.806,68
% -0,15
43,39
% 1,14
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Reuters: Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erkan Kilimci olacak

Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na Piyasalar Genel Müdürü Erkan Kilimci'nin getirileceği belirtildi

Reuters: Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erkan Kilimci olacak
29 04 2016, 13:30

Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na Piyasalar Genel Müdürü Erkan Kilimci'nin getirileceği belirtildi.

Reuters'a bilgi veren yetkililer, Kilimci'nin atamasının kısa süre içinde yapılacağını bildirdi.

Merkez Bankası'nda şu anda Murat Çetinkaya'nın başkanlığa atanması ile boşalan başkan yardımcılığının yanı sıra görev süresi bugün dolacak olan Başkan Yardımcısı ve PPK üyesi Turalay Kenç'ten boşalacak olanla birlikte iki başkan yardımcılığı pozisyonu bulunuyor.

TCMB Kanunu'na göre bankaya dört başkan yardımcısı atanıyor.

Başkan Yardımcıları hukuk, maliye, ekonomi, işletme, bankacılık, finans, mühendislik, kamu yönetimi, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler ile istatistik alanlarından birinde veya iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde lisans veya lisansüstü öğrenim görmüş, yeterli bilgi ve deneyime sahip ve meslekleri ile ilgili olarak en az 10 yıl çalışmış kişiler arasından başkanın önerisi üzerine müşterek kararla beş yıl süre ile atanıyorlar.

Kilimci'nin akademik kariyeri de kısa süre önce başkan olarak göreve başlayan Çetinkaya ile benzerlikler gösteriyor. 1976 doğumlu olan Kilimci de Çetinkaya gibi Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset bölümünden mezun. İMKB'nin sitesinde ve Linkedin'de yer alan bilgilere göre Kilimci, yüksek lisansını Marmara Üniversitesi'nde finans ve muhasebe alanında yaptı ve TCMB'ye katılmadan önce Pamukbank, Bizim Menkul Değerler, Raymond James, Kuveyt Türk ve son olarak Erste Securities'de çeşitli görevlerde bulundu.

DÖRT ATAMA DAHA YAPILACAK

Öte yandan, yedi üyeden oluşan Para Politikası Kurulu'ndaki üyelerden üç üyenin daha beş yıllık görev süreleri bu yıl içinde dolacak. Başkan Çetinkaya'nın eski başkan yardımcılığı pozisyonu da düşünüldüğünde bu yıl PPK üyeliğine toplam dört atama daha yapılacak.

Görev süresi bugün dolacak olan Kenç ve yeni görevi nedeniyle Çetinkaya'nın pozisyonları haricinde 3 Kasım 2011'den bu yana Banka Meclis üyesi ve 21 Kasım 2011'den bu yana PPK üyesi olarak görev yapan Ahmet Faruk Aysan; 1 Mayıs 2004'te Banka Meclis üyesi seçilen ve 5 Haziran 2011'den bu yana TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Necati Şahin ve 3 Haziran 2011'de TCMB Başkan Yardımcılığına yeniden atanan Mehmet Yörükoğlu'nun PPK üyeliklerinin süresi bu yıl dolacak. Yani yıl bitmeden PPK üyeliklerine toplam dört atama daha yapılacak.

Abdullah Yavaş ise 11 Mart 2008 tarihinden itibaren PPK Üyesi olarak görev yapıyor. 2013 yılında PPK üyeliğine tekrar atanan Yavaş'ın görev süresi 2018 yılında dolacak.

Para Politikası Kurulu, Başkan'ın başkanlığı altında, Başkan Yardımcıları, Banka Meclisi tarafından üyeleri arasından seçilecek bir üye ve Başkan'ın önerisi üzerine müşterek kararla atanacak bir üyeden oluşuyor.

Çetinkaya'nın başkan olarak görevine başlamasının ardından PPK'da yapılacak atamalar piyasa tarafından yakından izleniyor. Atamaların ardından yatırımcılar nasıl bir PPK yapısının oluşacağını, başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere siyasilerin düşük faiz konusundaki isteklilikleri ve ekonomik gerçeklikler arasında nasıl karar verecekleri piyasalar tarafından yakından takip ediliyor.

Yukarı

Business HT×