BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türkiye'nin ilk milli ödeme sistemi hayata geçti

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Türkiye'nin kendi ödeme sistemi olan TROY'u hayata geçirdi. Bu yıl 10, 2017'de ise 29 banka TROY logolu kartlarını müşterilerine sunacak

Türkiye'nin ilk milli ödeme sistemi hayata geçti
HABERTÜRK 28 04 2016, 14:17

TROY ile birlikte Türkiye kartlı ödeme sistemlerinde yeni bir dönem başladı. Türkiye, kendi ödeme yöntemini hayata geçirdi ve TROY logosu banka kartlarının ve kredi kartlarının sağ alt köşesinde yerini aldı.

1 Nisan 2016 itibarıyla kullanıma hazır hale gelen TROY ile ilk işlemi ise düzenlenen lansman toplantısında, BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko tarafından yapıldı. Canko, TROY logosunun bulunduğu pastanın ödemesini TROY kredi kartıyla yaptı.

Canko, dünyada Kanada’dan İtalya’ya ve Güney Kore’den Hindistan’a kadar pek çok ülkenin kendi yerel ödeme sistemini kullandığına dikkat çekerken, Türkiye’nin de artık bu alanda yerini aldığını söyledi. Geleceğe dair hedefleri de ortaya koyan Canko, “Çok önemli bir hedefimiz var. 2023 yılında yüzde 100 nakitsiz ödemeler toplumu haline gelmek. Gelecekte, bugüne baktığımızda “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi”nin hayata geçtiği bu anlamlı anı gururla hatırlayacağız’’ dedi.

Canko, bu yıl için 10 bankadan TROY logolu banka ve kredi kartı alınabileceğini açıkladı. 2017’de ise kart dağıtan 29 bankanın tamamından TROY markalı kart alınabilecek.

TÜM ATM VE POS CİHAZLARI TROY İÇİN HAZIR

Dr. Soner Canko, düzenlenen törende, “TROY’un arkasında bankacılıktaki bilgi birikimi, deneyimi ve teknolojisiyle Türkiye var. Bu yüzden adımız ‘Türkiye’nin Ödeme Yöntemi’nden geliyor. Türkiye’nin TR’si, ödemenin O’su ve yönteminin Y’sinden oluşan kısaltmayla ona ‘TROY’ adını verdik” dedi.

Türkiye’deki tüm POS, ATM ve e-ticaret siteleri, TROY logolu kartlarıyla işlem yapmaya hazır. Çok yakında cüzdanlarda da TROY logolu kartları görmeye başlayacağız. TROY, evlerde, işyerlerinde ve tüm alışverişlerde kullanılabilecek. Canko, “İster POS, ister ATM, ister internet üzerinden alışveriş yapın, ödeme yaparken ya da ödeme alırken işleminiz güvenli, hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşecek. Üstelik Türkiye’ye özel olacak, Türkiye kazanacak” dedi. 

BKM olarak tüm bu fırsatları gördüklerini ve sektör olarak çok çalıştıklarını belirten Dr. Soner Canko, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin ilk ve tek ulusal ödeme yöntemini geliştirebilmek için uzun çalışmalar yaptık. Standartları belirledik, operasyonel kuralları hazırladık. Kart çıkaran ve bunları kabul eden üyelerle çalıştık. Kart üreticilerinin, terminal sağlayıcılarının hazır hale gelmesini sağladık. Yasal otoritelerden onaylarımızı aldık ve tüm çalışmalarımızı tamamladık. 1 Nisan 2016 itibarıyla Türkiye’deki tüm POS, ATM ve e-ticaret siteleri, TROY logolu kartlarla işlem yapmaya hazır hale geldi.”

“TROY’UN ARKASINDA TÜRKİYE VAR”

Dr. Soner Canko toplantıda, “TROY’un arkasında Türkiye var. Türkiye’nin bilgi birikimi, deneyimi ve teknolojisi var. Finansal teknolojilerde ve güvenlikte dünya standartlarını yakalamış bir ülke olarak bu çok önemli bir güvence. Dolayısıyla hepimiz için kutlamaya değer bir yenilik. Bunun sebeplerini daha iyi anlayabilmek için geleceğe odaklanmamız lazım” dedi. Canko, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyadaki örnekler bize yerel kartlı sistemlerle ilgili çok önemi ipuçları veriyor. Tüm dünyada kartlı ödemelerin ekonomilerin büyümesine yardımcı olduğunu görüyoruz. Kayıt dışı ekonomiyi önlüyor, enflasyonu düşürüyor, istihdam yaratıyor ve nakit para yükünden kurtarıyor.”

“NAKİTSİZ ÖDEMELER TOPLUMU” HEDEFİ İÇİN EN ÖNEMLİ ADIM

Geleceğe yönelik hedefleri de ortaya koyan Canko, “Çok önemli bir hedefimiz var. 2023 yılında yüzde 100 nakitsiz ödemeler toplumu haline gelmek. Gelecekte, bugüne baktığımızda ‘Türkiye’nin Ödeme Yöntemi’nin hayata geçtiği bu anlamlı anı gururla hatırlayacağız’’ dedi.

Dr. Soner Canko, bugünün, Türkiye finans sistemi ve dünya ödemler sektörü açısından çok özel bir gün olduğuna dikkat çekerken şöyle konuştu: “Biz, bu büyük adımı ‘kutlamaya değer bir yenilik’ olarak görüyoruz. Bankacılık sektörümüz, perakende dünyası ve kart kullanıcılarının heyecanla beklediği bu güzel haberi birlikte kutluyoruz. Şimdi sıra sizde!”

Yukarı

Business HT×