BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Çetinkaya'nın ilk sunumu sonrası piyasalar

Yurt içi ve yurt dışı piyasalarda öne çıkan gelişmeler ve haberler

2 dakikada piyasa turu
BLOOMBERG NEWS* 26 04 2016, 07:48

Küresel piyasalar yön bulabilmek için gözünü bir kez daha merkez bankalarına çevirdi.

Dolar/TL bu sabah önümüzdeki dönem para politikasının seyrine ilişkin ipuçlarının izleneceği enflasyon raporu öncesi yatay bir seyir izlerken, piyasaların odağındaki diğer konular ise ABD ve Japonya merkez bankalarının yarınki faiz toplantı kararları olacak.

Çarşamba günü ABD Merkez Bankası’nın (Fed), perşembe sabahıysa Japon Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklanacak.

Piyasalar iki kurumdan da radikal hamleler beklemiyor. Ancak Fed'in yılın geri kalanında izleyeceği faiz politikasına ilişkin işaretler vermesi olasılığı piyasalarda temkinli bir bekleyişe neden oluyor. Asya tarafındaysa Japonya Merkez Bankası'nın borç verme faizlerini negatife çekmesi ihtimali, küresel piyasalarda yeni bir çıpa beklentisine yol açıyor.

İç piyasalarda ise yeni göreve gelen TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, yılın ikinci enflasyon raporu izlendi. 

Haftanın ilk işlem gününde 2,85 üzerini gören dolar/TL kuru Çetinkaya'nın "temkinli iyimser" yaklaşımı sonrası 2,83'ün altına indi. 

BIST 100 endeksinde ise TSİ 15:40 itibariyle günlük kazanç yüzde 0,5 oldu. 

Nomura stratejisti Mixo Das, Fed'in bir önceki hafta olduğundan daha güvercin bir tutum sergilemesinin beklenmediğini söyleyerek bu hafta gelişen piyasa varlıklarında aşağı yönlü baskı görülebileceğini belirtti.

Das, "Risk iştahı göstergeleri zaten Nisan boyunca yüksekti" dedi.

PETROL

Haftalık ABD petrol stokları ve üretim verileri öncesi, petrol fiyatları varil başına 43 dolar yakınında yükselişine yeniden başladı.

Pazartesi  gününü 42 dolar seviyesinde kapatan Haziran vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 43,08 dolardan işlem görüyor. Haziran vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 44,62 dolar seviyesinde

ALTIN

Altın, ABD ve Japonya'da bu hafta yapılacak olan merkez bankası toplantıları öncesi, güvenli liman alımlarından destek buldu.

Spot altının ons fiyatı bin 235 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Altının bu yılki yüzde 17'lik yükselişi, Fed'in bu yıl muhtemel faiz artırımı sayısına ilişkin projeksiyonlarını düşürmesinin ardından geldi.

ASYA PİYASALARI

Asya hisse senetleri, bu hafta ABD ve Japonya'da gerçekleştirilecek merkez bankası toplantıları öncesi, ham madde şirketlerinin hisselerindeki kayıplar ve Japonya hisse senetlerindeki düşüşle birlikte, aşağı yönlü hareketini üçüncü güne taşıdı.

Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0,6 geriledi. Çin'e Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0,4 yükseldi. Güney Kore'e Kospi Endeksi yüzde 0,1 düştü.

Dubai'de Banque Internationale a Luxembourg'un Orta Doğu ve Asya'dan sorumlu baş stratejisti Hans Goetti, "Politikalar hisse senetlerini destekleyici nitelikte, ancakdeğerlemeler pahalı görünüyor. İlk yarı karları harika görünmüyor. Yılın ikinci yarısında çok iyi şirket karları gelmezse, sanırım değerlemeler yüksek tarafta olabilir" şeklinde görüş bildirdi.

 ---

*BloombergHT editörleri tarafında çevrilmiştir.

Yukarı

Business HT×