BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2342 % -0,26
EUR/TRY 8,5329 % -0,90
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2337
% -0,27
8,5321
% -0,91
1,1790
% -0,73
12,99
0,73
2.032,47
% -1,51
44,52
% -1,26
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türk çelik üreticilerinden suçlamalara yanıt

ÇİB Yönetim Kurulu Başkanı Ekinci, "ABD'li üreticilerin gayesi Türk çeliğini engellemek" dedi

Türk çelik üreticilerinden suçlamalara yanıt
AA 23 04 2016, 13:19

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, Türk çelik firmalarının devlet desteği aldığı iddiasına ilişkin, "ABD'li yerli üreticilerin asıl gayesi dampingli malların girişini değil, bunu bahane göstererek tüm ithalatı engellemektir." açıklamasını yaptı.

Birlikten yapılan açıklamada, ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi tarafından düzenlenen "Küresel çelik pazarı ve ABD piyasasına etkisi" toplantısında, ABD'li çelik sektörü temsilcilerinin Türkiye ve Çin'in dahil olduğu birçok ülke hakkında suçlamalarda bulunduğu belirtildi.

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen ÇİB Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, Çin mallarının, ara mal olarak kullanılarak Türkiye üzerinden ABD'ye girdiğini belirten suçlamaları kabul etmediklerini vurguladı.

Ekinci, adil bir şekilde ithal edilen Türk çeliği gibi ürünlerin ABD iç piyasasına girmesinin engellenmesinin, içeride fiyatları yükselterek çelikle bağlantılı sektörlerin maliyetlerini artıracağını vurguladı.

Bu durumun olumsuz etkisinin devlete ve vatandaşa yansıyacağını anlatan Ekinci, ithal ürünlerin engellenmesinin ABD'li üreticileri kısa dönemde rahatlatacağı, ancak uzun vadede ABD ekonomisine büyük zarar vereceği değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin, ABD'den aldığı hurdanın bir kısmını nihai ürüne dönüştürerek ABD'ye ihraç ettiğini aktaran Ekinci, kalan kısmın ise iç piyasada ve diğer dış pazarlarda kullanıldığını kaydetti.

Ekinci, teşvikli ve dampingli Çin mallarından, yalnız ABD'nin değil, kendilerinin de şikayetçi olduğunu dile getirerek, "Çin'in ekonomik büyümesinin yavaşlamasıyla azalan iç talep nedeniyle aşırı üretim fazlasını dünya pazarlarına arz etmesi ve bunu yaparken Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarını hiçe sayması Türk çelik sektörünün üretim ve ihracatını da olumsuz etkilemektedir. Türkiye'de de Çin tehdidine karşı gerekli önlemlerin alınması için çalışmalar yürütüyoruz ancak Çin bahane edilerek Türkiye'nin de önünün kesilmeye çalışılması ve haksız ihracat yapan Çin ile aynı potaya konarak itham edilmesi bizi oldukça rahatsız etmektedir." ifadelerini kullandı.

Türk çelik sektörünün kapasitesini artırması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirten Ekinci, hatta dünya çelik sektörü koşullarına göre üretimde kısıtlamalara gidildiğine işaret etti.

Yukarı

Business HT×