BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Renault/Aybar: Faizler yüzde 1'in altına inerse satışlar hızlanır

Renault Mais Üst Yöneticisi (CEO) İbrahim Aybar, "Faizlerin yüzde 1'in altına gelmesi otomotiv alımlarını çok ciddi tetikleyen bir faktör olacaktır" dedi

Renault/Aybar: Faizler yüzde 1'in altına inerse satışlar hızlanır
21 04 2016, 11:30

Otomotiv sektörü paydaşları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz koridorunun üst bandında indirime gitmesini sektör adına umut verici buldu.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce, faiz koridorundaki indirimin satışlara olumlu yansımalarını beklediklerini söyledi.

İndirimin finans sektörünün uygulayacağı kredi faiz oranlarına çok kısa sürede etki etmeyeceğini belirten Erce, sektörün finansman şirketlerinin hareket tarzını bekleyip göreceğini ifade etti.

Faiz indiriminin ardından otomotiv maliyetlerinde aşağı yönlü bir hareket beklendiğini aktaran Erce, şunları kaydetti:

"Bundan sonra piyasada faiz indiriminin olumlu yansımaları var mı yok mu, ona bakacağız hem de kurlara bakacağız. Ürünlerin fiyatı artık sadece ürünün fiyatından oluşmuyor. Ürünün fiyatı ve finansman maliyetinden oluşuyor. Faizdeki düşüş finansman maliyetlerini aşağı çekme beklentisini artıracaktır. Bir miktar da aşağı çekecektir. Öte yandan araç fiyatları da döviz sepetiyle alakalı. Eğer faizlerdeki indirim kurda bir olumsuzluğa neden olmaz ise toplamda tüketicinin o araca ulaşma maliyetini aşağıya çekecektir."

'SATIŞLAR HIZ KAZANIR'

Renault Mais Üst Yöneticisi (CEO) İbrahim Aybar, otomotiv satışlarının yüzde 75'inin kredi ile finanse edildiğini anımsatarak, düşük faizin otomobil almayı düşünen vatandaşları cesaretlendirdiğini söyledi.

Faizlerin çok kısa sürelerde inmesini beklemediğini aktaran Aybar, oranların yüzde 1'e veya yüzde 1'in altına inmesi halinde otomotiv satışlarının hız kazanacağını söyledi. Aybar, faiz indiriminin makro ekonomik verilerdeki pozitif görünümle birleşmesi halinde satışlara katkı sağlayacağını söyledi.

'DÖVİZİN DE AŞIRI DEĞERLENMEMESİ LAZIM'

Makro ekonomik istikrarın otomotiv endüstrisini dinamik tuttuğunu belirten Aybar, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Faizin inmesi daha kolay, daha ucuz kredi anlamına gelir, bu satışların pozitif etkileneceği bir faktördür her zaman. Taşıt kredilerinin aylık faizinin yüzde 1 seviyelerine gelmesi beklenen bir şey. Yüzde 1'in altına gelmesi otomotiv alımlarını çok ciddi tetikleyen bir faktör olacaktır.

Ancak burada her şeyin üzerinde makro-ekonomik istikrar konusu var. Öngörebildiğimiz bir Türk Lirası değeri… Hepimiz dışarıya bağımlıyız, özellikle avroya bağımlıyız. O yüzden bu iş, hem faizin düşüş içinde olması hem de dövizin yükselmemesi... Dövizin bizim öngördüğümüz, enflasyona paralel yükselmesi gibi bir istikrar ortamı, bizlerin daima önünü görmesi demek…

Biz faizi indirirken bir yandan da çok yüksek döviz artışları görürsek, Türk Lirası'nın aşırı değer kaybını görürsek o zaman da fiyatları ciddi bir şekilde etkiliyor bu. Maliyetler çok artıyor, çünkü ithalat yapıyoruz. O da bizi zorlayan bir faktör. Dolayısıyla faizler inerken dövizin de aşırı değerlendirilmemesi lazım."

'GEÇEN SENEKİ RAKAMLAR GÖRÜLEBİLİR'

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar da faiz indirimiyle beraber tüketici kredilerinde hacimsel genişleme beklediğini söyledi.

Kredilerdeki artışın otomotiv satışlarını artırmasını beklediklerini anlatan Kibar, değerlendirmesini, "Önümüzdeki aylarda ilk çeyrek yurt içi pazar toplam satış hacmindeki gerilemeyi belki bir miktar geri alarak telafi edebiliriz. En azından tekrar geçen seneki rakamlara veya bu rakamların üzerine çıkma olasılığı ortaya çıkmış oldu. Pozitif yansımalarının görülmesini bekliyoruz. Piyasadaki maliyetlere baktığımızda da diğer sanayi sektörlerindeki maliyetlerin aşağıya inmesi, en azından yurt dışı borçluluk oranlarını da daha pozitif anlamda etkiler." diye tamamladı.

Yukarı

Business HT×