BIST 100 1.551,57 % 0,00
USD/TRY 7,3997 % 0,39
EUR/TRY 9,0050 % 0,35
Piyasalar
1.551,57
% 0,00
7,4002
% 0,40
9,0055
% 0,36
1,2167
% -0,02
14,78
0,00
1.860,75
% -0,50
55,46
% -1,14
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

En tepeden en alta Süper Lig ekonomisi

KPMG Türkiye’nin yaptığı araştırmaya göre Türkiye Süper Lig’inde son sırasında bulunmak bile cazip bir kazanç kaynağı anlamına geliyor

En tepeden en alta Süper Lig ekonomisi
BUSINESSHT 18 04 2016, 14:27

KPMG Türkiye, Süper Lig ekonomisini ele alan bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmada 2010 yılında yapılan yayın ihalesinden sonra Türkiye Süper Ligi’ndeki takımların gelirlerinin ciddi miktarda arttığına dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi: “Üç paket halinde yapılan ihalede gelirlerin çok büyük bir kısmı Süper Lig takımlarına ayrıldı. Bu nedenle kulüpler için Süper Lig’de varlıklarını istikrarlı bir şekilde sürdürmek her zamankinden daha önemli olmaya başladı. Daha önce şampiyon olan ve ligi ilk altı sırada bitiren takımların daha avantajlı olduğu sistemde alt sıralardaki takımlar da ligde tutunabilmek için her zamankinden daha fazla savaş vermek zorunda olduklarını biliyorlar.”

KPMG araştırmasında yeni yabancı kuralının kabul edilmesinin ardından önümüzdeki yıllarda küme düşen takımlar için maddi imkanların azalmasının ve prestij kaybının yanı sıra kadroyu korumanın daha da zorlaştığı belirtildi. Hedeflerini ve transfer politikalarının daha doğru belirlemesinin kulüplerin geleceklerinde önemli rol oynayacağı tespiti yapıldı.

GELİRLERDE UÇURUM OLSA DA LİGDE OLMAK YETİYOR

Araştırmada ligi üst sıralarda bitiren takımlarla küme düşme potasındaki takımların gelirleri arasında ciddi fark olduğu ortaya çıktı. Ancak KPMG Türkiye bu durumun ligde olmanın avantajını hiçbir şekilde azaltmadığına dikkat çekti. Araştırmada şu tespitlere yer verildi: “En başarısız kulüplerin kazançları bile 1. Lig kulüpleriyle kıyaslanamayacak durumda. Türkiye Futbol Federasyonu bütün Süper Lig kulüplerine sezon başında 16 milyon TL veriyor. Kulüpler sezon içinde her beraberlikte 600 bin TL, her galibiyette ise 1,2 milyon TL kazanıyor. Bunun dışında federasyon ligi ilk altı sırada bitiren kulüplere sırasıyla 15 milyon, 12 milyon, 9 milyon, 6 milyon, 3 milyon ve 1,5 milyon TL ödeme yapıyor. Ayrıca daha önce şampiyon olmuş kulüpler kazandıkları şampiyonluk başına 1,5 milyon TL ile ödüllendiriliyor.” 

SON ŞAMPİYON GALATASARAY 91,3 MİLYON TL KAZANDI

Araştırmada 2014-2015 sezonu şampiyonu Galatasaray’ın toplam kazancının 91,3 milyon TL olduğu belirtilerek şu bilgilere yer verildi: “Bunun 16 milyon TL’si ayakbastı parası, 15 milyon TL’si şampiyonluk parası, 28,5 milyon TL’si daha önceki 19 şampiyonluğun ödülü olurken 31,8 milyon TL’si de topladığı puanlardan geldi.”

Araştırmada ligi ilk altı sırada bitiremeyen takımların kazançlarının arasındaysa daha önce şampiyonluk kazanamadıkları için çok ciddi bir fark olmadığı belirtilerek “Sezonu 7. sırada bitiren Mersin İdman Yurdu 36,4 milyon TL kazanırken, son sırada tamamlayan Balıkesirspor 28,6 milyon TL kazandı” denildi.

UEFA'YA GİTMEK YERİNE LİGDE KALMAK HEDEFLENİYOR

KPMG Türkiye araştırmasının dikkat çeken bazı noktaları şöyle sıralandı: “Kulüpler gelir getirmeyen Türkiye Kupası’na daha az önem veriyor. Kupada şampiyon olmak ya da şampiyon olsalar bile bir sonraki sezon UEFA Avrupa Ligi’nde gruplara kalmak kulüpler için gerçekçi bir hedef olmuyor. Bu nedenle bazı takımlar ligde kalabilmek için bu kupadaki maçlara yedek ağırlıklı kadrolarla çıkıyorlar. Yine birçok takımın küme düşmeme yolunda sezon sonuna doğru momentum yakalamak ve rüzgarı arkasına almak için teknik direktör değişikliğine gitmesi alışılagelmiş bir durum.” 

ÜST SIRALARDA GELİR FARKI AZ

Araştırmada ligin üst sırasındaki takımlar arasında gelir farkının az olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Üst sıralara bakıldığında takımların kazançlarının birbirine çok yakın olduğunu görmek mümkün. Şampiyon Galatasaray 91,3 milyon TL kazanırken, ligi ikinci sırada bitiren Fenerbahçe’nin kazancı 87,7 milyon TL oldu. Ligin üçüncüsü Beşiktaş ise 72,7 milyon TL kazandı. Bu kulüpleri diğerlerinden ayıran faktör kazanılan toplam şampiyonluk sayıları oluyor. Şampiyon takımın maddi gelir olarak yarattığı asıl fark UEFA Şampiyonlar Ligi sayesinde gerçekleşiyor.”

ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDE ÖN ELEME ŞAMPİYONUN GELİRİNİ ARTIRIYOR

Araştırmaya göre Türkiye Süper Ligi şampiyonu Şampiyonlar Ligi gruplarına direkt katılırken ligi ikinci sırada bitiren takımın gruplara kalmak için iki ön eleme turundan geçmesi şampiyon takıma yarıyor. KPMG uzmanları bu konuyla ilgili şu yorumu yaptı: “Lig ikincisinin en azından bir ön eleme turunda seri başı olamaması, Şampiyonlar Ligi’ne katılabilmek için kadro ve ekonomik açıdan kendisinden daha güçlü rakiplerle karşılaşması nedeniyle Türkiye çok uzun zamandır bir numaralı kupada tek takımla temsil ediliyor. Bunun da şampiyon takıma ekstra bir getirisi oluyor. Bu sezonun başında Fenerbahçe ön eleme turunda Shakhtar Donetsk’e elenince Galatasaray fazladan 6,5 milyon euro kazanmış oldu.”

GALATASARAY ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDE 18,6 MİLYON EURO KAZANDI

Araştırmada şu tespitlere yer verildi: “Fenerbahçe’nin şampiyon olması durumunda ikinci sıradaki takımın Şampiyonlar Ligi gruplarına direkt katılma hakkı kazanacağı 2013-2014 sezonunun sonundaki ikincilik yarışı büyük önem kazanmış, ligi Beşiktaş’ın önünde ikinci bitiren Galatasaray için alınan Şampiyonlar Ligi bileti kaçan şampiyonluğun tesellisi olmuştu. 2014-2015 sezonunda Galatasaray başarısız bir Avrupa sezonunun ardından grubunu bir puanla son sırada bitirmesine rağmen Şampiyonlar Ligi’nden toplam 18,6 milyon euro kazandı. Buna karşın UEFA Avrupa Ligi’nde mücadele eden takımlardan Beşiktaş son 16 takım arasına kalarak yaklaşık 7,6 milyon euro kazanırken, son 32 takım arasına kaldıktan sonra turnuvadan elenen Trabzonspor yaklaşık 6,2 milyon euroluk bir kazanç elde etti. Bu sayılar şampiyon olan takımın ekonomik olarak yarattığı farkın boyutlarını gözler önüne seriyor."

Yukarı

Business HT×