BIST 100 1.359,55 % 0,77
USD/TRY 8,5608 % -0,05
EUR/TRY 10,1205 % -0,04
Piyasalar
1.359,55
% 0,77
8,5602
% -0,05
10,1205
% -0,04
1,1820
% 0,02
18,73
0,00
1.801,54
% 0,14
74,88
% 0,54
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Narenciye üreticisi bankalardan yeniden yapılandırma istiyor

Narenciye üreticileri, Rusya ve Ortadoğu pazarında yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle bankalara olan borçlarının ertelenmesi ya da yeniden düzenlenmesini talep ediyor

Narenciye üreticisi bankalardan yeniden yapılandırma istiyor
AA 13 04 2016, 11:17

Narenciye üreticileri Rusya ve Ortadoğu pazarında sıkıntı yaşadıkları gerekçesiyle bankalara olan borçlarının ertelenmesini ya da yeniden düzenlenmesini istiyor.

Seyhan Ziraat Odası 2. Başkanı Cahit İncefikir, narenciye ihracat sezonunun çeşitli sıkıntılarla geçtiğini belirterek, önümüzdeki süreçte ihracatta yaşanan sıkıntının büyümesinden endişe ettiklerini söyledi.

Ortadoğu'da yaşanan savaşlar ve Rusya'nın narenciye ve bazı diğer ürünleri Türkiye'den ithal etmeme kararının ardından çeşitli zorluklar yaşadıklarını aktaran İncefikir, gerek narenciye üreticileri gerekse ihracatçıların, yaşadıkları durum nedeniyle bankalardan aldıkları kredilerin geri ödemesinde sıkıntılar yaşayabileceğini ifade etti.

Bu sıkıntılara ilişkin gerek ilgili bakanlığın gerekse bankaların bir dizi düzenleme yapmasını beklediklerini dile getiren İncefikir, şunları kaydetti:

"Bununla ilgili bankacılık sektörünün spekülasyonlara mahal vermeden, üreticileri belli bir ölçüde rahatlatmak adına bu ödemeleri belirli takvimlere bağlayıp, ürün satışı, ihracatın durumu ve iç piyasadaki sıkıntıları da gözardı etmeden üreticinin aldığı kredileri ödeme koşullarına ayırıp daha kolay ödeyebilmesini sağlaması elzemdir. Halde yatak portakalın kilogramı 50 kuruşa gidiyor. 50 kuruş bu ürünün masrafı zaten. Bu ürünler dalında kalıyor. Hatta önümüzdeki yılın ürünü çiçek açarken hala bu senenin ürünü dalında duruyor. Turizm sektörüne, Rusya'dan etkilenmesinden dolayı sağlanan belirli kolaylıkların tarım sektörüne de sağlanacağına, tarımın da Rusya'dan etkilendiği için Bakanlığın bu konuda duyarlı davranacağına inanıyorum."

Narenciye üreticisi Ahmet Erdem ise bu sene ürettiği portakalı, piyasadaki durumdan dolayı dalında bıraktığını dile getirerek, sıkıntılı günler yaşadığını ifade etti.

Sıkıntıları bir nebze azaltacak önlemler beklediklerini aktaran Erdem, "Biz de turizm sektörüne sağlanacak destekler, kolaylıklardan faydalanmak istiyoruz. Özellikle bankalara olan kredi borçlarımızın ertelenmesini ya da ödeyebileceğimiz şekilde yapılandırılmasını talep ediyoruz." diye konuştu.

Yukarı

Business HT×