BIST 100 1.359,55 % 0,77
USD/TRY 8,5604 % -0,05
EUR/TRY 10,1164 % -0,08
Piyasalar
1.359,55
% 0,77
8,5610
% -0,05
10,1167
% -0,07
1,1815
% -0,02
18,73
0,00
1.798,67
% -0,02
74,76
% 0,38
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Girişimciye 1 milyar liralık fon

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye'de girişimcilere finansman sağlamak için biri yerli, iki yeni üst fon kurulacağını açıkladı. Şimşek, iki fonun toplam büyüklüğünün yaklaşık 1 milyar lira olduğunu söyledi

Girişimciye 1 milyar liralık fon
AA 10 04 2016, 15:34

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada fikir ya da başlangıç aşamasındaki girişimcilerin, teminatları yetersiz olduğu için bankalar tarafından yüksek risk sınıfında değerlendirildiğini ve krediye erişimde zorluk çektiğini söyledi.

Şimşek, son dönemde bu alandaki sorunların çözümüne yönelik olarak girişim sermayesi fonlarına, "fonların fonu" tarafından destek sağlanmasına dönük çok önemli bir düzenleme yaptıklarını belirtti.

Toplam değeri 1 milyar lira olacak iki üst fon üzerinde çalışıldığını belirten Şimşek, şunları söyledi:

"İki yıl gibi kısa bir sürede sistemin ana taşları yerlerine oturmaya başladı ve şu an itibarıyla ülkemizde biri yerli olmak üzere iki üst fon kurulma çalışmaları nihai hale getirildi. Buna göre üst fonlar sistemin çatısını oluşturuyor. Bir sonraki aşamada üst fonların sermaye aktardıkları ve ülkemizde henüz gelişme aşamasında olan girişim sermayesi fonları yer alıyor. Sistemin en alt seviyesinde ise ülke ekonomimizin bel kemiği ve ekosistemin en küçük yapısı girişim şirketleri bulunuyor. Birbirlerine zincirin halkaları gibi sıkıca bağlı olan bu sistemin üst fonları da bu yıl hayata geçecek Avrupa Yatırım Fonu’nun kurduğu Türkiye Büyüme ve İnovasyon Fonu ve KOBİ AŞ’nin kurduğu Türkiye Yatırım Fonu olacak."

"FONLARDAN EN FAZLA TEKNOLOJİ ODAKLI GİRİŞİMLER YARARLANACAK"

Girişimcilere, girişim sermayesi fonları tarafından aktarılacak bu fonların borç değil, sermaye olarak konulacağını vurgulayan Şimşek, bunun da girişimcileri faiz yükünden kurtaracağını ve aynı zamanda onların sermaye yapılarının güçlenmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Şimşek, bu fonlardan en fazla teknoloji odaklı girişimlerin yararlanacağına dikkati çekerek, "Kurguladığımız bu sistem tam da değişen pazar talepleri ile birlikte teknolojideki değişmelere uyumda öz kaynaklarının yetersiz kaldığı noktada girişimcilerimizin mevcut kapasitelerini artırması ve fikirlerini hayata geçirmesi için gerekli atılımlarda bulunması doğrultusunda tamam mı, devam mı noktasına geldikleri anda devreye girecek. Bu sistem girişimcilerimize sadece finansal destek sağlamayacak, bunun yanı sıra kurumsallaşmaları için profesyonel destek de verecek" dedi.

Yukarı

Business HT×