BIST 100 91.892 % -0,36
USD/TRY 5,3895 % 1,13
EUR/TRY 6,1362 % 1,33
Piyasalar
91.889
% -0,37
5,3894
% 1,13
6,1363
% 1,33
1,1376
% 0,18
20,59
0,00
1.248,57
% 0,33
59,87
% -0,17
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Commerzbank: Dolardaki toparlanma bitti

Commerzbank, Fed Başkanı Janet Yellen'ın konuşması ardından dolardaki toparlanmanın sona erdiğini belirtti

Commerzbank: Dolardaki toparlanma şimdilik bitti
BUSINESSHT 30 03 2016, 10:39

Commerzbank, Fed başkanı Janet Yellen'ın konuşmasının ardından dolardaki toparlanmanın şimdilik sona ermiş olduğunu belirtti. 

Kurumun analisti Thu Lan Nguyen Yellen'ın konuşmasının dolar üzerindeki etkilerini değerlendiren bir not hazırladı. Analist notta, Yellen'ın konuştuğu öğleden sonra bölümünde doların geçen hafta elde ettiği kazançları geri verdiğini belirtti. 

Notta, Yellen'ın konuşmasının ABD ekonomik görünümüne yönelik riskler etrafında şekillendiği belirtildi. Konuşmada Çin ve petrol fiyatlarından kaynaklı risklerin ve enflasyona ilişkin beklentilerin daha az geçtiği vurgulandı. 

Commerzbank analisti bu mesajlardan çıkan sonucun ABD ekonomisi ve enflasyon görünümünün oldukça belirsiz olması dolayısıyla, faiz artışı gündeme geldiğinde bunun daha önce de açıklandığı gibi kademeli bir yaklaşımla olacağı olduğunu söyledi. Başka deyişle yakın zamanda bir faiz artışının söz konusu olmadığı görülüyor. 

Analist Nguyen'e göre piyasalar açısından bu fiyatlamalara pek de dahil olmayan bir açıklamaydı. Çünkü Dennis Lockhart ve James Bullard gibi diğer Fed başkanları Nisan ayında faiz artışı olabileceğine ilişkin sinyaller vermişti. 

Analist bu hafta gelecek ABD verilerinin beklentilerin üzerinde gelse bile dolarda sürdürülebilir bir rallinin olası olmasından şüphe duyduğunu da ekledi. 

Fed Başkanı Janet Yellen, New York'ta Ekonomi Kulübü etkinliğinde yaptığı konuşmada, ABD'li merkez bankacıların, faiz artırımında "temkinli bir şekilde ilerlemeleri" gerektiğini, zira küresel ekonominin artan riskler getirmekte olduğunu söylemişti. Yellen'ın New York Ekonomi Kulübüne yaptığı bu konuşma, ekonominin işleyişinin, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) hedef faizi için bandın sıfır limitinden uzaklaşılması konusunda güçlü bir durum oluşturmadığını işaret etmişti. 

Yellen'ın açıklamalarının ardından dolar son beş yılın en kötü ayına geriledi. Yellen'ın açıklamaları dolar/TL'de de etkisini gösterdi ve kur 2,83'ün altına gerileyerek 20 Kasım'dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. 

Yukarı

Business HT×