BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3751 % 0,67
EUR/TRY 6,0797 % -0,00
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3751
% 0,67
6,0797
% -0,00
1,1304
% -0,54
21,35
-0,21
1.237,81
% -0,10
60,36
% 0,13
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Yellen: Faiz artırımı temkinli bir şeklide ilerlemeli

Fed Başkanı Yellen New York'ta yaptığı konuşmada, ABD'li merkez bankacıların, faiz artırımında "temkinli bir şekilde ilerlemeleri" gerektiğini söyledi

Yellen: Faiz artırımı temkinli bir şeklide ilerlemeli
BLOOMBERGHT 29 03 2016, 19:50

Fed Başkanı Janet Yellen New York'ta Ekonomi Kulübü etkinliğinde yaptığı konuşmada, ABD'li merkez bankacıların, faiz artırımında "temkinli bir şekilde ilerlemeleri" gerektiğini, zira küresel ekonominin artan riskler getirmekte olduğunu söyledi.

Yellen'ın New York Ekonomi Kulübüne yaptığı bu konuşma, ekonominin işleyişinin, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) hedef faizi için bandın sıfır limitinden uzaklaşılması konusunda güçlü bir durum oluşturmadığını işaret etti.

Yellen, "Komitenin politikayı ayarlama konusunda temkinli bir şekilde ilerlemesinin uygun olduğunu düşünüyorum," dedi ve "Bu temkinli yaklaşım özellikle garanti edilmiştir, zira, federal fon faizinin çok düşük tutulması ile birlikte, FOMC'un ekonomik olumsuzluklara tepki vermek için geleneksel para politikasını kullanma yeteneği asimetriktir" şeklinde konuştu.

ABD Hazine tahvilleri, Yellen'ın konuşması ile birlikte, kazançlarını genişletirken, dolar zayıfladı ve ABD hisse senetleri erken saatlerdeki kayıplaarını geri aldı. Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P500) yüzde 0.4'e kadar genişlettiği kaybını geri alarak yüzde 0.2 yükseld ve New York saati ile 12:22'de 2,041.03 puana geldi.

Fed yetkilileri, bu ayki toplantılarında, gösterge faiz bandını değiştirmeyerek yüzde 0.25 ile yüzde 0.50'de bıraktı, ancak bu yıl için faiz artırım sayısı tahminini, Aralık ayındaki seviyesi olan dörtten ikiye indirdi.

Yellen, faiz ve uzun vadeli menkul kıymet varlıklarının miktarı ve vadesinin artırılmasıkonusundaki sözlü yönlendirmeyi işaret ederek, faizin yeniden sıfır seviyesine gelmesi durumunda, FOMC'nin politikayı gevşetmek için halen kayda değer bir kapasitesinin olacağını sözlerine ekledi.

DİĞER ARAÇLAR

Yellen, "Bu araçlar, federal fon faizine uygulanmayan bazı risklerin ve maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olabilirken, biz bunları, Büyük Resesyon'dan toparlanmayı güçlendirmek için kullandık ve ihtiyaç duyulursa yeniden kullanacağız" dedi.

Fed yetkililerinin ABD için çeyrek dönem ekonomik tahminleri Mart ayında fazla değişmedi, ancak Yellen 16 Mart'taki basın toplantısındi küresel ekonomik ve finansal gelişmelerden kaynaklanan risklerin arttığı yolunda görüşlerinin doluğunu vurgulamıştı.

ellen konuşmasında iki riskten bahsetti. Yellen'a göre, Çin'deki büyüme yavaşlıyor ve bu ülkenin, ihracata dayalı büyümeden iç kaynaklardan gelen büyümeye geçme konusunu nasıl başaracağı konusunda bazı belirsizlilker var. İkinci risk ise emtia fiyatları ve özellikle petrol. Yellen, oetrol fiyatlarının daha da düşmesinin küresel ekonomi üzerinde "olumsuz" etkilerinin olacağını ifade etti.

Mart toplantısından bu yana, Fed yetkilileri, iç büyümenin hızının yavaşlıyor olabileceği konusunda daha fazla işaret gördüler. ABD ekonomisinde büyüme dördüncü çeyrekte yüzde 1.4'e yavaşlarken, Atlanta Fed'in GDPNow tahmini, kısmen tüketici harcamaları artış hızındaki yavaşlamadan dolayı, büyümenin ilk çeyreğinde yüzde 0.6'ya düşeceğini işaret ediyor.

Öte yandan, enflasyon ölçümleri kademeli bir artışı gösteriyor. Gıda ve enerji hariç kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (Çekirdek PCE-Fed'in tercih ettiği enfllasyon göstergesi) Şubat'ta sona eren bir yıllık dönemde yüzde 1.7 arttı ve bu son 3 yılın en hızlı artışını işaret ediyor.

Yellen, enflasyonun zamanla Fed'in yüzde 2 olan hedefine doğru kademeli olarak yükseleceğine güvendiğini, ancak fiyatlarının izlediği yolun iki yönlü risk içerdiğini belirtti.

Yukarı

Business HT×