BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3621 % 0,41
EUR/TRY 6,0681 % -0,13
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3621
% 0,41
6,0681
% -0,13
1,1306
% -0,48
21,35
-0,21
1.239,02
% -0,24
60,28
% -1,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Size iş bulurken kendi işsiz kalabilir

Hisseleri bu yıl içerisinde yüzde 30 oranında değer kaybeden LinkedIn'de şirket CFO'su bile düşüşün sonunu göremiyor

Size iş bulurken kendi işsiz kalabilir
FİNANCİAL TİMES 25 03 2016, 13:47

"Dünyanın en büyük profesyonel iş ağı" olarak tanımlanan LinkedIn, doğru stratejiyi bulamazsa, insanlara iş bulurken kendi işinden olabilir. Hisseleri bu yıl içerisinde yüzde 30 oranında değer kaybeden -ki henüz daha ilk çeyrekteyiz- şirketin borsadaki kan kaybının arkasında başta reklam olmak üzere hızla çakılan gelirleri yer alıyor. 

 

LinkedIn, ABD dijital reklam pazarının yalnızca yüzde 1'ine sahip. Pazarın yüzde 41'ine sahip Google, yüzde 13,5'una sahip Facebook'un yanında Güneş sistemindeki Pluton kadar küçük kalıyor. 

Şirket, yakın zamanda hisse düşüşü yaşayan tek sosyal medya şirketi değil. Facebook ve Twitter da aynı dertten muzdaripti. Ancak durumu kurtarmayı başardılar. LinkedIn'de ise durumlar biraz farklı. Zira şirket CFO'su Steven Sordello bile düşüşün daha ne kadar süreceğini öngöremediklerini itiraf ediyor. 

Gelirinin yüzde 62'sini işe alım firmalarından elde eden LinkedIn, 'Talent Solutions' (Yetenek Çözümleri) hizmeti ile kısa süreli bir dinamizm yakaladı. Ancak Sordello'nun ifadesine göre bu alanda da büyümeleri yavaşlamış durumda. 

 

 JP Morgan analisti Doug Anmuth, "Küreselde yaşanan makro düzeydeki volatilite, istihdam trendleri üzerinde bir yük yarattı. Özellikle de LinkedIn'in ağırlıkla iş yaptığı küçük işletmeler için" yorumunu yaptı.

 Büyük çaptaki müşterileri tavlaması gerektiğinin farkında olan şirket de, Referrals gibi yan ürünler geliştiriyor. Analistlere göre ise LinkedIn'in işi o kadar kolay değil. Zira savaşması gereken çok cephe var. Bir yandan büyük müşterilerin kalbini çalmalı, diğer yandan da reklam gelirlerini artırmak için Google ve Facebook gibi devlerle kapışmalı. 

 Global Equities Research anaalistlerinden Trip Chowdhry'a göre tek sorun bunlar değil: "Asıl mesele, kullanıcılar kendilerini LinkedIn'nin bir parçası gibi hissetmiyorlar. Örneğin Facebook'ta bir arkadaşınız için negatif bir yorum yapabilirsiniz ancak Linked'ın için bu söz konusu olamaz. Çünkü bu durum profesyonelliğinize zarar verebilir. Özetle rahat değilsiniz. Bu da LinkedIn'nin dürüst olmadığı algısını yaratıyor".

Kullanıcılarını rahat ettiremeyen ortamı, artık şirketin kendisi için de rahatsız edici bir hal aldı. 

Yukarı

Business HT×