BIST 100 92.227 % -1,57
USD/TRY 5,3333 % 0,42
EUR/TRY 6,0603 % -0,06
Piyasalar
92.227
% -1,57
5,3333
% 0,42
6,0600
% -0,07
1,1355
% -0,29
20,59
0,35
1.242,47
% -0,55
59,92
% -2,84
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Şimşek: Faiz tartışmasının temelinde tasarruf eksikliği var

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'de en büyük sorunun tasarruf eksikliği olduğunu söyledi

Şimşek: Faiz tartışmasını temelinde tasarruf eksikliği var
BUSINESSHT 25 03 2016, 09:25

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'de en büyük sorunun tasarruf eksikliği olduğunu, bunun da sistemin derinleşmesine engel olduğunu söyledi.

Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin açılış konuşmasını yapan Şimşek, "Türkiye'den ciddi sermaye çıkışı oldu, tasarrufları artırmamız lazım" dedi.

Basel III'e göre bile Türkiye'nin sermaye yeterlilik oranlarının küresel normlarının iki katı olduğunu söyleyen Şimşek, asıl sorunun tasarruf eksikliği olduğunu ve faiz tartışmasının temelinde de bunun olduğunu söyledi.

Şimşek, "Tasarruflar yüksek olsaydı, faiz oranları çok daha düşük olurdu" dedi.

Şimşek bu tasarruf oranlarıyla Çin veya Hindistan seviyelerinde ekonomik büyüme oranlarını yakalanamanın imkansız olduğunu da belirtti.

İŞ YAPMA KOLAYLIĞI

Şimşek iş yapma kolaylığı konusunda da, "Gerçeklik algı kadar kötü değil ama kurum kalitesinde ilerleme lazım" şeklinde konuştu.

Şimşek, "Organize Sanayi Bölgelerine, Meslek Lisesi teşvikleri veriyoruz, bu bir reformdur. Süreçleri hızlandırmalıyız, Yeni Zelanda'da şirket kurulumu yarım günde, Türkiye'de 7-8 günde tamamlanıyor. Şirket kurulumu hakkında reforma son hali veriliyor" dedi.

MİLLİ GELİRDE FARK KAPANIYOR

Öte yandan Şimşek, Türkiye'nin ilham kaynağının hala Batı Avrupa olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Avrupa Birliği ile kişi başına düşen milli gelirde arayı 20 puandan fazla kapattığını söyleyen Şimşek, "Evet gelir dağılımı Türkiye'de bozuk, fakat gelir dağılımını iyileştiren iki ülkeden bir tanesi bizim ülkemiz" diye konuştu.

Bakan Şimşek, Türkiye'nin önümüzdeki birkaç yıl içinde BM'nin tanımına göre 'yoksulluğu' tamamen bitirmiş olacağını söyledi.

Şimşek yaptığı konuşmada, küresel ekonomide 80 yılın en büyük kriz sonrası karmaşasıyla karşı karşıya olduğumuzu belirtti.

Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı, "Yapısal reformalar üzerinde odaklanmalı, kısa vadeli sonuçlara değil büyük resme bakmalı, satır aralarını iyi okumalıyız. Odaklanmamızgereken konu yapısal reformlardır" dedi.

Şimşek, "Yeni sanayi devrimini kaçırmamamız için, eğitim ve yoksullukla mücadele çok önemli konular" şeklinde görüş belirtti.

Yukarı

Business HT×