BIST 100 91.951 % -0,30
USD/TRY 5,3843 % 2,63
EUR/TRY 6,1303 % 2,69
Piyasalar
91.944
% -0,31
5,3833
% 2,64
6,1301
% 2,69
1,1380
% 0,06
20,90
0,31
1.246,47
% 0,16
60,51
% 0,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Merkez Bankası sadeleşmenin ilk adımını attı

Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandından indirime giderek sadeleşme sürecini başlattı

Merkez Bankası'ndan faiz indirimi
BUSINESSHT 24 03 2016, 13:51

Merkez Bankası faiz koridorunun üst bandında indirime giderek sadeleşme sürecini başlatırken, politika faizi ve alt bandı sabit bıraktı.

Para Politikası Kurulu (PPK) üst bant olan gecelik borç verme faizini 25 baz puan indirimle yüzde 10,50’ye indirdi.

Alt bant olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7,25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını ise yüzde 7,5’te bıraktı.

Banka tarafından yapılan açıklamada kararın nedenlerine ilişkin şöyle denildi:

"Yakın dönemde küresel oynaklıklarda bir miktar düşüş gözlenmiştir. Ayrıca, Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılmaya başlanması da geniş bir faiz koridoruna duyulan ihtiyacı bir miktar azaltmıştır. Bu doğrultuda Kurul, sadeleşme yönünde ölçülü bir adım atılmasına karar vermiştir. Bununla birlikte, çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmenin sınırlı olması likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektirmektedir."

Açıklamada, önümüzdeki dönemde para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağına ilişkin ifade yinelenirken, enflasyonu etkileyen unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceği belirtildi. 

Boğaziçi üniversitesi Öğretim Üyesi Burak Saltoğlu, bu kararın Fed'in faiz artırımının o kadar olumsuz bir senaryo olmayacağının anlaşılması ve kur üzerindeki baskının azalamasının hareket alanı sağlayacağı mesajı olarak okunabileceğini söyledi.

Saltoğlu, kararın sadeleşme planları kapsamında tek faize geçişin üstten aşağıya doğru olacağı sinyalini verdiğini de söyledi.

TSKB Başekonomisti Gündüz Fındıkçıoğlu ise Merkez Bankasını'nın "sembolik indirimle" hem Fed'in çabuk davranamamasından kaynaklanan olumlu havayı kullandığını, hem oynaklıktaki azalmadan faydalandığını hem de sıkılaşarak riskleri azalttığını söyledi.

TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın görev süresi dolmadan önce gerçekleştireceği son PPK toplantısında düşük de olsa üst bantta indirim bekleniyordu.

BloombergHT anketine katılan 22 ekonomistten 2’si üst bantta 50 baz puan indirim, 1’i 25 baz puan indirim beklerken; üst bantta 25 puan indirim bekleyen kurum aynı zamanda politika faizinde 25 puan artırım bekliyordu.

İktisatçı Prof. Dr. Murat Yülek, "Ben indirmesi gerektiğini, ancak indirmeyeceğini düşünüyordum, dolayısıyla beklentim değil isteğim doğrultusunda gerçekleşti" dedi.

TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın görev süresi 19 Nisan'da dolacak ve yeniden atanmaması halinde Mart ayı toplantısı Başçı başkanlığındaki son PPK toplantısı olmuş olacak. 

Yukarı

Business HT×