BIST 100 89.962 % -0,63
USD/TRY 5,3761 % 0,16
EUR/TRY 6,1015 % 0,23
Piyasalar
89.962
% -0,63
5,3761
% 0,16
6,1015
% 0,23
1,1342
% 0,34
21,23
-0,12
1.242,88
% 0,31
59,96
% -0,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Sigortacılar, trafik sigortasına ilişkin düzenlemleri yeterli bulmadı

Türkiye Sigorta Birliği Trafik Kanunu'daki değişiklikler memnuniyet verici olduğunu ama yeterli olmadığını belirtti

Sigortacılar, trfafik sigortasına ilişkin düzenlemleri yeterli bulmadı
BUSINESSHT 23 03 2016, 09:54

Türkiye Sigorta Birliği tarafından yapılan açıklamada, zorunlu trafik sigortasında yaşanan sıkıntıları önlemek adına TBMM'ye sevk edilen Karayolları Trafik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'yla gerçekleşecek değişikliklerin sektör açısından memnuniyet verici olduğu, ancak belirsizliklerin aşılması için 2 maddede daha değişiklik yapılması gerektiği belirtildi.

Birlik tarafından yapılan açıklamada; "Sektörümüzün son yıllardaki en önemli konularından biri olan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 91 ila 111'inci maddelerinde düzenlenmiştir. Söz konusu maddelerin bazılarında Kanun'un yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Geçen uzun süre içerisinde gerek uygulamada meydana gelen değişiklikler, gerekse yoruma açık ifadeler nedeniyle sigortacılık tekniği ile uyumlu olmayan bir takım yargı kararları ve uygulamalar ortaya çıkmıştır. Hazine Müsteşarlığı tarafından yayımlanan genel şartlar ile söz konusu sigorta kapsamında hesaplanacak tazminat yöntemleri standart hale gelmiş olmakla birlikte, kanuni dayanağının olmaması sıkıntıların devam etmesine yol açmaktadır" denildi.

BİRLİĞİN ÖNERİLERİ

"Zorunlu trafik sigortası kapsamında yaşanan sıkıntıları gidermek üzere hazırlanan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sevk edilen Karayolları Trafik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı sektörümüz tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Ancak hazırlanan tasarı mevzuattaki belirsizlikleri tam anlamıyla ortadan kaldırmamaktadır. Bu nedenle tasarı ile yapılan değişikliklerin yanında, Birliğimiz tarafından özellikle ilgili Kanunun 97 ve 111'inci maddelerinde de değişiklik yapılması belirsizliklerin tam anlamıyla ortadan kalkması için zorunlu görülmektedir" diye devam eden açıklamada, Kanun tasarısı çalışması kapsamında Birlik'in değişiklik istediği bu 2 maddeyle ilgili önerileri ise şöyle sıralandı:

1) Zarar görenin daha hızlı ve eksiksiz tazminat alabilmesi ve yargı üzerinde oluşan yükün hafifletilebilmesi için zarar gören öncelikle sigorta şirketine başvurmalı, anlaşmazlık durumunda konunun yargıya taşınması sağlanmalıdır...
Kapanmış dosyalar yeniden açılmasın...

2) KTK ve Türk Borçlar Kanunu'nun 132'nci maddesi arasındaki çelişki giderilerek, madde Türk Borçlar Kanunu'nun 132'nci maddesi doğrultusunda revize edilerek ödeme yapılarak kapanan dosyalar sonunda yapılan ibra sözleşmeleri ile dosyaların yeniden açılmasının önlenmesi sağlanmalıdır.

Yukarı

Business HT×