BIST 100 91.801 % 0,00
USD/TRY 5,3502 % -0,28
EUR/TRY 6,0673 % -0,18
Piyasalar
91.801
% 0,00
5,3502
% -0,28
6,0673
% -0,18
1,1332
% 0,13
21,37
0,00
1.245,45
% 0,18
60,76
% 0,93
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

HSBC/King: Zombi şirketlerin ölmesine izin verin

HSBC Ekonomi Danışmanı Stephen King, verimliliği düşük zombi şirketlerin, verimli şirketleri de dibe çektiğini söyleyerek "Zombi şirketlerin çökmesine izin verin" diye konuştu

HSBC/King: Zombi şirketlerin ölmesine izin verin
BUSINESS INSIDER 16 03 2016, 17:58

Gelişmiş ekonomilerin düşük büyüme seviyelerinde sıkışıp kaldığı bir ortamda merkez bankalarının teşvikleri de henüz sonuç vermiş görünmüyor.

HSBC Ekonomi Danışmanı Stephen King, Business Insider'a yaptığı açıklamada problemin çözümü için sıradışı bir öneri getirdi: Çoktan ölmüş, zombi şirketlerin çökmesine izin verin.

King'e göre küresel finansal krizden sonra merkez bankaları ve hükümetlerin ekonomik büyümeyin artırmak için dikkatsizce aldığı varlıklar, başarısız şirketlerin sermayesine tahsis edildi. Bu durum da şirketleri batırmayıp su üzerinde yüzmelerine ve kısa dönem hedeflerine ulaşmalarına neden oldu. Ancak, sermayenin, yetersiz şirketlerden çok daha verimli şirketlere kaymasını engelledi. Tecrübeli ekonomist sözlerine şu şekilde devam etti:

"Parasal gevşeme politikaları, daha çok yerel düzeyde etkili olarak şirket tahvilleri ,hisseler ve emlak fiyatlarını artırdı. Daha yüksek fiyattaki finansal varlıklar, şirketlerin maliyetlerini azaltma yönünde baskı kurmak yerine aynı şekilde devam etti.

Sermaye piyasaları artık asli görevlerini yani sermayenin verimli şekilde dağıtılması görevini yerine getiremiyor. Çok fazla miktarda sermaye şişirilmiş, verimsiz şirketlerin elinde. Bu nedenle daha küçük ve dinamil girişimcilerin desteklenmesi engelleniyor. Bu durum belki de Japonya'nın "Zombi Şirket" probleminin Batı'daki versiyonu."

Zombi şirketlerin, üretim büyümesini ve inovasyonu artıracak şirketleri de dibe çektiğini söyleyen Kingi çözümün bu şirketlerin güvenli bir şekilde ölmesinde olduğunu ifade ediyor.

"Belli bir sektördeki tüm şirketlerin bir anda nominal ekonomik genişlemenin kendilerinin maliyetlerini desteklemeye yeterli olmadığını farkettiklerini bir düşünün" diyen King, böyle bir durumda birçok çalışanın işine son vermeyi de kapsayan yeniden yapılandırma dönemlerinin uzayacağını söyledi.

Yukarı

Business HT×