BIST 100 90.364 % -1,57
USD/TRY 5,3767 % 0,22
EUR/TRY 6,0973 % 0,31
Piyasalar
90.394
% -1,53
5,3718
% 0,12
6,0951
% 0,28
1,1326
% 0,08
21,37
0,00
1.243,60
% 0,03
61,28
% 1,79
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Lüks markaların Çince ile imtihanı

Dünyadaki her 100 lüks ürünün 35'inin satıldığı Çin pazarında dillere düşmeden ayakta kalmak kolay değil

Lüks markaların Çince ile imtihanı
BUSİNESSİNSİDER 15 03 2016, 10:31

"19. yüzyıl İngiltere yüzyılıydı. 20. yüzyıl ABD'nindi. 21. yüzyıl ise Çin'in dönemi."

Bu sözler, dolar milyarderi ünlü yatırımcı Warren Buffet'a ait. Çin ile yatıp Çin ile kalkan piyasaların durumunu düşünürsek, Buffet'ın sözlerine hak vermeyecek kişi, en azından yatırımcı, yoktur. 

Çin'deki gelişmelere göre konumlanan yalnızca yatırımcılar değil. Şirketler de Çin pazarına özel stratejiler geliştirerek dünyanın en büyük ikinci ekonomisinden paylarına düşeni almaya çalışıyorlar. Yalnız içlerinde öyle markalar var ki, diğer şirketlerin aksine Çin'de tutunabilmek için çok daha fazla efor sarfetmeleri gerekiyor.

Batının ünlü moda markaları Nike, Louis Vuitton, Burberry, Dior ve Givenchy yıllardın kendilerini Çin kültüründe, Mandarin harfleriyle ifade edebilmek için çalışıyorlar. 

Neden mi? Uluslararası markaların Çince ile imtihanı yüzünden elbette.

1- Nike

Özel üretim bir ayakkabıya imza atan firma, sol tekine Çince zengin olmak anlamına gelen 'Fa' sağ tekine ise 'şans sizden yana' anlamına gelen 'Fu' kelimelerini işledi. Bu iyi niyetli pazarlama stratejisi, Çince'nin azizliğine uğradı. Nike yetkilileri, Fa ve Fu yan yana geldiğinde Çince'de 'Şişmanlamak' anlamına geleceğini öngöremediler ne yazık ki. 

2- Louis Vuitton

Çin takviminde Maymun Yılını kutlamak için 2 bin 450 dolarlık hiç de ucuz olmayan özel tasarım bir altın kolyenin lansmanını yapan Louis Vuitton, internette 30 binden fazla insanın tepkisini alan kolye, Çinliler tarafından 'uzaylı'ya benzetildi. Maymun yılını onurlandırmak isteyen Louis Vuitton ise, kaş yaparken göz çıkarmış oldu.

3- Dior

Maymun yılının gazabına uğrayan bir diğer Fransız markası da Dior. Maymun yılını kutlamak için Louis Vuitton gibi özel bir ürün piyasaya sürmeye kalan firma Vuitton ile aynı hataya düştü. Dior'un 'Diorelita' adını verdiği sınırlı sayıda üretimi olan kırmızı ve altın renkli maymunu 100 bini aşkın negatif yorumun hedefi oldu.

4- Givency

Maymun yılının kabusa döndüğü markalardan biri de Givenchy. Zodyak takvimine atıfta bulundukları ürünlerinde kullandıkları görseller orangutana daha çok benzeyince, ünlü marka Çinlilerin tepkisini çekmekten ve dillerine düşmekten kurtulamadı. 

5- Burberry

Ünlü İngiliz markasının 2015 yılında yaptığı hata ise diğerlerinden daha farklıydı. Yeni yıl kutlaması nedeniyle klasik Burberry tasarımı bir eşarbın üzerine şans anlamına gelen 'Fu' kelimesini işleyen marka, kullandığı kırmızı renk ile tepki çekti. Ancak kırmızı renkten daha büyük bir hatası vardı. O da, Fu kelimesindeki yazım hatasıydı. Zira Fu, Çince'de yukarı doğru yazıldığında başka, aşağı doğru yazıldığında başka anlamlara geliyordu. 

Yukarı

Business HT×